Jump to content

ULEI CUTIE E60 !


BYBY

Recommended Posts

Vreau un sfat de la voi in legatura cu schimbul de ulei la o cutie automata de E60. Nu stiu unde sa fac acest schimb avand in vedere calitatea service-ului de la noi. Am tot citit pe forum pareri legate despre Bavaria,MHS,Augsburg etc. Am primit cateva oferte de pret de la respectivele dar sincer nu stiu unde sa ma indrept avand in vedere ca am citit lucruri foarte dezamagitoare fata de Bavaria si MHS. Cat despre Augsburg tin sa precizez ca mi-au facut oferta cea mai buna si cu ei am mai colaborat la vechiul meu passat la care am schimbat distributia si toate curelele si rolele posibile si mi-au lasat o impresie buna( toate piesele vechi stranse intr-o cutie si puse in portbagaj + garantie la lucrare 60.000km) eu mai mergand cu masina aproximativ 50.000km dupa fara nici un fel de problema. Referitor la preturi Bavaria si MHS aprox. 2000 ron (1500 piese + 400 ron manopera) iar Augsburg undeva la 1500 ron (1200ron piese + 300 ron manopera). In concluzie vreau sa stiu cine a mai facut asta sau ce care vor sa o faca ce ar alege in locul meu.Pretul conteaza mai mult sau mai putin ma intereseaza foarte mult calitatea lucrarii fara sa ma trezesc dupa cu piese de pe alta masina sau sa plec de la service cu probleme la masina. Astept parerile voastre pentru a lua o decizie cat mai repede.
Link to comment
Share on other sites

da ce e asa de scump schimbu asta de ulei ? 1200 ron pt cati litri de ulei si un filtru ?

uleiul de cutie este f scump la Bavaria,Mhs 700ron fara tva iar filtrul vine cu tot cu baia de ulei(capac) care mai este aproape 7-800ron + manopera 400ron.

Normal in cutie intra 9L daca nu ma insel acum depinde cat pot ei sa scoata de mult.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine il schimbi la filaret. Sunt cei mai buni. Poti asista la schimbarea uleiului daca vrei.

Cum se poate asista la schimb ? ma lasa sa stau langa masina sau se vede in service daca poti explica mai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In principiu uleiul de cutie este life time si nu este indicat sa-l schimbi decat daca este o problema tehnica... dc nu ai probleme cu cutia, atunci nu interveni...am citit pe forum de altii, care au facut treaba asta si au aprut probleme in functionarea cutiei.

 

Nu recomand AB si nici filaret... nu am avut mari probleme la masina de cand o am, dar numai probleme din partea lor...la AB mi-au zgariat trimul de pe consola centrala si schimbatorul, ca a vrut un meltean <_< sa schimbe vitezele tinand o surubelnita in mana. Si acu ma cert cu ei..."ca se rezolva...se rezolva..." si te duce cu vorba. Duceti-va acolo unde puteti asista la operatiune.

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu aceasta operatiune datorita unui simering de la cutie...am achizitionat 10l de ulei , filtrul de ulei si simeringul in cauza de la Trado Motors si am fost la service-ul unui prieten din oras si totul e ok. Costurile au fost in jur de 1500 ron, piesele(au pretui f bune cei din Iasi!)

E multa manopera, in rest nimic special...

Edited by yona_expert
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat de la Mhs uleiul conform cu ce scrie pe cutie 83 22 0 142 516 dar acum am o mica problema referitoare la "baia de ulei CVA cu filtru"- 24 11 7 571 227 .La Augsburg au si pe producator si pe original iar diferenta de pret este foarte mare 560ron respectiv 1.000 ron. Acum astept parerea voastra ce sa aleg intre cele 2 avand in vedere ca este un capac de fapt din plastic daca nu ma insel iar cei de la augsburg m-au asigurat ca lucreaza numai cu firme de prima mana pe "producator" aceasta fiind "VIEROL". Va las si un link direct cu piesa si astept sfaturile voastre tinand cont de calitate si pret.

