Jump to content

Jenti si cauciucuri pt serie 3


MareleALB

Recommended Posts

Salutare baieti deschid acest topic cu dorinta de a afla cat mai multe despre jante si cauciucuri la seria 3. Am un 320d 2003 facelift la care producatorul imi recomanda 225/50/R16 92W dar totodata in talon am omologari si la 205/55R16 91V; 205/50 R17 93W; 225/45 R17 91W. Iar de curand am gasit o oferta de jante 225/40 R18 M6 . As dori sa aflu ce dezavantaje aduc jentile mai mari . Trebuie sa-mi schimb jentile pt ca le am varza si m-ar tenta sa pun jante pe R17 sau R18 asta pt ca ar arata mai bine dar am tot auzit ca Jentile mai mari produc daune severe masini ex: articulatii directie consum bucsi etc.

 

In cazul in care mai exista un alt topic despre acelasi lucru imi cer scuze anticipat si inchid acest topic. <_<

Link to comment
Share on other sites

<_< aceeasi parere...eu am avut pe 16" si mi-am pus pe 18 tot M6,vreau sa spun ca le-am tinut vreo luna pe msina pentru ca sunt groaznice pentru romania.

ca si aspect clar ca sunt impecabile dar la confort sunt varsa si s-ar putea sa strici si masina...acum mi-am pus pe 17" si sunt foarte multumit !

Link to comment
Share on other sites

Vad ca ai trecut la locatie Spania... Imi imaginez ca drumurile sunt ceva mai ok decat la noi, deci pune linistit pe 17". Te vei indragosti a doua oara de masina <_<

 

Eu am pe 17" de anul trecut, 225/45/17 fata si 245/40/17 spate si nu am avut nici o pb pana acum. E adevarat insa ca pe drumurile pe care nu le cunosc conduc ceva mai incet si mai atent.

Link to comment
Share on other sites

Ce-i Andrei te-ai saturat de ele asa repede? <_< Cand ma gandesc ca la lansarea M6 mi se pareau bestiale, dar de cand cu replicile astea puse pe toate "carutele" nu imi mai plac. De fapt nu stiu de ce banuiesc ca multi aveti acelasi sentiment.

 

Pentru Romanica 16 e foarte bun. 17 merge doar ca tre sa fii ceva mai atent si sa pui cauciucuri cu protectie de janta obligatoriu evaentuar cu ZR - sunt ceva mai rezistente pe falncuri.

 

Cu 18 tre sa mergi ca si cum ai pasi descult prin pietris nu mai ai nici o distractie la condus ci doar esti atent pe unde mergi..

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi parere o am si eu ca majoritatea: pentru RO nu mai mult de17. E am pe masina 205/50/17 si sunt ok. Cu putina atentie nu am stricat nici una pana acum. Stati linistiti ca si in IT de exemplu sunt multe drumuri varza. Doar autostrazile sunt perfecte. Restul lasa de dorit.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.