Jump to content

fum negru la turatii mari


acirdei

Recommended Posts

Si eu aveam aceeasi problema si anume la o calcare mai brusca a acceleratiei imi scotea un "nor" de fum negru ..... si era putin stresabil.... am studiat problema pe forum si am ajuns si la filtru epurator dar era curat ..dar cand am ajuns la EGR surpriza plin de "mizerie neagra" si probabil blocat .

L-am curatat si am scapat de "norul" de fum.

BMW 320dA 150 cp

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie si la mine E90 M47N2, EGR curatat regulat.

 

Pe GT1/DIS injectoarele sunt in zona verde, ca noi, EGR e ok, mass air flow test = ok.

Nu consuma ulei, trage bine.

 

Cand o calc, nori de fum negru in spate. Face asa de vreo 30.000km cred. Nu i-a dat nimeni de cap.

Epurator schimbat de 15.000km.

 

Daca are cineva sugestii, le astept cu interes :)

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Aceeasi chestie si la mine E90 M47N2, EGR curatat regulat.

 

Pe GT1/DIS injectoarele sunt in zona verde, ca noi, EGR e ok, mass air flow test = ok.

Nu consuma ulei, trage bine.

 

Cand o calc, nori de fum negru in spate. Face asa de vreo 30.000km cred. Nu i-a dat nimeni de cap.

Epurator schimbat de 15.000km.

 

Daca are cineva sugestii, le astept cu interes :)

 

schimba filtru motorina

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Si eu aveam aceeasi problema si anume la o calcare mai brusca a acceleratiei imi scotea un "nor" de fum negru ..... si era putin stresabil.... am studiat problema pe forum si am ajuns si la filtru epurator dar era curat ..dar cand am ajuns la EGR surpriza plin de "mizerie neagra" si probabil blocat .

L-am curatat si am scapat de "norul" de fum.

BMW 320dA 150 cp

 

 

Buna, eu am un E39 525D 2001, si eu am probleme cu fumul si mirosul puternic de ulei ars poti te rog sa imi spui ce este EGR si cum as putea sa il curat???

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Poti verifica ce se intampla daca ii scoti furtunasul din supapa si il obturezi cu un surub, dar ceva gaze tot vor trece. EGR-ul se anuleaza cu o tablita decupata pe forma capului racitorului de gaze. Se punte tablita intre racitoul de gaze si condutca care intra in supapa EGR si gata l-ai anulat. Din cate am inteles, se anuleaza si din soft. :thumbsup:

P.S.: Verifica debitmetrul.

Edited by LEOZRX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.