Jump to content

unde pot obtine omologare?


Recommended Posts

Posibil in COC sa nu aiba trecute si jantele de 19, producatorul sa nu le fi prevazut. Ca sa ti le treaca ar trebui sa faci omologare individuala. Nu vad de ce te complici, pune-i sa-ti treaca toate marimile pe care le da producatorul si mergi cu 19. Daca ai talon nou, oricum nu mai sunt trecute jantele permise.
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Fac si la RAR_ul local, daca e.

aia de la mine nu vor

 

nu vor...nu vor ca nu ai dat si tu acolo de o ciorba, da-i dreq

 

apoi ce mare filozofie ca ai jante pe 19 ? cred ca esti singurul din tara care vrea sa omologheze jante mai mari pe masina <_<

Link to comment
Share on other sites

daca masina (modelul) nu este prevazuta din fabrica cu roti pe 19" RAR nu face omologarea

posibil ca daca aduci hartie de la un dealer/service autorizat BMW (de ex: A.B. sau MHS) ca BMW accepta roti pe 19" pe modelul de masina pe care o deti, sa iti faca omologare artizanala

 

ft greu.. bafta!

 

mai bine dai talonul pierdut si... gata, faci talon nou si problema e rezolvata, doar cand faci ITP esti atent <_<

Link to comment
Share on other sites

@rmg , se trec rotile si in talonul asta nou.....eu am talon de-asta nou si am rotile trecute.

 

Si daca tot vorbim de omologat,haideti sa va spun o probl pe care o am. Acum vreo 10 zile mi-a luat un nenea militian talonul pt ca nu corespundeau rotile de pe masina cu ce aveam eu trecut in talon.Eu am pe masina roti 235/40 R18 iar in talon am trecut 225/55 R16.

 

Am zis ca nu e o probl prea mare,merg la rar si le omologhez pe astea pe 18" pe care le am acum si-am rezolvat probl,iau talonul inapoi fara probl.Eh dar azi cand am mers la rar nenea inginer imi zice ca ce am eu acum pe masina nu e ok asa ca mi-a dat el o lista cu ce roti am voie pe masina....cam nasoala treaba! <_<

Link to comment
Share on other sites

@rmg , se trec rotile si in talonul asta nou.....eu am talon de-asta nou si am rotile trecute.

eu am vazut mai multe taloane noi si niciunul nu avea rubrica cu dimensiunea rotilor

vb de taloane (noi) scoase in urma cu 3-4 luni, ca marime (suprafata) sunt o idee mai mari decat cele vechi

Link to comment
Share on other sites

Acelasi tip de talon am si eu la Bertone si nu are trecut nimic la Comentarii. La un Ford Ka inmatriculat acum 1 luna de un prieten la fel. Nu stiu de ce difera. Masina mea are jantele originale Opel, nu stiu daca are vreo legatura asta. Eu din ce am vazut, se respecta ca regula generala ca nu sunt trecute rotile, restul sunt tratate ca exceptii.
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca totul depinde de cum a dormit ala in noaptea respectiva......nu au niciun standard...totul e dupa ureche si dupa cheful pe care il are cel care iti trece pe carte, certificat.... Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

...

 

 

E primul talon nou pe care-l vad cu dimensiuni la roti trecute. Ca la romani, cate bordeie, atatea obiceie....

 

 

Te pomenesti ca o dea amenzi vreun destept ca nu sant trecute dimensiunile in talon, mai stii, totul e posibil la romani.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire,in talon la mine scrie ca am voie cu jante pe 16(masina fiind seria 3 E46).Eu pe masina am jante pe 18" originale de BMW seria 3.Ce problema as putea avea la RAR daca ma duc sa le omologhez?
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o nelamurire,in talon la mine scrie ca am voie cu jante pe 16(masina fiind seria 3 E46).Eu pe masina am jante pe 18" originale de BMW seria 3.Ce problema as putea avea la RAR daca ma duc sa le omologhez?

risti sa nu iti dea verificarea, respectiv identificarea...sau platesti 80ron aprox. si iti iei omologare asta la RAR. pe strada cu militia risti sa iti ia talonul si tot asa trebuie facuta omologare+ca mai te costa ceva ,timp pierdut

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Problema lui Danbmw sunt drumurile in strainatate.

Eram cu un e34 cu roti pe 18. Am fost oprit de carabinieri si mi-au spus ca a doua oara nu ma iarta, imi salta masina. Aici cu astia nu te joci. Nu poti sa le dai de o friptura.

Nu stiu nici cum ar reactiona daca nu sunt trecute dimensiunile in talon. Sa nu spuna ca e fals :) Ca si astia nu sunt mai destepti ca militienii nostri, doar mai coioshi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.