Jump to content

Cel mai bun asfalt din Romania...Exista oare ?


Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asfaltul este ok, dar pe mine, succesiunea aceea interminabila de curbe ma face sa ma simt pe un "repeat A-B". Fac des acest drum. Daca sunt obosit, ma ia si somnul....
Link to comment
Share on other sites

Ca tot ma acuzati de vase de expansiune, atunci va mai zic una: Austria...stiu ca e off, dar acum 1 an am fost cu un Bora pe un drum de munte...NICIODATA in viata mea nu am simtit atata bucurie la volanul unei masini...si era un VW Bora dizel.... <_<

Ufff ce tristete iremediabila ma cuprinde cand ma uit la puzzle-urile romanesti cu pretentii de drumuri...

PS

Daca ar vedea un neamt topicul asta, cred ca s-ar strica de atata ras...

Link to comment
Share on other sites

Am facut la un moment dat drumul Cluj - Piatra neamt prin Targu Mures - Sovata - Gheorgheni.

Portiunea din Sovata si Gheorgheni e de vis.

Asfalt neted ca sticla, curbe inclinate stanga-dreapta...

O gramada de urcusuri/coborasuri mici (ca un rambleu de cale ferata) din care iesi direct in curba... Foarte fain..

Un alt drum asemenator este intre Onesti si Targu Secuiesc.

Oricum, prefer drumurile de munte decat autostrazile pt "driving pleasure"...

Link to comment
Share on other sites

Oricum, prefer drumurile de munte decat autostrazile pt "driving pleasure"...

 

 

Daca mai sunt si autostrazi prin munti...si mai bine! Oops, aici se discuta despre Romania.

Link to comment
Share on other sites

Hai totusi sa nu ne mai facem griji de off-topicuri <_<

Ideea initiala era intradevar sa mai gasesc drumuri care te provoaca sa conduci putin mai sportiv , drumuri bune, in apropierea Bucurestiului , DAR din moment ce in apropierea capitalei nu prea gasesti asa ceva , ne putem mandri macar cu Paradisul din alte tari prin care am fost sau drumuri din tara noastra fie ele in Judetul Brasov sau oricare altul.

Link to comment
Share on other sites

Slobozia-Tulcea, mai putin primii km, nu stiu exact cati sant, de fapt de la intersectia de unde dreapta mergi spre Braila, iar inainte spre Tulcea. Si asfalt bun, si liber, si curbe, fara radare (cel putin nu le-am vazut/detectat, nici ele pe mine, ca nu mi-a venit nimic acasa) Peisajul nu e cine stie ce, dar in rest, se merita.

 

Mai imi place si Buzau-Brasov.

Edited by cristi_vlh
Link to comment
Share on other sites

Alba Iulia - Sibiu - Rm. Valcea - Pitesti - Bucuresti sau Bucuresti - Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu - Alba Iulia ... de 5 ani fac drumul asta cel putin odata pe luna, cred ca-l pot face si cu ochii inchisi, are de toate, autostrada, drum expres (sper c-am nimerit-o), drum european, carute, TIR-uri, soferi de toate tipurile, asfalt de toate tipurile (am prins momente cand asfaltul mai lipsea pe unele portiuni), ce mai, e de vis! <_<
Link to comment
Share on other sites

Cu un gip echipat de oras... drumul este forestier, coborand de la Poiana Secuilor catre Azuga (prima rascruce la dreapta), a doua rascruce la stanga, din nou la stanga (de fapt destul de drept inainte) la urmatoarea rascruce; drumul se imbunatateste imediat foarte mult, urmeaza o bariera (deschisa, fara lacat) si o coborare pe serpentine foarte bine executate, iar apoi Piciorul de plai, gura de rai <_< ; e cumva paralel cu traseul Predeal-Timis-Bv, dar mi s-a parut mult mai scurt decat pe DN1; drumul trece apoi de bariera 2, traverseaza un cartier tiganesc (unde paznicul barierei a zis ca e pericol pt ca locuitorii arunca cu pietre in masini) si iese in Sacele, dincolo de Electroprecizia, spre Cheia. In sens invers din Sacele e indicator "Spre Pastravarie". Surpriza a contat foarte mult. Nu ma asteptam la asa DRUM si la asa PEISAJE.
Link to comment
Share on other sites

Erratum: in postul anterior, a se citi Susai in loc de Poiana Secuilor.

