Jump to content

probleme joystick Idrive E90


Recommended Posts

buna ziua,

 

de curand am observat o mica dar mare problema la E90 meu, joystick-ul de la Idrive face unele figuri doar la apasare, stanga dreapta sus jos merge dar la apasare (adik a valida ceva) nu functioneaza tot timpul. problema sa fie de soft pt ca daca plec cu masina de 5 ori ,de 3 ori merge si 2 ori nu, isi revine pe parcurs dar cand ti lumea mai draga te lasa...............sau sa fie ceva murdarie .

daca aveti cunostiinta de problema mea as dori sa imi dati ceva sfaturi de a remedia problema si daca ati mai desfacut joystick-ul as vrea ceva detalii pt a face asta.

 

o zi buna in continuare

Link to comment
Share on other sites

dap,aceeasi pb o am si eu cu butonul ala.Nu valideaza tot tp.partea nasoala e ca nu pot verifica cand am kef nivelul uleiului din motor.Si apoi in ordine nu pot selecta radio,cd,aux,reglajele de la sound.Eu m am jucat cu un 6310i pe care l am bagat in locul tel si mi a dat totul peste cap.Imi functiona cu intermitente Radio pe langa incapacitatea de a valida butonul.Mi au zis baietii de la Trado Motors Iasi ca e stricat modulul de tel,dupa ce mi au facut o resoftare.macar merge radio-cd ul.Deoarece costa 500 eu la ei am preferat sa nu,dar it s gettin anoying...Dc o rezolvi din soft imi zici si mie.Bafta
Link to comment
Share on other sites

eu nu am telefon dar am multimedia si se poate sa fie si de acolo , la drum ai pun juniorului desene si poate de aici se trage, cel mai nasol este cand uit sa-i pun castile si vreau sa schimb pe aux i nu pot si incepe cu texte, nu aud,nu aud............asta este viata.......

o sa incerc sa vad ce pot face la soft , o sa mai intreb in stg si dr.

 

multunmesc oricum

Link to comment
Share on other sites

...partea nasoala e ca nu pot verifica cand am kef nivelul uleiului din motor.

Cum verifici nivelul uleiului din meniul i drive ?

numai la benzinar afiÂşeazĂŁ informaĂžia asta. sincer sĂŁ fiu nu Âştiu unde e cĂŁ eu am diesel, dar cred cĂŁ pe la service pe undeva, sau vehicle settings.

Link to comment
Share on other sites

As fi interesat sa stiu daca se poate afla nivelul uleiului din iDrive...pentru E60 diesel, nu cred ca difera meniul de E90...

dacã zici cã nu diferã de meniul de E90 atunci nu se poate afla nivelul uleiului la E60 diesel din meniu. rãmâne metoda old school cu jojã.

Link to comment
Share on other sites

...partea nasoala e ca nu pot verifica cand am kef nivelul uleiului din motor.

Cum verifici nivelul uleiului din meniul i drive ?

numai la benzinar afiÂşeazĂŁ informaĂžia asta. sincer sĂŁ fiu nu Âştiu unde e cĂŁ eu am diesel, dar cred cĂŁ pe la service pe undeva, sau vehicle settings.

 

deci..........intri in meniul Idrive la setari

si de acolo te duce la setari auto.........si trebuie sa dai de el , si eu ma uit tot timpul la el mai ale scand fac drumuri lungi. daca vrei mai multe detalii o sa merg la masina si am sati dau detaliat informatia.o zi buna in continuare

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
buna ziua,

 

de curand am observat o mica dar mare problema la E90 meu, joystick-ul de la Idrive face unele figuri doar la apasare, stanga dreapta sus jos merge dar la apasare (adik a valida ceva) nu functioneaza tot timpul. problema sa fie de soft pt ca daca plec cu masina de 5 ori ,de 3 ori merge si 2 ori nu, isi revine pe parcurs dar cand ti lumea mai draga te lasa...............sau sa fie ceva murdarie .

daca aveti cunostiinta de problema mea as dori sa imi dati ceva sfaturi de a remedia problema si daca ati mai desfacut joystick-ul as vrea ceva detalii pt a face asta.

 

o zi buna in continuare

 

salut

te pot ajuta eu. am avut aceeasi problema...am desfacut joysticul si am lipit cele 4 picioruse la dioda pe care pivoteaza o piesa la apasare. lipirea s a facut la un atelier de repara telefoane mobile...pt detalii : viorel@serpico.ro

succes

 

dap,aceeasi pb o am si eu cu butonul ala.Nu valideaza tot tp.partea nasoala e ca nu pot verifica cand am kef nivelul uleiului din motor.Si apoi in ordine nu pot selecta radio,cd,aux,reglajele de la sound.Eu m am jucat cu un 6310i pe care l am bagat in locul tel si mi a dat totul peste cap.Imi functiona cu intermitente Radio pe langa incapacitatea de a valida butonul.Mi au zis baietii de la Trado Motors Iasi ca e stricat modulul de tel,dupa ce mi au facut o resoftare.macar merge radio-cd ul.Deoarece costa 500 eu la ei am preferat sa nu,dar it s gettin anoying...Dc o rezolvi din soft imi zici si mie.Bafta

 

salut

se repara usor ..scoti joysticul si te duci la un atelier de repara telefoane mobile ... lipesti picioarele diodei ( 4) pe care culiseaza piesa in miscare .... succes

daca nu te descurci , scrie mi la viorel@serpico.ro si te ajut .....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

buna ziua,

 

de curand am observat o mica dar mare problema la E90 meu, joystick-ul de la Idrive face unele figuri doar la apasare, stanga dreapta sus jos merge dar la apasare (adik a valida ceva) nu functioneaza tot timpul. problema sa fie de soft pt ca daca plec cu masina de 5 ori ,de 3 ori merge si 2 ori nu, isi revine pe parcurs dar cand ti lumea mai draga te lasa...............sau sa fie ceva murdarie .

daca aveti cunostiinta de problema mea as dori sa imi dati ceva sfaturi de a remedia problema si daca ati mai desfacut joystick-ul as vrea ceva detalii pt a face asta.

 

o zi buna in continuare

 

 

Buna ziua,

 

Te pot ajuta eu. Am avut aceeasi problema - nu imi mai mergea OK-ul, stanga/dreapra/sus/jos mergea.Am fost pe la o multime de service-uri si mi-au spus ca trebuie sa schimb tot modulul de iDrive (300 euro nou, si 125 second cu manopera). Fiind inginer electronist am zis sa desfac singur sa vad daca observ ceva si daca stiu sa-l repar. Si am reusit.

Daca doresti, imi scri pe boruga_raul@yahoo.com si rezolvam problema.

 

O zi faina.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 years later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.