Jump to content

Bucsi E46 - rezolvare


Recommended Posts

nici eu n-am auzit sa aiba perna de ulei... oricum 7000km e fff putin pt un set de bucse Le . ori ti l-a montat prost ori erau de pe vapor. incearca Meyle ca sunt f bune

 

 

Ba da, au ulei, si arata ca cele din poza de mai sus. Acum ai auzit si sper c-ai retinut...e bine sa sti pentru momentul cand ai sa le inlocuiesti...la atentie la montaj ma refer.... Eu nu am avut presa corespunzatore si am lovit din greseala partea de cauciuc cu bucsa care le presa si a curs uleiul. Nu stiu daca cele produse in jurul anului 2000 erau asa, numai ca acum cu siguranta asa sunt (la e46 ma refer...si anume la cele pe care le achizitionam ca piese de schimb)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

in momentul introducerii cauciucului in suportul de AL se poate ca presa respectiva care face operatiunea sa se ajute de ulei ptr a culisa mai usor ,dar nu cred ca au bucsile originale perna de ulei in ele

oricum cu lemforder,meyle(astea sunt mai bune)si Febi Swag Ruville(la un pret mai acceptabil) ,eu zic ca sunt buni producatori si trebuie sa tina mai mult de 7000 asta daca protejezi putin masina

Link to comment
Share on other sites

"meseriasi"care au zis caau ulei in ele sau inselat <_<

 

Mai documenteaza-te, si incearca si cu unele fabricate relativ recent daca tot te-ai apucat de disectii (aprox. 5-6 ani)...Fi sigur ca "meseriasi" nu se inseala...cea originala taiata de tine de cand dateaza te rog?...cumva 1999 ...2002?

 

,dar nu cred ca au bucsile originale perna de ulei in ele

 

 

La fel ca mai sus

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

am aflat si eu azi ca trebe sa schimb bucsele fata+spate... mai rau n-ar fi troncanitul si scartaiala cat costa toata treaba asta. Sunt curios cat cost manopera si piesele in ro, la un service oarecare (NU Reprezentanta BMW!!), pt ca aici manopera e 400Euro + piesele in sine, 200E... Mi se pare o caruta de bani pt niste kkturi de garnituri la urma urmei...
Link to comment
Share on other sites

am aflat si eu azi ca trebe sa schimb bucsele fata+spate... mai rau n-ar fi troncanitul si scartaiala cat costa toata treaba asta. Sunt curios cat cost manopera si piesele in ro, la un service oarecare (NU Reprezentanta BMW!!), pt ca aici manopera e 400Euro + piesele in sine, 200E... Mi se pare o caruta de bani pt niste kkturi de garnituri la urma urmei...

 

 

bucsele fata si spate nu sunt kkt, numai ca ai dreptate, 400 eur este prea mult. Numai ca trebuie sa ti cont de modul in care aceste componente iti vor fi inlocuite (ma refer aici la SDV-istica si la pregatirea mecanicului....intr-un service oarecare ar cam trebui sa ti cont de asta)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.