La Susai se poate ajunge usor din Predeal pe la Cioplea. (Cioplea? nu o luati foarte de buna)

La Poiana Secuilor se ajunge din Predeal de la Trei Brazi. La urcare, la dreapta la Trei Brazi. Soseaua si drumul sunt pe alocuri bune. o data pe sosea am vazut un Audi luand unul din viraje "in drift", o frumusete. Pe la jumatatea drumului. Catre Trei Brazi sunt cam multe gropi.

Link to comment
Share on other sites

Slobozia-Tulcea, mai putin primii km, nu stiu exact cati sant, de fapt de la intersectia de unde dreapta mergi spre Braila, iar inainte spre Tulcea. Si asfalt bun, si liber, si curbe, fara radare (cel putin nu le-am vazut/detectat, nici ele pe mine, ca nu mi-a venit nimic acasa) Peisajul nu e cine stie ce, dar in rest, se merita.

 

Mai imi place si Buzau-Brasov.

 

dreapta faci catre cta in intersectia despre care vorbesti tu.

Link to comment
Share on other sites

Slobozia-Tulcea, mai putin primii km, nu stiu exact cati sant, de fapt de la intersectia de unde dreapta mergi spre Braila, iar inainte spre Tulcea. Si asfalt bun, si liber, si curbe, fara radare (cel putin nu le-am vazut/detectat, nici ele pe mine, ca nu mi-a venit nimic acasa) Peisajul nu e cine stie ce, dar in rest, se merita.

 

Mai imi place si Buzau-Brasov.

 

dreapta faci catre cta in intersectia despre care vorbesti tu.

 

Foarte posibil sa fie si spre Constanta, nu ma contrazic. Eu sa zic ca am vazut indicator cu Braila.(poate le incurc eu, nu-i exclus) E un peco , parca, iar mai in fata la 2-300m drumul pe 2 benzi face putin dreapta, iar in fata (spre Tulcea) e pe o singura banda. Am fost de cateva ori, nu e un traseu pe care sa-l fac regulat, a fost o perioada toamna trecuta.

Link to comment
Share on other sites

Foarte posibil sa fie si spre Constanta, nu ma contrazic. Eu sa zic ca am vazut indicator cu Braila.(poate le incurc eu, nu-i exclus) E un peco , parca, iar mai in fata la 2-300m drumul pe 2 benzi face putin dreapta, iar in fata (spre Tulcea) e pe o singura banda. Am fost de cateva ori, nu e un traseu pe care sa-l fac regulat, a fost o perioada toamna trecuta.

 

daca vorbim de acelasi lucru, respectiv cu 12 km inainte de a intra in tulcea (inainte curbele alea despre care zici tu), e intersectia tulcea stanga, constanta dreapta.

adica asta:

 

http://static.panoramio.com/photos/original/20275025.jpg

Link to comment
Share on other sites

Foarte posibil sa fie si spre Constanta, nu ma contrazic. Eu sa zic ca am vazut indicator cu Braila.(poate le incurc eu, nu-i exclus) E un peco , parca, iar mai in fata la 2-300m drumul pe 2 benzi face putin dreapta, iar in fata (spre Tulcea) e pe o singura banda. Am fost de cateva ori, nu e un traseu pe care sa-l fac regulat, a fost o perioada toamna trecuta.

 

daca vorbim de acelasi lucru, respectiv cu 12 km inainte de a intra in tulcea (inainte curbele alea despre care zici tu), e intersectia tulcea stanga, constanta dreapta.

adica asta:

 

http://static.panoramio.com/photos/original/20275025.jpg

 

Nu vorbim de acelasi lucru, clar, stiu intersectia de care zici, eu ma refeream la cea de la iesire din Slobozia, de acolo pana la intersectia din poza mai sant ceva zeci de km, destui. Curbe sant si pe traseu, nu gen transfagarasan, dar frumoase, e si ceva padure, e si drum drept, daca mai fac traseul asta, o sa notez si localitatile. Am platit si o taxa de 5Ron, la un moment dat, prima oara noroc cu barierele, ca erau puse, altfel nu opream, pareau pustii baracile/ghiseele alea din mijlocul drumului.Traseul meu era Bucuresti-Drajna( iesire de pe A2)-Slobozia-Tulcea.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg. Ghiseele alea sunt la podul de la giurgeni.. acum costa 8 lei sa treci podul.. :blink:

