Jump to content

probleme cu un 735 din 1986


lordseba

Recommended Posts

Probabil ca vorbim de bateriile (de fapt 2 acumulatori AA NiCd de 1.2V) din tabloul de bord. La seria 5 E28 trebuie sa demontezi tabloul de bord ca sa inlocuiesti acumulatorii (sunt lipiti de o placa, inauntru). Imi imaginez ca la E23 este la fel.

Neaparat sa cumperi acumulatori NiCd, nu alt tip (ca sa fie compatibili cu circuitul de incarcare din tablul de bord).

Este o operatie simpla si o poti face singur.

Edited by FiveThreeFive
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
imi scartaie servou catre capat de tura.am schimbat curelele dar tot scartie .directia merge normal.
Da jos uleiul din servo (nu este altceva decat ulei de transmisie automata, ATF). In partea de jos a rezervorului de ulei pentru servodirectie este un mic filtru (piesa "2" din poza). post-44-1105797548_thumb.jpg

Daca nu ai schimbat acest filtru in ultimii 70.000 Km, schimba-l imediat. Part number: 32411128919 (verifica totusi ca am codul corect).

Cand schimbi filtrul, inlocuieste si tot uleiul din circuitul servodirectie (ATF Dextron II sau III - incearca Castrol sau Aral).

 

Foarte probabil ca remediul de mai sus sa rezolve problema.

Daca si dupa aceea iti mai face zgomot mecanismul servo, inseamna ca pompa este de vina.

Link to comment
Share on other sites

de ce de cate ori lucreaza mecanicii la motor si las masina mai mult de o zi acolo,o primesc cu vitezometrul stricat.? Dupa ce o iau, am bineinteles blocat si kilometrajul si nu merge nici indicatorul de consum instantaneu ( consumometrul).

Ultima oara la un alt service , nu foarte dotat mi-a rezolvat problema cu un milion jumate, dar nu mi-au spus ce au facut la bord. Acum din nou nu merge, dupa o reparatie. In plus din cand in cand agata indicatorul de temperatura.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu l-am luat de la BMW. Nu cred sa il gasesti in alta parte, intrucat nu pare a fi o piesa standardizata. In plus, se schimba destul de rar (cam o data la 70.000 - 100.000 Km).

7703[/snapback]

interesanta treaba cu filtru la servo, nu stiam. am sa-l schimb si io. iti mai aduci aminte cat ai dat pe el?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.