Jump to content

ULEI CUTIE E60 !


BYBY

Recommended Posts

indicatie BMW nu prea e la cutii manuale, Getrag US zice ca la 120k mile pentru cutiile cu ulei MTF-LT1 si MTF-LT2..ast ar fi cam 200k km, eu as schimba mai devreme, macar la un 160k km, si imediat ce as cumpara masina daca a fost SH, indiferent de km..Macar nivelul ei verificat si completat..

LA manuala e chiar 2 lei sa schimbi uleiul si o faci in orice service de cartier..

 

Toti care povestesc ca au schimbat uleiul, cel vechi era tulbure si cu depuneri..

L.E.. Robert, tu esti baiat priceput, poti improviza o pompa care o legi la furtunurile de la radiator si scoti mai mult .. functioneaza similar cu o pompa de schimbat lichidul de frana..

Cand am zis 8-10l.. ziceam daca il schimbi pe tot cu pompa de flush, bineinteles ca variaza in functie de tipul cutiei..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

da,cutia e automata iar km parcursi in jur de 120.000 dupa indicatorul de bord.

in poze se observa ca uleiul e negru iar pe magneti s-a depus ceva pilitura dar in cantitate normala dupa spusele mecanicului.

mersul nu s-a schimbat in sensul ca am cateodata acele mici socuri la franare in rest functiona impecabil si inainte sa-i schimb uleiul.

oricum pentru mine un lucru e cert:

cand cumpar o masina SH al carei istoric nu il cunosc ii schimb toate lichidele (uleiuri,antigel,frane,servodirectie) mai ales daca acestea au semne clare de uzura.

post-38482-1291839753_thumb.jpg

post-38482-1291839766_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

era automata in automate intra cate 8-10l..

. Poti si schimba si manuala daca vrei, e foarte simplu, intra cam 1.2 l. Tipul uleiului il afli la reprezentanta sau dupa codul cutiei.

Repet, e doar o masura preventiva, la automata e obligatorie, aia daca pica nu scapi fara 1500 de euro in cel mai bun caz,reconditionata, si vreo 5-6k una "noua" (care e si aia reconditionata, dar la pret de reprezentanta), daca nu si mai bine la modelele mai noi..

Asa dai si tu un 300 de euro la 120k km(deci un interval foarte lung) si stai linistit..

Eu personal as schimba si pe cel din manuala si din diferential, mai ales daca e masina sh, fara istoric si ceva km..

Cutia manuala mai are si ceva filtre care sa le schimb sau doar uleiul,mentionez ca parca imi agata putin cand ii dau a 2 ,sau nu stiu e ceva ciudat cand trece de la punctul mort in a 2... intra mai greu

Link to comment
Share on other sites

da poti, sunt cateva service-uri care au o pompa de flush speciala pentru cutii automate.

Eu in Ro stiu vreo 3, poate sunt mai multe.

 

 

Oricum si intr-un service normal schimba-l cat se poate daca nu gasesti alta solutie, e foarte bine si asa.. . Poti repeta procesul dupa un ceva mii de km sa fii sigur ca ai mai scos din ala vechi.

Link to comment
Share on other sites

da poti, sunt cateva service-uri care au o pompa de flush speciala pentru cutii automate.

Eu in Ro stiu vreo 3, poate sunt mai multe.

 

 

Oricum si intr-un service normal schimba-l cat se poate daca nu gasesti alta solutie, e foarte bine si asa.. . Poti repeta procesul dupa un ceva mii de km sa fii sigur ca ai mai scos din ala vechi.

 

 

Pai eu acuma ii schimb-la e60 automat- si filtrul si uleiul.Ma gandesc cat va reusi mecanicul sa-mi scoata din uleiul vechi si cat va intra din cel nou.. :twoup: oricum,ulei am comandat 10l.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.