Jump to content

Incalzirea in scaune


Recommended Posts

Salut!Am un 320d din 2000 si as dori sa imi pun incalzire in scaune!Ce imi recomandati?

M-am uitat pe un site da nu-mi plac butoanele,totusi la 300 RON imi par accesibile,OEM nu stiu cat ma costa,m-ar tenta si varianta de la dezmebrari da poate trebuie sa schimb panoul!!Astept pareri si oferte chiar!Mersi! <_<

Link to comment
Share on other sites

Salut!Am un 320d din 2000 si as dori sa imi pun incalzire in scaune!Ce imi recomandati?

M-am uitat pe un site da nu-mi plac butoanele,totusi la 300 RON imi par accesibile,OEM nu stiu cat ma costa,m-ar tenta si varianta de la dezmebrari da poate trebuie sa schimb panoul!!Astept pareri si oferte chiar!Mersi! <_<

 

Daca nu iti plac butoanele, pastreaza instalatia si cumpara butoane oem de la dezmembrari. :)

Edited by Ender
Link to comment
Share on other sites

Daca nu iti plac butoanele, pastreaza instalatia si cumpara butoane oem de la dezmembrari. <_<

 

e destul de greu de pus pe butoanele Oem o instalatie aftermarket , a mai incercat cineva pe aici parca

 

Butoanele alea nu trebuie sa le pui la vedere , se pot integra undeva in scaune

Link to comment
Share on other sites

Daca nu iti plac butoanele, pastreaza instalatia si cumpara butoane oem de la dezmembrari. <_<

 

e destul de greu de pus pe butoanele Oem o instalatie aftermarket , a mai incercat cineva pe aici parca

 

Butoanele alea nu trebuie sa le pui la vedere , se pot integra undeva in scaune

 

 

 

Atunci luat buton oem + cablaje oem si legate de perna electrica. Desi cum zice myxage, perna trebuie sa fie compatibila, respectiv sa aiba 3 trepte de reglaj. Sau de la butonul oem, lasi numai 2 fire, on/off si mergi pe o singura treapta de incalzire pe direct.

Link to comment
Share on other sites

http://www.be-loud.ro/produse/Tuning_si_ac...ic_heat_MSH-50/

M-am gandit sa pun asta si sa ascund butoanele,o alta varianta ar fi sa merg la Showroom la BMW si sa intreb cam cat m-ar costa sa imi puna ei de la A la Z incalzirea,ceea ce ar costa foarte mult cred:)), ar merge si varianta sa schimb butoanele,dar nu o sa trebuiasca sa schimb consola ca eu pe ea am numa gaura de la ASC?Sau s iau tot kitul de la dezmebrari:-??!Oricum cel mai ieftin mi-ar fi sa cumpar instalatia asta de pe link-ul care vi l-am dat si sa ascund butoanele!O sa ma interesez si o sa va anunt cam cat costa OEM de la ei de la reprezentanta! Mersi!

Mai astept pareri:P!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
nu mi-as mai cumpara masina fara incalzire in scaune.. e de vis ! daca s-ar putea, as prefera si cu ventilatie, pentru perioada calduroasa.

 

 

Asa este, fara incalzire e crima, o data ce esti obisnuit(a). Iar ca ventilatie, am mers cu o masina ce avea, vara... la fel, mi se pare un MUST HAVE.... mai ales la piele...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salutare!

M-am interesat si a zis baiatu care mi'a montat la masina mai multe chestii ca nu merge sa imi puna la incalzirea in scaune aftermarket consola OEM! Eu am la consola numai butonul de ASC!

A incercat cineva sa puna aftermarket la consola OEM?!

Am intrebat la cineva de incalzirea in scaune si a spus ca nu mi-o da decat cu scaune cu tot:))))!Nu se prea merita!Astept pareri!Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am gasit la Arad la Gabi la 150 de euro incalzirea in scaune cu tot cu butoane pt modelul meu de masina!daca nu reusesc sa le pun pana marti as dori o recomandare la cine sa merg aici in Timisoara sa mi le monteze!

