Jump to content

se merita resoftare


sergiulean

Recommended Posts

salut, se merita sa ma leg la cap daca nu ma doare????

 

si anume, sa fac update soft, asta cum se face pentru a scrie un soft mai nou pe toate modulele masini, acum merg toate, inafara de unitatea cd nu mai citeste nimic, am curatato dar degeaba.

si un apgrade la motor, din soft la 260 cp acum sunt 231, pe motorul 3000i M54 tipul a zis ca daca nu imi place cum merge masina in trei zile ma intorc si imi rescrie softul initial si nu ma costa nimic...

 

are rost sa fac treaba asta????

 

masina este cea din semnatura, 530i 231cp 2005

Link to comment
Share on other sites

p.c.-ul il upgradezi?

este indicat ca si masina sa aibe softul cat mai nou

la motor eu zic ca nu se merita sa umbli la harta pentru ca nu este diesel sa simti ceva ,probabil vei simtii foarte sus si pentru putin timp si prea putin

si problema c.d.-ului probabil nu o vei rezolva cu o simpla resoftare

Link to comment
Share on other sites

Dacã merge bine las-o asa. Dacã vrei pentru tine fã-i update-urile la zi la BMW ºi atât.

 

de mers merge ok, acum nu stiu exact ce s-ar schimba prin update de soft!!! chiar vorbisem cu tipul care face chestia asta are un service in cluj si se ocupa de testari si treburi dinastea, cunoaste si aparatura ce o folosesc cei de la reprezentanta si chiar imi povestea de ce dispozitiv de doi lei au cei de acolo pentru mentinerea tensiuni curentului aceeasi pe timpul resoftari, am intrebat si la reprezentanta si il stiu pe inginerul ce se ocupa de partea electronica si mia recomandat sai dau pace asa daca nu am probleme...sincer mie cam frica sa nu se buleasca vreun modul dar sunt gata de risc tipul mia mai zis ca nu a avut niciodata probleme sa se strice ceva dupa update...

 

 

p.c.-ul il upgradezi?

este indicat ca si masina sa aibe softul cat mai nou

la motor eu zic ca nu se merita sa umbli la harta pentru ca nu este diesel sa simti ceva ,probabil vei simtii foarte sus si pentru putin timp si prea putin

si problema c.d.-ului probabil nu o vei rezolva cu o simpla resoftare

 

dupa cum am zis tipul mia propus treaba asta daca nu imi convine de cum trage imi pune softul vechi inapoi, dar este atat de sigur pe el cand spune ca o sa fiu multumit incat ma convins...

o sa vad ce se va intampla si cu cd dupa update, este ciudat, magazia cd merce dvd de navigatie il citeste, radio merge nu merge doar cd, mp3 nu imi citeste, sper sa isi dea drumul dupa update si sa mearga si mp3 sper...

Link to comment
Share on other sites

Incearca cu un CD original cu muzica de proba

 

am incercat insa nimic, nui o mare problema asta caci functioneaza magazia de cd, si mai folosesc si un modulator fm din cand in cand, ideea este ca ma gandeam ca se poate sa nu mai mearga cine stie sa fi acumulat erori .... habar nu am , a mers inainte, o singura data am incercat curatarea unitati cu cd de curatare, dar am renuntat, sa nu cumva sa fac mai mult rau decat bine cu cd ala...

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca merita sa-ti faci si update-urile de soft pt toate modulele. Soft-ul motorului merita sa-l faci daca il faci la cineva care se pricepe..

Eu am mers cu 320i resoftat inainte si dupa si iti spun ca se simte.. se va simti si la motor de 3000 dar nu va fi o diferenta colosala. Insa eu cred ca vei fi multumit.

Link to comment
Share on other sites

gata am facut-o.... sunt super multumit, sa schimbat aproape tot in idrive, este meniul nou inca nu am apucat sa intru peste tot...cert este ca la navigatie acum am si functia perspectiv, cea care iti arata imaginea cu norisori.... si tot felul de cestii noi...important este ca nu sa bulit nimic...acum trebuie sa verific cd daca merge si daca citeste mp3.

 

am facut si partea de resoftare a calculatorului de motor si Se Simte mare diferenta, cel ce a facut-o a zis ca este la 260cp, softul nou.important este ca se simpte

 

daca aveti nevoie de testare sau update soft in cluj datimi pm si va dau detalii despre omul asta... super profesionist super ok are scule super din partea mea nota 10.

Link to comment
Share on other sites

am facut si partea de resoftare a calculatorului de motor si Se Simte mare diferenta, cel ce a facut-o a zis ca este la 260cp, softul nou.important este ca se simpte

 

daca aveti nevoie de testare sau update soft in cluj datimi pm si va dau detalii despre omul asta... super profesionist super ok are scule super din partea mea nota 10.

 

 

Cum adica ai facut si partea de resoftare a calculatorului de la motor.Nu ai resoftat toate computerele?

Ce scule are?

Link to comment
Share on other sites

am facut si partea de resoftare a calculatorului de motor si Se Simte mare diferenta, cel ce a facut-o a zis ca este la 260cp, softul nou.important este ca se simpte

 

daca aveti nevoie de testare sau update soft in cluj datimi pm si va dau detalii despre omul asta... super profesionist super ok are scule super din partea mea nota 10.

 

 

Cum adica ai facut si partea de resoftare a calculatorului de la motor.Nu ai resoftat toate computerele?

Ce scule are?

Sa facut update soft... deci updatate toate modulele... si o resoftare al calculatorului motorului, pentru performante mai bune...si se simte diferenta

pret 300 euro total

Link to comment
Share on other sites

e foarte de treaba, si stie meserie <_<. Mai lucra cu un electrician acolo, unu Zoli si ala e foarte bun meserias, mecanicii buni au plecat cu zoli cand asta nu s-a mai inteles cu dodi si au hotarat ca e mai bine sa plece.. Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

eu am fost acolo alaltaieri pentru prima data, si iti spun sincer ca ma convins prin aparatura ce o foloseste si el insasi da dovada de profesionalism... acuma ce sa zic inca sunt in proba in ceea ce priveste softul motorului... voi vedea in zilele astea inbunatatirile..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.