 

Tu te referi la Slobozia-Tandarei-Giurgeni-Harsova-Saraiu-Topolog-Ciucurova-Nalbant-Tulcea. nu? <_<

:) zi ca da, zi ca da!!! :bashwall: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Inteleg. Ghiseele alea sunt la podul de la giurgeni.. acum costa 8 lei sa treci podul.. :blink:

 

Tu te referi la Slobozia-Tandarei-Giurgeni-Harsova-Saraiu-Topolog-Ciucurova-Nalbant-Tulcea. nu? <_<

:bashwall: zi ca da, zi ca da!!! :unsure: :blink:

 

 

:) Daca ai castigat vr-un pariu, am si io cota parte p-acolo, nu, ca sa zic da? Realitatea ca in afara de Slobozia si Tulcea, nu mai stiu nici o localitate intermediara dupa nume. Cunoscute urechii imi suna Tandarei-ul(acolo am fost in 1994 la un chef), Giurgeni, Harsova, si cam atat.

 

Cred ca de traseul asta e vorba.

 

De fapt, de la Tulcea, aveam treaba la Murighiol, am zis ca ma duc odata cand e totul verde. Cand am ajuns eu, deja era toamna in putere. Placuta la ochi, asa la prima vedere, zona.

Edited by cristi_vlh
Link to comment
Share on other sites

da, eu cu mine am castigat pariul.. <_< :) pe un suc.. :bashwall:

ma implic pt. ca sunt originara din tulcea si cunosc traseul bucuresti-tulcea destul de bine.. de asta ma enervam (eu pe mine) ca nu ma prindeam despre ce portiune vorbesti..

Link to comment
Share on other sites

Pai daca stiam si eu nume concrete de localitati, poate te-as fi ajutat, dar asa, de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.. <_<

 

Ti-am zis, data viitoare(chiar daca nu am special drum, imi fac) notez si localitatile. Dar asta e traseul, mai mult ca sigur. M-a uimit ca e destul de putin circulat, chiar putine masini, si am facut traseul asta si la sfarsit/inceput de saptamana, si in timpul saptamanii.

Link to comment
Share on other sites

da, e un traseu simplu, nu foarte circulat si drumul e intr-adevar foarte bun (cu mici exceptii, bineinteles). E primul drum lung pe care l am facut eu la volan. La un moment dat (dupa harsova) este si o portiune de vis, in linie dreapta, cu camp stanga & dreapta si asfaltul foarte bun; portiunea asta (de vreo 30 km) e cea mai asteptata de noi cand mergem la tulcea. <_<
Link to comment
Share on other sites

da, e un traseu simplu, nu foarte circulat si drumul e intr-adevar foarte bun (cu mici exceptii, bineinteles). E primul drum lung pe care l am facut eu la volan. La un moment dat (dupa harsova) este si o portiune de vis, in linie dreapta, cu camp stanga & dreapta si asfaltul foarte bun; portiunea asta (de vreo 30 km) e cea mai asteptata de noi cand mergem la tulcea. <_<

 

 

Da, da, asa e, mi-aduc aminte ca am mers ata, dar nu stiam sa-ti zic unde anume. Gata, clar mai fac odata traseul asta, macar asa...cand n-am ce face prin Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

De fapt, de la Tulcea, aveam treaba la Murighiol, am zis ca ma duc odata cand e totul verde. Cand am ajuns eu, deja era toamna in putere. Placuta la ochi, asa la prima vedere, zona.

 

haha Murighiol, Uzlina <_<

Link to comment
Share on other sites

Da, da, asa e, mi-aduc aminte ca am mers ata, dar nu stiam sa-ti zic unde anume. Gata, clar mai fac odata traseul asta, macar asa...cand n-am ce face prin Bucuresti.

 

Pai poate scrii si tu pe aici.. ca noi suntem deschisi spre plecari in directia aia oricand. <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.