Jump to content

Ce uleiuri folosim


Ciprian_IS

Recommended Posts

Doresc sa facem un nou topic pe aceasta tema deoarece vin in urma unor discutii poate chiar contradictorii legate de uleiurile folosite.

Eu am pus in discutie cu alti prieteni uleiurile folosite si faptul ca la mine acesta zboara mai repede decat cred. Cu toate ca eu consider ca ma apropii de o segmentare a motorului .. ceea ce implica honuire , semeringuri etc etc ... totusi si prietenii mei ma pun pe ganduri cu privinta la uleiurile folosite.

Eu la motorasul meu de 2,5 folosesc numai Castrol Magnatec 10/40 si uite ca ei (prietenii) mi-au spus ca si lor li s-a intamplat ca acesta dupa numai o saptamana sa le dispara din motor ca prin minune , altii care chiar cu motoare iesite de la segmentari.

Va intreb pe voi acum au totusi importanta asa mare uleiurile tinand cont ca pe catalog la motorizarea mea de 525i E34 / 88 scrie 5/40 in cazul in care e motor nou si 10/40 la cel cu uzura.

Altii zic ca e indicat sa folosesc Mobil .. poate ca aici sunt mai multi si mai experimentati ... astept ideile fiecaruia si chiar intamplari traite de fiecare legate de uleiuri.

Link to comment
Share on other sites

cu cat mot este mai dus cu atat trebuie sa i pui un ulei mai gros ca sa nu il arunce afara(arda).asta inseamna sa ajungi la maximum de 20 w 50 plus un adittiv.asta asa ca sa nu mai pierzi uleiul si sa mai tragi de masina pana ai faci motorul.dupa ce faci motorul si arunci priimul schimb la 3000 de km .poti sa bagi castrol rs.este uleiul care a mers super bine pe mot m20 si m 30 asta daca te dai la ea mai des..acuma astea mai noi au vascozitati cu 0 40- 5 30 si alte nebunii.mult prea sofisticate pt mot vechi

una peste alta se zice ca bmw are castrol mercedes are aral opel are mobil.depinde de combinatiile si contractele care sunt intr e fabrici.din ce stiu eu la uleiuri de curse mama lor este CASTROL RS.si restul sunt firme bune .asta e parerea mea si ce stiu eu.de 5 ani am pus numai rs .si 20 50 in masina care mi dadea mai mult fum decat randament

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.