Dupa ce le schimb imi vand si eu interiorul cu bancheta spate cu cotiera si sac pt skyuri si scaunele de fata si luminiile din masina(toate 3) la 150 Eur negociabil!Daca i interesat cineva o sa pun si poze cu ele!Imi da un pm si vorbim!O seara frumoasa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
Revin cu o intrebare, la nivelul unu la incalzire parca e mai cald in partea dreapta decat in stanga si cateodata trebuie sa o opresc ca e prea cald scaunul, la nivelul 1!Unde trebuie sa umblu la scaun sa numai fie asa fierbinte sau cum sa fac?merci
Link to comment
Share on other sites

Dc e doar 13 mil se merita aia Oem, parerea mea..nu te mai complici cu improvizatii....

 

Da, daca ar fi doar atat si-ti merge...bine ar fi.

1 - daca ai rama (aia de jos cu scrumiera...)cu butoane modulare(adica ai doar ASC/DSC si e un buton mai lunt) atunci trebuie schimbata si aia (inca 350 lei).

2 - sunteti siguri ca la 1300 intra tot ce-ti trebuie pentru scaune De ce va intreb?

Am fost eu la Bavaria si doar asta costa 1250 lei. Si contine cablurile +panoul cu butoane (DIN ce se vede aici). DOAR ca, sefu lor de la electrice n-a stiut sa-mi zica ce contine pachetul. Am stat 40min acolo sa vada, sa intrebe, sa afle si tot n-a stiu sa-mi zica ce contine. Ba contine si panoul, ba contine doar firele, ba contine si panoul si firele si plasele din scaun...o mare abrambureala. In final a ramas la ideea ca pachetul contine doar firele (io pentru asta ma dusesem la ei). Dar le-am explicat ca 1300 lei e enorm pentru 5 perechi de fire. Le-am si aratat ca DOAR panoul cu butoane separat costa 600 lei. Intr-un final a acceptat ca e ceva dubios la mijloc (ca pe calculatorul lor nu le desface kitul...si nu are pret pe fiecare componenta). I-am zis ca vreau doar mufele, nici p-alea nu a stiut sa mi le zica :) asa ca i-am zis ca aduc masina sa se uite si sa-mi zica...si s-o si faca pana la urma. Si asa a ramas. Am dus masina si in vreo 5h a terminat si acum am scaune incalzite :) (scaunele aveau incalzire in ele). Pret: 2h de manopera, atat. Aprox 420 lei am dat. Si merita, pt ca la E46 n-ai cum sa faci rost de conectorii aia nenorociti.

La E39 de exemplu, exista kit separat DOAR de cabluri pentru incalzire...care bineinteles nu se potrivesc la E46.

3 - vazusem la un moment dat pe realoem kit de incalzire in scaune (cu tot cu elementi) si-ti dadea si pielea de deasupra lor...

Recomand Bavaria pentru montat CABLURILE!!! Este printre putinele lucruri pe care merita sa le faci acolo :lol:

Link to comment
Share on other sites

Daca ti-ai montat incalzirea de pe alta masina ai pus si releul?Daca nu de aceea e asa fierbinte.

 

Pai le'am luat de la gaby BMW3 cva de genu,mi'a dat scaunele cu butoane si fire, butoane lungi individuale!!releul ala de unde il iau si unde il pun!Merci

 

Daca ti-ai montat incalzirea de pe alta masina ai pus si releul?Daca nu de aceea e asa fierbinte.

 

Pai le'am luat de la gaby BMW3 cva de genu,mi'a dat scaunele cu butoane si fire, butoane lungi individuale!!releul ala de unde il iau si unde il pun!Merci

am uitat sa mentionez ca 1 aproape 2 luni n'am avut nicio problema!de vreo 2 saptamani simt asta, si numai la scaunul soferului:-??pe scaunul pasagerului,la nivelul 1 poti sa stai pe scaun non stop!:-??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.