Jump to content

sfaturi becuri de 100W 5500 Kelvin


drago_drago23

Recommended Posts

am pus la cineva pe Dacie 4 becuri de (90faza scurta) cu 100w pe lunga, becuri H4 ZENON din alea albastre. instalatia am modificat-o sa se aprinda toate cele 4 faruri odata (4 pe scurta si 4 pe faza lunga). Nu a fost pericol de topire ffindca la Dacie toate componentele farului sint din metal. A avut niste lumini grozave dar la faza lunga nu vedea nimic, lumina era imprastiata aiurea. Le-a dat jos cand l-au prins astia de la RAR pe drum si am pus inapoi becurile originale.

 

Pt. initiator: nu fa modificarea asta, niste becuri bune Hella, Osram si faruri reglate bine is cea mai buna solutie

Link to comment
Share on other sites

am bani doar k le am cumparate si ceream sfaturi . nu , e ceva logic

 

singurul sfat bun e sa le arunci , vinzi sau returnezi .pt lumina puternica montezi xenon ! .becul de 100 w e si ilegal si-ti va topi lupele farului .

Link to comment
Share on other sites

am bani doar k le am cumparate si ceream sfaturi . nu , e ceva logic

 

singurul sfat bun e sa le arunci , vinzi sau returnezi .pt lumina puternica montezi xenon ! .becul de 100 w e si ilegal si-ti va topi lupele farului .

Eu am lupele topite, acum am becuri de 55w, dar nu stiu ce au pus aia inainte pe ea.

Link to comment
Share on other sites

Sunt interzise becurile de 100W in intrerorul comunitatii europene, cum au spus si colegii risti sa topesti sticla la faruri. Ca sa le montezi mai trebuie adaptate 2 relee care sa suporte puterea becurilor tale.

 

 

Dupa ce faci operatiunea asta sa iti mai cumperi un frigider sigur vei avea nevoie mare.

Link to comment
Share on other sites

pai pun rele pe fiecare bec, iar 100w este consumul ca si 35w nu ?

 

eu cred ca ai glumit acum ! Intelege ca doar xenon face ce vrei tu ...Lumina f puternica ,,echivaleaza cred cu 100 W poate si mai mult ca intensitate si consumul va fi 35 W sau 55 w fctie de caz . Gata ma retrag ! Spor

Link to comment
Share on other sites

pai pun rele pe fiecare bec, iar 100w este consumul ca si 35w nu ?

 

daca pui releu, tu defapt cu "instalatia originala" vei comanda releu sa deschida, pe instalatia adaugata de tine, tu va trebui sa tragi alte cabluri de la un + mai gros. Defapt adaugarea releului este o protectie cum au zis si colegii, protectie ptr firele/instalatia originala a masinii. Nu are legatura cu nici un consum.

 

Bafta la pus becuri.

Link to comment
Share on other sites

is curios unde ai gasit u de 100w si eu cand aveam dacie mi-am luat chinezari ca vedeam ca scrie 100 si era cava nou dar defapt erau la fel ca si celelalte dor ca scrisul...... deci is tare curios ! a si app intensitatea luminoasa se masoara in luxi nu in w asa pt o simpla informare <_<
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.