Jump to content

upgrade E46 316i(105 cp, 05/2000)


miboo

Recommended Posts

Exista chip tuning dar nu cred ca e rentabil, rezultatele nu sunt spectaculoase. Si eu sunt cam in aceiasi situatie, am acelasi motor de 1895cmc pe 318i. Cel mai eficient e un schimb de motor si aici ii las pe cei care se pricep mai bine sau care au facut un astfel de schimb sa isi dea cu parerea ce alt tip se potriveste. Cred totusi ca ar fi ceva bataie de cap cu RAR-ul cu omologarea noului motor daca nu a mai fost pus pe aceasta caroserie.

 

Alte modificari ce ai putea face: http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=608327, a doua pagina...

 

Sper ca te-am ajutat cat de putin.

Link to comment
Share on other sites

Exista chip tuning dar nu cred ca e rentabil, rezultatele nu sunt spectaculoase. Si eu sunt cam in aceiasi situatie, am acelasi motor de 1895cmc pe 318i. Cel mai eficient e un schimb de motor si aici ii las pe cei care se pricep mai bine sau care au facut un astfel de schimb sa isi dea cu parerea ce alt tip se potriveste. Cred totusi ca ar fi ceva bataie de cap cu RAR-ul cu omologarea noului motor daca nu a mai fost pus pe aceasta caroserie.

 

Alte modificari ce ai putea face: http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=608327, a doua pagina...

 

Sper ca te-am ajutat cat de putin.

 

Multumesc f.f. mult(Baaaaa frate cate "pese" erau :) ).Cred ca este un topic bun,avand in vedere ca sunt multe BMW-uri de 105 respectiv 118 CP si toti le-ar vrea "shnitzel" mai nervoase! :bashwall:

Multumesc inca o data!

 

Schimba masina. E mai ieftin, mai simplu si fara probleme.

 

Corect! Dar cine o mai cumpara la ar face real?!

 

Corect! Schimbarea masinii ERA o treaba buna acum 6-7 luni,cand piata ERA mult mai dinamica! Amu', frate, stai mult si bine cu ea la vanzare,chiar si subcotata. <_<

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca nu se vinde nimic in perioada asta. Fa-ti calculul in felul urmator: pret manopera schimb motor, inclusiv partea electrica; pret motor dorit; timp pierdut, nervi + bani modificare motor in cartea masinii. Daca ti se pare rentabil totalul, da-i bataie ! Bafta !
Link to comment
Share on other sites

Totusi, e cineva care a schimbat motorul la modelul respectiv, in mod legal? Ce alte tipuri pot fi puse pe modelul respectiv lasand la deoparte latura financiara? Cat de greu se obtine omologarea, eu am inteles ca, daca nu a fost ca si optiune pe caroseria respectiva, un motor intra la artizanal si se omologheaza mai greu?
Link to comment
Share on other sites

Intreb si eu de RAR si despre omlogare pentru ca schimbatul motorului e posibil. Eu am trecut prin asa ceva, am schimbat motorul. Ce-i drept am schimbat M43 cu M43 si fara electrica, fiind identic. Si toate astea intr-o zi. De dimineata am gasit motor la dezmembrari, l-am dat jos de pe masina, dus la mecanic si pe la 12 noaptea i-am dat cheie... Un mecanic bun face toti banii. Si cu toate astea, operationea m-a costat 350 lei (manopera).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.