Jump to content

chiptuning pt E53


emerich

Recommended Posts

promit o creste re de la 184 HP la 216 HP si un cuplu de la 390 Nm la 550Nm.

Poate au zis 450 Nm, nu 550Nm . Daca totusi au zis 550 inseamna ca ori nu se pricep, ori sunt niste mari mincinosi. Este o aberatie.

Link to comment
Share on other sites

@Paul, nu prea am inteles eu bine ce ai vrut sa-ntrebi... Dar da, se poate creste puterea la aproximativ 215 CP si cuplul pe la vreo 500. 480Nm ar fi o valoare mult mai realista. Si mai safe pentru cutie si diferentiale. BTW: ai automata sau manuala?

 

@alex77xax, argumente? Sau doar din auzite? Vezi ca sunt pe forum destui useri care au facut astfel de cresteri si au ceva km la activ cu modificarea si nu se plang.

Link to comment
Share on other sites

@Paul, nu prea am inteles eu bine ce ai vrut sa-ntrebi... Dar da, se poate creste puterea la aproximativ 215 CP si cuplul pe la vreo 500.

Exact asta era intrebarea! Daca se poate creste puterea de la 184 HP la 216 HP si cuplul de la 390 Nm la 500Nm.

Eu ziceam ca nu se poate asa ceva. Nimeni, dar absolut nimeni nu a facut asa ceva. Oare de ce?

Astept cu nerabdare un raspuns corect! <_<

Link to comment
Share on other sites

@Paul, nu prea am inteles eu bine ce ai vrut sa-ntrebi... Dar da, se poate creste puterea la aproximativ 215 CP si cuplul pe la vreo 500.

Exact asta era intrebarea! Daca se poate creste puterea de la 184 HP la 216 HP si cuplul de la 390 Nm la 500Nm.

Eu ziceam ca nu se poate asa ceva. Nimeni, dar absolut nimeni nu a facut asa ceva. Oare de ce?

Astept cu nerabdare un raspuns corect! <_<

 

Eu mi-am facut chip la george si am facut dyno inainte si dupa chip (e39 525d 2002)

Inainte de chip aveam 145CP la roata si 188CP la volanta, 363Nm.

Dupa chip aveam 164CP la roata, 208CP la volanta si 454Nm.

Deci da, cuplul creste mult mai mult decat puterea.

Pe topicul "chat room" am postat chiar graficele de la dyno, inainte si dupa.

 

ON Topic: Nu stiu ce sa zic despre superchips. Costa 450E chipul. Poate e cam mult. Si inca ceva, eu cand ma interesam pt masina mea, pe site la superchip am gasit date eronate la masina mea. Spuneau acolo ca pleaca cuplul de la 407Nm standard, si ajunge la 500Nm. Ceea ce e gresit.

Link to comment
Share on other sites

@Paul, puterea si cuplul pot creste in proportii diferite (raportate la valorile stock).

 

edit: daca te uiti in linkul postat de colegul @Dan_316i vei vedea ca valoarea la cuplu este exact media celor doua valori enuntate de mine (500, dar recomand 480). Nu vreau sa para a lauda sau mai stiu eu ce si cum, dar poate ca oi avea si eu habar de cate ceva...

Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.