Jump to content

Sistem de navigatie pe E39


dany2302

Recommended Posts

Salutare tuturor!

In primul rand multumesc tuturor celor care incearca sa isi ajute semenii aflati la anaghie cu sfaturi.

Am o mare intrebare la voi. Am un BMW serie 5 din 2001 (E39) la care tin foarte mult. Am 2 intrebari:

1)Masina mea nu a avut sistem de navigatie. Am Business Cd si magazie CD in portbagaj. Spun asta pentru ca am vazut ca toate problemele legate de navigatie contin si acest topic. Vreau sa montez o navigatie originala de BMW pe el. Am incercat varianta unor navigatii IMO etc. Nu mi-au placut. Asa ca vreau sa montez una originala. Stiu doar ca unii spun de Navi + TV. Mi-ar placea sa imi montez si eu una asemanatoare pe masina. Se poate monta un astfel de echipament pe masina mea? Si daca da, trebuie sa fac schimbari majore pentru asta? Unde as putea gasi si cam ce pret are un asemenea echipament(nou sau sh).

2)Masina bruscheaza cand plec cu a-ntaia,si mai putin cand schimb intr-a 2-a etc. Marturisesc ca nu plec aproape niciodata in stil sport. Cineva mi-a zis ca e posibil sa fie volanta de la ambreiaj. Voi ce parere aveti?

Am inteles ca o volanta trebuie luata originala, ca altfel nu se potrivesc. As dori mai multe detalii legate de aceasta tema!

Va multumesc anticipat,

Link to comment
Share on other sites

La punctul unu ... e un subiect care sigur s-a mai discutat pe aici. Stiu ca am aceeasi echipare si cand am luat masina ma batea si pe mine gandul. E operatiune complexa, foarte scumpa si conditionata de gasirea tuturor pieselor: Display, module tv, navigatie, cablaraie si persoana care sa stie sa le asambleze.

Iesi MULT MAI IEFTIN cu dvd 2DIN pe care poti sa ai navi, bluetooth, tv ... in toata afacerea asta singura bataie de cap fiind sa iti gasesti rama adaptoare pt 2DIN ( presupunand ca dispui de un buget pe la 800-1000 euro disponibili )

Link to comment
Share on other sites

casetofoanele/ cdplayerele 1DIN sunt cele clasice ( care ocupa un singur slot ). Se gaseste mai usor rama adaptoare.

Playerele 2 DIN sunt playere cu display de 7 inch ( ocupa in bord doua sloturi suprapuse... imagineazati un sertar si doua sertare <_< ).

Mai ai optiunea unui DVD player 1DIN cu display retractabil dar display-ul asta iese si se pliaza in sus mascandu-ti gurile de aerisire centrale.

 

Ai poze atasate care te vor lamuri sigur. In toate cazurile trebuie sa renunti la cassul original. Majoritatea nu renunta la el pentru ca nu vor sa strice imaginea de "all original".

post-10440-1240908372_thumb.jpg

post-10440-1240908384_thumb.jpg

post-10440-1240908394_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.