Jump to content

Scartait enervant in bord


Recommended Posts

Salut,

Am doua probleme foarte stresante si enervante si incerc sa le rezolv de ceva timp. Sper sa le gasesc rezolvarea aici:

 

1. Se aude un scartait din bord care ma innebuneste. Nu mereu, doar pe drumuri denivelate si/sau gropi (mai nou santurile alea pentru iluminat/gaze/apa care au impanzit bucurestiul). Se aude un scartait scurt si destul de stridend din zona volanului. De la ce poate fi? Eu am probleme cu caseta de directie...cam are joc - o fi de la ea??? Ideea e ca nu se aude de jos, de la roti ci unde in interiorul masinii ... spre volan.

 

2. Dupa ultimul schimb de placute de frana, am observat ca stopurile nu mi se aprind imediat ce am calcat frana. Adica, daca merg incet incet pot calca frana incat sa incetinesc dar stopul sa nu se aprinda. Banuiesc ca va dati seama cum asta este un incovenient destul de mare in trafic. Cum se poate regla frana a.i. sa se aprinda becul la cea mai mica ciupitura a pedalei de frana?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

ai incercat sa ii desfaci capacul de sub volan ? poate ai ceva pe-acolo care iti scartaie... vreo chestie care atinge de coloana volanului la gropi... poate chiar carcasa din plastic de sub volan...

 

chestia cu frana e perfect normala !

Link to comment
Share on other sites

Pfff...mi-e greu sa cred ca bmw e mai cu mot ca restu. Se mai invart pe la mine si alte masini si toate se comporta (cum mi se pare mie a fi) normal. La cea mai mica atingere a pedalei se aprinde frana. Si asa mi se pare normal. Eu cu a mea, pot chiar opri fara sa se aprinda stopu (pe o distanta mai lunga...dar totusi..)

 

Hai sa zicem prin absurd ca se aprinde greu greu frana, de unde se regleaza?

 

 

si la mine e la fel, nu cred ca-i ceva anormal. oricum, senzorul pt stopuri cred ca e la pedala, nu are treaba cu placutele.

 

Banuiam ca e de la pedala...am zis treaba cu placutele, pentru ca de atunci am inceput eu sa observ.

Link to comment
Share on other sites

contactorul de sub pedala de frana

e reglabil...

il faci sa se aprinda unde vrei tu.

Insa este normal sa aiba o mica toleranta.

 

 

Cat despre scartait....am avut si eu un greiere...

credeam ca e de la bord , cand colo era fata de usa , sarisera doi trei braduleti din aia..

Link to comment
Share on other sites

pai placutele fiind noi, sunt mai groase. deci intra in contact cu discul mult mai repede, inainte ca pedala sa ajunga la pozitia in care se aprind stopurile...

la aceeasi pozitie a pedalei ti se aprindeau si inainte sa schimbi placutele, doar ca nu o simteai sa franeze, placutele fiind uzate...

nu vad de ce te deranjeaza asta, oricum la o franare normala la semafor se aprind, doar atunci nu se aprind cand "mangai" frana usor...

Link to comment
Share on other sites

nu vad de ce te deranjeaza asta, oricum la o franare normala la semafor se aprind, doar atunci nu se aprind cand "mangai" frana usor...

 

 

Cand ai mers ultima oara prin bucuresti? <_< N-ai timp intre semafoare sa ajungi s-o calci calumea...e de ajuns o "mangaiere" pe care ala din spate s-ar putea sa n-o observe.

 

Accept partea cu placutele de frana noi, mai groase...cu toate ca n-am schimbat fata, ci decat spatele.

 

contactorul de sub pedala de frana

e reglabil...

il faci sa se aprinda unde vrei tu.

 

Poti sa-mi dai mai multe detalii te rog...cum arata, unde-l gasesc si cum se regleaza? Mersi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.