Jump to content

resoftare e60...


L.E.S.

Recommended Posts

"Aceiasi problema o intampin si eu,acum cand vad ca mai sunt si altii sunt linistit."...

 

... daca se poate spune "linistit" e bine... <_<

faptul ca suntem mai multi poate ne ajuta sa rezolvam problema... dar deocamdata eu, sincer, ma cam indoiesc... de undeva apare problema asta... trebuie sa existe o cale, mai intai, de a o afla si apoi o rezolvare...

 

 

Cati km are masina?Ai verificat vreodata nivelul si starea uleiului(curat, negru,ars)?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma duc si fac resoftarea , reinitializare si daca nu dispare urmatorul lucru este sa schimb uleiul in cutie cu tot cu filtru si capac .

Cei de la Bavaria Militari mi-au spus ca asta trebuie sa fac , cica s-au mai intalnit cu probleme la cutiie si asta a fost solutia .

Pana una alta merg usor cu masina ! Mai tinem legatura

Link to comment
Share on other sites

Masina are 127.000 km . Am cumparat-o la 113.000 km din Germania - reprezentanta BMW .

Carte service , masina super intretinuta. Acum nu stiu daca facea la inceput asa sau din cauza mersului meu mai agresiv

fiind si prima masina hidramata .

La service mi-au spus ca masina a avut uleiul schimbat in cutie , inclusiv capacul .

Doar am completat cu ulei 700 ml . Cand ma duc joi o sa-i mai pun sa verifice nivelul inca o data .

In ultima instanta il mai schimb odata daca nu rezolv nimik la resoftare.

Link to comment
Share on other sites

... am vorbit cu un prieten mecanic si mi-a spus ca el tinde sa creada ca aceasta problema ar apare de la ulei avand in vedere ca nu-mi face cand e rece motorul si presupun ca dupa ce se incalzeste si uleiul in cutie... poate isi face cineva schimbul si are ceva vesti bune... eu o las deocamdata moale cu condusul "agresiv" si cum "adun" ceva bani ma apuc si sa studiez problema asta mai serios, mai precis o verificare serioasa la cutie(ulei etc.)...
Link to comment
Share on other sites

jry: "Ma duc si fac resoftarea , reinitializare si daca nu dispare urmatorul lucru este sa schimb uleiul in cutie cu tot cu filtru si capac ."

 

... nu sunt costuri nu stiu cat de mari(depinde pt. fiecare ce inseamna "costuri mari" :bashwall: )... uleiul, filtrul, garnituri, nu stiu exact... nu vreau nici sa vb prostii <_< ... nu vreau sa gresesc dar parca tot undeva la 8l de ulei e nevoie... dar cu 'criza' asta avem mai mare grija de bani :)

Link to comment
Share on other sites

am facut eu schimbul de ulei la cutie, atunci cand mi s-a spart baia de ulei. uleiul era intr-o stare foarte buna, mecanicul mi-a zis ca n-ar fi trebuit schimbat ... socurile oricum nu au disparut. s-au diminuat putin doar ...
Link to comment
Share on other sites

SI DE CE NU SPUI ASA? <_< ... SAU, NU AI SPUS ASA DE LA INCEPUT... ce fel de socuri ai avut...?

 

In general cand schimba 2-1, deci cand vrei sa opresti masina.Asta este o problema frecventa din cate am mai citit si pe alte forumuri.

 

 

si eu care aveam impresia ca atunci cand opresti schimba doar pina la treapta 2 si de plecat pleaca tot cu 2 de pe loc!

dar promit ca o sa ma mai documentez!

Link to comment
Share on other sites

... baronu25, stii cum am observat si eu chestia asta? Am trecut-o pe manual... am condus-o, si dupa ceva timp am oprit... a "coborat" pana in a 2-a... ca de "coborat" "coboara" automat... si pe loc eram intr-a-2a... iar cand stateam putin mai mult asa o schimba in 1a si aparea socul ala... ceva de genu se explica in cuvinte, scris <_<

 

 

... Bavaria... recomanzi o resoftare? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.