Jump to content

Recommended Posts

Cred ca unul cu un e36/e30/e34/dinozaur.. e foarte linistit cand lasa masina la ei, ca de la astea nu cred ca se baga sa fure piese :)

Pai e mare minune daca te primeste, iar multe piese de "dinozauri" sunt scumpe al dracului. ....

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

M-am intors de la Automobile Bavaria unde am fost invitat sa discutam problemele avute pana in acest moment la service-ul lor.

 

Urmeaza sa primesc de altfel astazi, maine si o scrisoare oficiala din partea AB - nu de interdictie - in care primesc regretul AB pt cele intamplate si asigurarea ca relatia noastra va decurge bine si fara probleme de aici inainte, considerandu-ma in continuare unul din clientii importanti ai lor si desigur nedorind ca aceasta colaborare sa inceteze ci sa continue iar eu sa fiu multumit... totusi am un istoric de service foarte bogat la masinile mele la AB.

 

1. S-a rezolvat pe loc problema garantiei, cu scuzele aferente pt intarziere, precum si celelalte probleme expuse de mine, mai putin problema cu geometria. Aici mi s-a confirmat ca am facut geometria la ei, dar intre timp (vreo 3-4000 km) este posibil ca din cauza gropilor etc, aceasta sa se fi modificat. Nu cunosc daca este posibil sau nu.

 

2. Avand in vedere ca de acum mi se permite accesul in service pt operatiuni de genul revizie, schimburi ulei, filtre si alte consumabile, chiar azi am efectuat schimbul de ulei, filtru ulei, filtre aer, filtre polen, precum si o rapida verificare a masinii. Am ales sa mi se scada suma datorata din aceasta revizie.

 

Accesul meu in service ma satisface pe deplin, astfel pot asista personal la operatiunile ce se efectueaza asupra masinilor mele.

 

Aceasta decizie, s-a luat in urma nenumaratelor reclamatii - inclusiv a mea - si suspiciuni privind inlocuirea pieselor sau completarea uleiului, neefectuarea corecta a reviziilor etc. O decizie foarte buna de altfel.

 

Am aflat ca forumul este intr-adevar citit de cei de la AB, astfel ca tot ce am scris aici, eu si altii, a fost si este vazut.

 

Nu ma simt jenat fata de cele scrise aici, intr-un limbaj foarte dur si nici nu am de gand sa imi cer scuze, deoarece probabil ca tocmai aceasta reactie a mea, coroborata cu reclamatiile facute la unele institutii, a dus la solutionarea problemei in favoarea mea. Nu este normal sa determini un client sa te injure pe un forum sau sa umple posta de reclamatii ca sa iei in final o atitudine.

 

Nu este firesc sa se ajunga la asemenea situatii pt a rezolva probleme ce s-ar fi putut rezolva mult mai repede si mai eficient printr-o simpla comunicare, daca aceasta exista de la bun inceput.

 

Dar:

 

In concluzie, problemele mele au fost rezolvate in favoarea mea, iar de aici inainte ramane sa reluam relatia client/prestator de servicii, avand din partea mea increderea ca aceasta experienta poate a schimbat cat de cat unele lucruri in procesul administrativ al AB, asftfel incat eu sa raman un client multumit.

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
deci de acum ai acces vizual in service la orice interventie asupra masinii ? Masura asta e valabila pt toata lumea sau doar tu pt ca ai facut scandal si te-ai dus si la OPC .

 

cred ca va deveni regula pt toti clientii, pt operatiuni de genul revizii, schimburi consumabile, placute, discuri, diagnoze, verificari etc etc, lucrari ce nu necesita zile de petrecut in service.

 

Nu stiu daca pt toti clientii... merita sa intrebati cand aveti drum la AB... cert este ca eu pot sta sa ma ginesc cat vreau, asa cum am facut si azi.

post-669-1251813079_thumb.jpg

post-669-1251813090_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

aaa si apropos, m-am uitat si eu azi cat ma costa pana acum Castrol TWS pt M... este mai ieftin decat Castrol 5w30, costa numai 50 si ceva de RON litrul, nu stiu de unde am ramas cu impresia ca e 100 de RON, 10 litri cat am eu nevoie pt un schimb de ulei (9 litrii si 300 ml) au costat putin peste 5 milioane....

 

Castrol pt alte modele BMW 5w30 este mai scump decat TWS, 79 RON.... ciudat, dar mie imi convine :)

Link to comment
Share on other sites

eu chiar nu stiu de unde este moda asta in Romanai la service-urile de figuri sa nu poti sta cu masina. Nu am vazut pe nicaieri in vest, ba chiar te cheama ei inauntru sa faci impreuna cu mecanicul inspectia masinii si inainte sa se apuce de treaba Daca nu stai tu acolo, iar se face o inspectie.cand au terminat. . impreuna cu mecanicul .

cred ca daca o conducere e bine intentionata si chiar vrea sa se faca treaba ar permite treaba asta din start, ca nici 10 camere de supraveghere nu fac cat un proprietar care tine la masina lui.

