Jump to content

Zgarietura geam


Bala

Recommended Posts

Salut!

 

Am un E60 care are un an si cateva luni. Am cu el 26000km.

 

Aseara m-am uitat si am o zgarietura pe geamul de la sofer. Zgarietura este superficiala, de aprox 10-15 cm si dupa unghiul pe care il are fata de masina este clar ca a fost cauzata de deschiderea/inchiderea geamului murdar.

 

Dupa ce am adus apa si am sters acolo, s-a mai dus din zgarietura. Cum pot scoate acea zgarietura definitiv? Exista o substanta ceva?

 

Masina fiind in garatie, acopera garantia aceasta paguba? Totusi defectul a aparut din cauza inchiderii/deschiderii geamului...

 

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Nu cred sa acopere asa ceva garantie. E ca si cum ai luat o pietricica si ti-ar sari vopseaua de pe capota - nici aia nu cred ca o acopera garantia. In plus tu nu poti dovedi ca s-a intamplat de la inchidere/deschidere, puteai sa cureti geamul de praf cu un "T" inmuiat in apa la benzinarie si efectul ar fi fost acelasi.

Odata citeam pe forumul asta sau pe altul ca ar exista ceva solutie care se aplica pe parbriz si reduce zgarieturile si in plus nici nu mai sta apa pe sticla.

Link to comment
Share on other sites

De acord. Daca este o pietricia, da. Dar daca unghiul de inchidere al, geamului corespunde cu unghiul zgarieturii, se poate considera ca fie etansarea geamului nu e ok si intra corpuri aiurea acolo fie geamul nu are o structura corespunzatoare.

 

E ca si cum iti pica o roata de la masina. Se poate spune ca ai dat in gropi dar poate fi si ca tu conduceai si foloseai masina corespunzator si roata putea sa pice fiindca e de proasta calitate.

 

Stiu e discutabil...

 

Cum am zis, este o zgarietura superficiala dar stiind ca e acolo ma deranjeaza. Tare as vrea sa scot zgarietura aia. Nu schimb geamul pe banii mei pentru ca mi se pare mult insa daca ar fi o substanta ceva as vrea sa repar urma...

Link to comment
Share on other sites

nu are treaba cu garantia. or sa-ti spuna ca nu e vina lor ca nu speli tu masina si lasi sa se adune pietricele acolo sau ceva de genul asta.

 

Ok. Deci va trebui sa o fac eu. Daca a mai iesit din ea doar dand cu apa si cu degetul pe acolo un minut, doua trebuie sa iasa. Si eu auzisem de ceva solutii dar as vrea sa stiu ce este mai bun.

 

Merci inca o data.

Link to comment
Share on other sites

nu are treaba cu garantia. or sa-ti spuna ca nu e vina lor ca nu speli tu masina si lasi sa se adune pietricele acolo sau ceva de genul asta.

 

Ok. Deci va trebui sa o fac eu. Daca a mai iesit din ea doar dand cu apa si cu degetul pe acolo un minut, doua trebuie sa iasa. Si eu auzisem de ceva solutii dar as vrea sa stiu ce este mai bun.

 

Merci inca o data.

 

Se poate polisha la Ed dar vei avea efect de lupa daca e zgarietura adanca ..daca e superficiala iese !.suna la ei !

Link to comment
Share on other sites

iti "iese" zgarietura pana e ud geamu, dupa ce se usuca geamu de apa/solutie, se vede iar... daca ai casco schimba-l pe casco.. .. de aia platesti casco.. te certi cu ei.. ca e geamu zgariat si aia e...

 

nici eu nu am auzit sa iasa zgarieturile cu apa.

Link to comment
Share on other sites

Zgarietura era relativ constanta de sus pana jos si se vedea tare. Era un pic de praf pe masina. Am adus o sticla de 2 l de apa, am dat cu apa pe geam si cand am dat cu mana peste zgarietura s-a mai dus din ea. O bucata de 1cm acum din zgarietura nu se mai vede aproape deloc.

 

Nu zic ca am facut polish cu apa. O fi fost efectul ca mai ramasese putin praf foarte fin. Nu stiu, dar de asta si spun ca este superficiala. Se vede. E acolo. Nu se simte cand dai cu degetul. Sunt convins ca e doar de suprafata dar se vede.

Link to comment
Share on other sites

Cu xerapol am reusit sa scot si eu o zgarietura de pe luneta cauzata de stergatorul spate(la Touring). Mi-a rezolvat un prieten problema insa ce-i adevarat zgarietura era foarte vaga si se vedea dintr-un singur unghi in bataia soarelui!

La mine din pacate se vede tot timpul. Daca stii ca este acolo o vei vedea din toate pozitiile. Daca nu sti de ea, nu o vei vedea...

 

Cand ai folosit xerapol, au ramas urme? Cum ai procedat? Cat timp a durat reparatia?

Link to comment
Share on other sites

Cu xerapol am reusit sa scot si eu o zgarietura de pe luneta cauzata de stergatorul spate(la Touring). Mi-a rezolvat un prieten problema insa ce-i adevarat zgarietura era foarte vaga si se vedea dintr-un singur unghi in bataia soarelui!

La mine din pacate se vede tot timpul. Daca stii ca este acolo o vei vedea din toate pozitiile. Daca nu sti de ea, nu o vei vedea...

 

Cand ai folosit xerapol, au ramas urme? Cum ai procedat? Cat timp a durat reparatia?

Pai ideea mi-a dat-o un tip ce se ocupa cu vopistul. Initial am spus nu pentru ca nu am vrut sa ma risc sa-l zgarii si mai tare insa apoi s-a oferit el sa ma ajute. In 30 min era gata fara absolut nicio urma(a folosit o foaie abraziva de granulatie fooaaarte fina, niste apa si xerapolul). Insa la mine zgarietura era foarte vaga, scurta(5-7cm) si se vedea doar in bataia soarelui cand o priveai din partea dreapta. Fusese cauzata de rama de plastic a stergatorului pe spate. Daca spui ca la tine e destul de adaca s-ar putea sa lase o urma. Insa era un tip pe forum care avea farurile la un 3-er destul de tare ciupite de la pietricelele de pe sosea si a spus ca le-a scos, insa a durat 3 ore la fiecare far...imi imaginez ca la geam va dura mai mult. Daca gasesc linkul il postez...

Edited by f1bogdan
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

va salut, la spalatorie au reusit sa-mi zgaraie si mie ceasurile de bord, si geamul... ce ma enerveaza mult este zgaraietura de la ceasuri... cum pot s-o elimin?

am facut deja comanda xerapol... credeti ca functioneaza? se poate sa afecteze ceva geamul de la ceasuri? adica ceasurile au strat din acela anti reflexie....?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.