http://www.vierol-webshop.de/oesuche.php?k...amp;x=0&y=0

Link to comment
Share on other sites

Am cumparat de la Mhs uleiul conform cu ce scrie pe cutie 83 22 0 142 516 dar acum am o mica problema referitoare la "baia de ulei CVA cu filtru"- 24 11 7 571 227 .La Augsburg au si pe producator si pe original iar diferenta de pret este foarte mare 560ron respectiv 1.000 ron. Acum astept parerea voastra ce sa aleg intre cele 2 avand in vedere ca este un capac de fapt din plastic daca nu ma insel iar cei de la augsburg m-au asigurat ca lucreaza numai cu firme de prima mana pe "producator" aceasta fiind "VIEROL". Va las si un link direct cu piesa si astept sfaturile voastre tinand cont de calitate si pret.

http://www.vierol-webshop.de/oesuche.php?k...amp;x=0&y=0

pot sa-ti aduc filtrul la 750lei/original ;iar litrul de ulei ti-l puteam da la 70lei/litru (dar varsat pt ca ambalajul original e de 20litri),pe producator(meyle) la 470lei

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

eu mi-am skimbat acum 4 luni parca uleiul intr-o cutie ZF si nu m-a costat atat.

tin minte ca filtru + garnitura au fost 400 ron.

ulei am pus mobil 1.oricum m-a ajuns cu totul cam 650 ron.

daca ai fi cumparat ulei original bmw (94ron/L) pentru CVA si baie ulei cu filtru( minim 560ron) + manopera nu aveai cum sa iesi asa de ieftin. Si mie mi-ar fii placut sa scap cu 650ron dar am inteles ca nu este deloc de joaca cu uleiul la astfel de cutii si de asta am preferat sa iau uleiul + baie CVA originale. Sunt foarte pretentioase aceste cutii si pe cutie exista un sticker "use only bmw oil 83220142516" asa ca mare grija cu uleiul pe care l-ai pus. NU cred ca uleiul este ESSO eu l-am luat direct de la ei intr-o galeata de 20L "originala" <_< bmw daca se poate spune asa. O sa pun o poza daca intereseaza pe cineva.

Edited by BYBY
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

l-am schimbat si eu de curand la un 525d e60 dar sa stii ca nu s-a simtit nici o diferenta desi uleiul original era destul de uzat.

toata operatia a durat 1 ora si am folosit 10 litri in total cu tot cu ,,spalaturile,, necesare pentru elimina cat mai mult din uleiul vechi care ramane in cutie.

pret materiale:

120 lei litrul la bavaria si filtrul aproximativ 900 Lei.

manopera 300 Lei la un mecanic pe care ti-l pot recomanda prin PM

Link to comment
Share on other sites

l-am schimbat si eu de curand la un 525d e60 dar sa stii ca nu s-a simtit nici o diferenta desi uleiul original era destul de uzat.

toata operatia a durat 1 ora si am folosit 10 litri in total cu tot cu ,,spalaturile,, necesare pentru elimina cat mai mult din uleiul vechi care ramane in cutie.

pret materiale:

120 lei litrul la bavaria si filtrul aproximativ 900 Lei.

manopera 300 Lei la un mecanic pe care ti-l pot recomanda prin PM

 

La cati km ai schimbat uleiul?

Eu am 150.000 km!

Ar trebui sa il schimb?

 

Mentionez ca (virgula) cutia imi merge bine, fara probleme?

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

l-am schimbat si eu de curand la un 525d e60 dar sa stii ca nu s-a simtit nici o diferenta desi uleiul original era destul de uzat.

toata operatia a durat 1 ora si am folosit 10 litri in total cu tot cu ,,spalaturile,, necesare pentru elimina cat mai mult din uleiul vechi care ramane in cutie.

pret materiale:

120 lei litrul la bavaria si filtrul aproximativ 900 Lei.

manopera 300 Lei la un mecanic pe care ti-l pot recomanda prin PM

cati km aveai cand l-ai schimbat si era manuala?

Link to comment
Share on other sites

era automata in automate intra cate 8-10l..

. Poti si schimba si manuala daca vrei, e foarte simplu, intra cam 1.2 l. Tipul uleiului il afli la reprezentanta sau dupa codul cutiei.

Repet, e doar o masura preventiva, la automata e obligatorie, aia daca pica nu scapi fara 1500 de euro in cel mai bun caz,reconditionata, si vreo 5-6k una "noua" (care e si aia reconditionata, dar la pret de reprezentanta), daca nu si mai bine la modelele mai noi..

Asa dai si tu un 300 de euro la 120k km(deci un interval foarte lung) si stai linistit..

Eu personal as schimba si pe cel din manuala si din diferential, mai ales daca e masina sh, fara istoric si ceva km..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.