Jump to content

Zgomot sub masina bmw e39 520d, cardanul ?


Recommended Posts

Salut

Se aude un zgomot sub masina 1-a a2-a, daca bagi in marsalier iar se aude , k un zdranganit , fier pe fier, cling clink ( nu pot sa reproduc exact). Am ascultat sfatul unui prieten si am dat cu vaselina pe cardan cruce rulment, tot ce se misca si nimic, tot face zgomot

Sunt curios daca a mai avut cineva aceasta problema, masina este un 520d e39 2001 .

Din ceea ce am citit pe un forum din afara pare sa fie cardanu , mai exact canelurile(asta la un m5).

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

am verificat volanta este ok

In mers nu se simte nici o trepidatie, la plecare sau bagat in marsalier se aude un cling clink, asta este singura problema.

intrebarea este aku daca flansa trebuie sa aiba joc si daca da cat de mare.

Link to comment
Share on other sites

am verificat volanta este ok

In mers nu se simte nici o trepidatie, la plecare sau bagat in marsalier se aude un cling clink, asta este singura problema.

intrebarea este aku daca flansa trebuie sa aiba joc si daca da cat de mare.

 

 

eu nu am spus ca ar avea vreo problema volanta ci ca asa face ea, eu aveam volanta noua nouta si facea asa doar la schimbarea vitezelor cand cupla e o chestie de amortizare a socului.

Link to comment
Share on other sites

Asa am inteles si eu k este cardanul , crucea, imbinarea dintre caneluri , nu am stiut k se poate strange , o sa incerc sa mai strang surubul, daca se rezolva o sa anuntz. o sa schimb flansa sa vad daca dispare zgomotul.
Link to comment
Share on other sites

momentan nicio noutate , sper sa revin cat pot de repede cu noutati, am inteles k daca este stricat rulmentul de la cardan vibreaza masina. din cat m-am interesat un rulment este 180 de lei , flansa 400lei , si daca ese cardanul nu se poate cumapra decat de al dezmembrari sau bavaria
Link to comment
Share on other sites

Am e39 din 1998 , 520 i , exact aceelas zgomot si la mine. Acum doua ore am fost in service, si s-au uitat pe sub masina... totul este ok. Au verificat toti suportii si tampoanele de la cutie , si de la puntea spate. S-au plimbat cu ea si concluzia este : e de la volanta.

Zgomotul este exact cel pe care l-ai descris, un sunet de metal pe metal in treapta 1 si 2 ( probabil acolo forta e mai mare ) la bruscari de acceleratie, sau la debraieri .

Daca merg finut cu ea, nu se aude nimic, dar daca se urca la volan cineva care nu cunoaste mersul masinii, troncane in treptele mici.

 

Rezolvarea... cand o sa se amplifice zgomotul, dau cutia jos sa vedem ce-i cu volanta asta cu dubla masa.

Edited by Marius Ionut
Link to comment
Share on other sites

La mine zgomotul se aude atunci cand intra cardanul in sarcina , daca te joci cu masina a-1-a marsalier , a-1-a marsalier si tot asa se aude cum face zgomot ( cling cling ) de asemeni si la plecare, la plecare usoara se aude si cateodata si in a-2-a. Sper sa aflu in curand care este surpsa zgomotului. Flansa al bavaria este 550ron rulmentul 180on cardanul 3200ron.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
oarecum o problema similara am si eu la E39. La fel face si la mine insa chiar in momentul opririi motorul se aude clinchetul acela de metale...Mai suna a clinchet intre metale tot asa si cand merg cu masina pe un drum putin mai rau...desi am fost la mecanic nu a gasit nici o bataie.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.