Jump to content

Am probleme cand opresc la stop, masina zmuceste


Recommended Posts

Salutare,

va cer un sfat o parere:

 

am un Bmw x5 3.0D din 2004, cumparat din Germania anul trecut.

In momentul cand incetinesc spre a opri, masina zmuceste.

Am inteles ca ar fi vorba de un joc in cutie si ca ar trebui sa schimb uleiul din cutie. Masina are 168 000 km. Vreau sa ma duc la Mhs Motors pentru o diagnoza. Daca am ceva la masina si trebuie reparata am inteles ca preturile la MHS sunt foarte mari iar seriozitatea oamenilor indoielnica...

 

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

sorry da nu am dedus daca ai automata sau manuala

 

intuitia ma duce spre automata

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=26&fg=10

 

poate fi piesa 2

 

daca nu a mai fost schimbat uleiul in cutie ar fi bine sa pui aditiv ca sa se ingroasa un pic uleiul altfel o sa "zmuceasca" cu si mai mare pasiune dupa ce schimbi uleiul

 

si mare atentie sa bage uleiul corespunzator pt cutie, scrie pe eticheta de pe cutie; ca mai stiu persoane care au aruncat cutia dupa 100 de km dupa schimbul de ulei pt ca cel de la service a crezut el ca uleiul "acela" e potrivit pt cutie ....

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Putin probabil sa fie flansa de cardan.

Cred ca sunt probleme in cutie.

 

Face ca si cum te-ar lovi cineva in spate ? Soc destul de puterinc.

 

Mi-a facut si mie o data sau de doua ori si prima data m-am dat jos sa vad daca mi-a spart bara ala din spate. Cel din spate se uita la mine ca la OZN-uri cu mainile ridica si facea semn ca el n-a facut nimic.

Presupun ca socul apare din trecerea din viteza a-2a in 1-a.

Ti-as recomanda sa incerci sa schimbi uleiul si filtrul din cutie prima data , poate se rezolva asa.

Link to comment
Share on other sites

Cutia este automata, am uitat sa mentionez.

 

Trebuie sa verifici nivelul si starea uleiului din cutie.Verifica daca sunt erori si daca exista update de software.

Daca ii pui aditiv cum ti s-a recomandat, poti sa cumperi deja alta cutie.

Asta este farmecul pe un forum, un sfat te poate costa cateva mii de euro. <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Am schimbat uleiul din cutie iar acum socurile sunt mai rare si de intensitate mai mica.(nu au disparut definitiv)

 

Iti mai face probleme?

 

Eu am avut aceeasi problema cam acum 1 an si la momentul respectiv am rescris software-ul. Socurile au disparut aproape de tot, in sensul ca parca-parca se simtea ceva, dar numai daca stiai la ce sa te uiti cu atentie. Insa dupa trecerea kilometrilor (40.000) socurile au reaparut treptat, iar acum face urat.

Caut o solutie ...

Edited by tix
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
deci ATENTIE LA CEI CU PRB DIN CUTIE !!!MAI ALES LA SOCURI!!am citit ce ati scris voi ..si eu am un x5 2006 ...aveam aceasi prb la stop smucea ..sau cand aceleram dintro data ...in timpul mersului ...am duso la bmw in oradea...nu miau zis nimic decat ca e ceva in cutie...ok ...am duso in ungaria ...mia luat 800 de eur...mia schimbat ulei ..si ceva garnituri in cutie....si mia zis ca partea mecanica e ok ..dar a ramas ceva electric....bun...am venit in italia ca aici stau ...am duso la bmw mia facut resetare de soft al cuitei ....nimic tot asa...mia zis ca e cutia 6500 una noua ca ei nu schimba bucati numai toata cutia ...am duso la un alt service in it ...cutii automate ..mia zis ca asta e boala lor ..si nu poate face nimic ca degeaba schimb si cutia...ca o sa faca iar dupa un timp ...asa .... in sf ...dupa 1500 de eur cheltuiti aiurea cu drumuri si toate ...am gasit un service f tare aici ..am duso la ei masina ia facut un test ...drive...si mia zis care e prb fara sa puna tester pe ea.... CENTRALINA din cutie...ma costat 1700 de eur .. si un an garantie...a facuto in 3 ore.... si de atunci nu mai am prb....eu am scris AICI CA SA AVETI GRIJA UNDE MERGETI CU CUTIILE...ca mecanic...le faci multi dar partea electronica...putini .... sa nu mai zic ca am cautat pe net o gramadate care se oocupa cu cutii si toti imi ziceau tot altcvea ....asa ca atentie mare...daca va pot ajuta cu ceva .... belgianu19@yahoo.ca .... si va ajut cu drag .bafta la toti si scz de mess asta lung
Link to comment
Share on other sites

 

daca nu a mai fost schimbat uleiul in cutie ar fi bine sa pui aditiv ca sa se ingroasa un pic uleiul altfel o sa "zmuceasca" cu si mai mare pasiune dupa ce schimbi uleiul

 

 

Asa cum ti s-a mai raspuns nu e o idee deloc buna sa ingrosi uleiul.

 

 

 

 

 

Pe viitor luati-va masina cu cutie manuala. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Asa cum ti s-a mai raspuns nu e o idee deloc buna sa ingrosi uleiul.

 

Am citit si eu o documentatie scrisa de ZF can NU RECOMANDA adaugarea de aditivi in ulei la nici o cutie pe motiv ca aditivii pot schimba " comportamentul" uleiului in mod imprevizibil si pot cauza distrugeri la mecanismele din cutie.

Paradoxal MHS are in stoc aditiv de ulei de cutie automata pe care scrie ZF pe el... costa aproape 450 lei / 1 litru. Si eu recomand schimbare partiala ( 5l ) de ulei + filtru la fiecare 100000 km

 

 

 

 

Pe viitor luati-va masina cu cutie manuala. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Am avut aceeasi problema, cu socurile, am schimbat uleiul si filtrul la cutie, socurile au inceput sa fie din ce in ce mai rare, abia dupa aprox 2000 km si-a revenit, la momentul acesta probela disparand de tot...

 

Poate am avut noroc dar incercati prima oara schimbarea uleiului si a filtrului, in mare parte problema fiind tocmai din cauza neschimbarii periodice a uleiului max 80.000km...

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.