Jump to content

chiptuning 745i?


Roland

Recommended Posts

Stiu ca suna absurd, dar ma gandesc sa fac un chiptuning la 745ul meu...

fiind pe benzina nu am experienta si nu stiu in ce masura ar afecta masina...

la diesel sigur e tzeapa, pica turbo si altele, 3 masini mi-am chiptuninguit si toate 3 dau fum ca un aro. si la 1 s-a dus turbo

 

ma gandesc ca la benzina fiind cresterea cu aprox 30cp, relativ mica, turbo neprezent si toleranta la stres, ce ar putea sa cada? are cineva experienta ? multumesc...

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca esti absurd, dar te-ai gandit ca nu e acelasi lucru ca la diesel si nu faci nici pe dracu daca nu pui un turbo sau kompressor la un motor pe benzina ? N-are rost

 

suna bine turbo <_< exista?

eh 30 cp trebuie sa se simta si ei un pic acolo...

Link to comment
Share on other sites

Daca vei face chiptuning la aceeasi persoane care ti-au facut si la diesel, pregateste-te sa ai probleme si de acum inainte. Nu am avut niciodata probleme de astea cu masinile chipate.

Oricum, cred ca te complici degeaba in lipsa turbinei.

745 suna bine oricum <_<

Link to comment
Share on other sites

am mers cam mult cu un 760i si de atunci nimic nu ma prea multumeste...

eram la un pas sa-l iau ala albastru de la bavaria . 760li dar nu era intr-o stare exemplara

 

Daca vei face chiptuning la aceeasi persoane care ti-au facut si la diesel, pregateste-te sa ai probleme si de acum inainte. Nu am avut niciodata probleme de astea cu masinile chipate.

Oricum, cred ca te complici degeaba in lipsa turbinei.

745 suna bine oricum <_<

 

l-am facut la chipari diferiti, nu dau nume, 1 e o firma destul de veche in dom si recomandata, alta e pf :)

Link to comment
Share on other sites

ce vorbiti ? chiptuning se simte si la benzinar de la 2.5 in sus.

 

la mine s-a simtit si se simte bine de tot la 2.8, din ce a scos caii, cum, nu ma intereseaza, cert e ca se simte, daca se simte la un 2.8, fara sa spun de 2 ori, se va simti chiar mai bine la v8.

 

Eu am fost pe dyno cu al meu, am scos 197 cp LA ROATA dupa chip.

Motorul are 193 LA VOLANTA stock.

 

197 la roata, trebuie sa fie 215 at the CRANK.

Acum ziceti ca dyno ala e un rahat, nu indica bine, well....

 

Am testat mai multi timpi, atat inainte, cat si dupa.

 

400m, 0-100,0-200, se simte, cu chip, se vede mai bine. chiar daca n-are turbo sau compresor.

 

 

 

Trageti concluzia

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca suna absurd, dar ma gandesc sa fac un chiptuning la 745ul meu...

fiind pe benzina nu am experienta si nu stiu in ce masura ar afecta masina...

la diesel sigur e tzeapa, pica turbo si altele, 3 masini mi-am chiptuninguit si toate 3 dau fum ca un aro. si la 1 s-a dus turbo

 

ma gandesc ca la benzina fiind cresterea cu aprox 30cp, relativ mica, turbo neprezent si toleranta la stres, ce ar putea sa cada? are cineva experienta ? multumesc...

nu stiu de ce numai la tine ,au cazut turbinele si scot fum masinile ca la aro? ,la altii nu e asa si vreau sa-ti spun ca se simte violent cipuirea pe diesel, la motorul tau cred ca o faci degeaba ,oricum e animalul mare

Link to comment
Share on other sites

am lasat masina la bavaria cj sa ii schimbe 2 bielete bucsi si 2 brate, dupa care a trebuit sa plec la buc unde ma aflu si acum.

abia maine plec la cluj dupa ea, o iau din service si o sa-i fac niste poze...

am cateva poze cu interiorul ff putine le pun in topicul de la masina mea

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.