Geometria se poate strica in 3-4000 de km, depinde ce gropi ai luat...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

am mers pana la Balea lac, sunt 40 de km de hartoape si am mai luat o groapa imensa pe la 130-150 la ora pe drumul dintre Constanta si Tulcea de am zis ca s-a rupt in 2 (dar s-a rupt numai deflectorul de aer pe stanga)

 

... deci este posibil sa afecteze geometria zici... ok, my bad atunci :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca i-ai speriat cu amenintarile(procese,presa,etc) si de aia au revenit la ganduri mai "bune" . E pacat ca vor continua practici "necinstite" ,( o sa mai apara clienti nemultumiti)desi eu am fost multumit cand am fost la ei, ma sperie f tare ideea de service la Bavaria si asta e una din cauze pentru care nu merg la revizii la ei. Am incredere oarecum oarba in mecanicul meu :) si sunt sigur ca imi schimba ceea ce imi spune :lol:
Link to comment
Share on other sites

la nivel de management cred ca s-au inteles de mult nevoile schimbarii, doar ca nu se poate face brusc si dintr-odata...

 

e greu sa renunti la o intreaga echipa de service in care ai investiti training, specializari, etc...

 

cei care aveti oameni in subordine, stiti foarte bine cat de greu e sa scapi de unii cateodata... mai ales cand stii ca fura, dar nu sunt prinsi, deci nu ai probe...

 

aveti intelegere, caci lucrurile sunt stiute si incet-incet se va intra in normal... eu cel putin asa sper !

Link to comment
Share on other sites

cei care aveti oameni in subordine, stiti foarte bine cat de greu e sa scapi de unii cateodata... mai ales cand stii ca fura, dar nu sunt prinsi, deci nu ai probe

 

Eu pe asta, sincer, n-o inteleg. Probabil ca singura explicatie logica ar fi ca...nu fura de la tine, deci...mai pot sa stea, daca produc pentru tine. Lucru la moda la noi, de altfel.

Edited by ihearto
Link to comment
Share on other sites

Cu legislatia actuala din romania este extrem de greu sa scapi de un angajat netrebnic. Sunt atat de protejati de comunistul cod al muncii incat de multe ori esti legat de maini si de picioare. Daca te da in judecata, castiga in marea majoritate a cazurilor.

 

De exemplu nu poti sa-l dai afara pentru furt daca nu-l prinzi asupra faptului. Indiferent cati clienti reclama ca fura, daca nu ai dovada nu ai ce sa-i faci legal. Il dai afara, te da in judecata si castiga.

 

Mai sigur este sa-i faci viata atat de amara incat sa-si dea demisia singur.

Link to comment
Share on other sites

Mai sigur este sa-i faci viata atat de amara incat sa-si dea demisia singur.

 

Si totusi figurile lui nea precup , om cu facultate dealtfel nu fac parte din nici un cod al muncii . Se incadreaza la litera F pe cartea de munca si la viitorul loc de munca si-ar controla hormonii mai elegant ! Genul asta de personaj care se crede HarapAlb e cel mai nesuferit . Pe de alta parte e mai bine ca te face sa pleci de la ei din service inca de la primul birou .Te -ar putea scuti de alte probleme . Aici mai au de umblat ! In fine omul deja are o imagine pe forum de care nu va scapa niciodata . Chiar as recomanda ca cine e de pe forum si se duce la Bavaria sa se duca direct la el .

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Nu este normal sa determini un client sa te injure pe un forum sau sa umple posta de reclamatii ca sa iei in final o atitudine.

 

Nu este firesc sa se ajunga la asemenea situatii pt a rezolva probleme ce s-ar fi putut rezolva mult mai repede si mai eficient printr-o simpla comunicare, daca aceasta exista de la bun inceput.

 

Stii cum e.... cuiele au fost scoase, dar raman gaurile.

Sper sa le vina mintea la cap, in fond si la urma urmei, e pe banii lor!

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Domnul Precup era si el acolo azi, se uita destul de urat la mine, sau poate mi s-a parut....sau poate asa e privirea dansului, nu stiu ca nu am avut tangente.

 

Am aflat ca a citit cele scrise pe forum despre el si a fost extrem de vexat.

 

Eu din punctul asta de vedere sunt norocos, caci noul meu consilier este foarte ok si are o atitudine si initiativa pro-client... De altfel l-as recomanda, Paul Parpala se numeste.

 

Inainte era Dra Oana Copil, care m-a ajutat foarte mult in ceea ce priveste aspecte birocratice etc, nu am intampinat absolut nici o problema in acea perioada, de asta spuneam si pe forum ca eram multumit de AB. Acum dansa cred ca a fost promovata caci nu am mai vazut-o pe acolo si nici nu mi-am permis sa o deranjez.

Link to comment
Share on other sites

Eu din punctul asta de vedere sunt norocos, caci noul meu consilier este foarte ok si are o atitudine si initiativa pro-client... De altfel l-as recomanda, Paul Parpala se numeste.

 

Inainte era Dra Oana Copil, care m-a ajutat foarte mult in ceea ce priveste aspecte birocratice etc, nu am intampinat absolut nici o problema in acea perioada, de asta spuneam si pe forum ca eram multumit de AB. Acum dansa cred ca a fost promovata caci nu am mai vazut-o pe acolo si nici nu mi-am permis sa o deranjez.

 

Inca o dovada ca totul tine de oameni .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.