Jump to content

Inchiderea automata a geamurilor


Recommended Posts

mersi de lamuriri, chiar am inteles si imi sunt mai clare.

 

a mea e e36 din 92, nu am nici geamuri el, de aceea cred ca trebuie schimbat modulul cu totul cu RMIV ce s-a pus din '94 incoace.

 

la functia confort as renunta mai ales ca ai zis de contactele in usi care verifica geamurile daca sunt sus sau jos.

cat despre omul potrivit, mai greu cineva care chiar se pricepe, sau in care sa ai incredere ca nu strica ceva.

 

:) eu am un e36 din 93 si nici eu nu am geamuri electrice , o sa verific eu pe modulul meu de inchidere daca exista comanda ptr releleul de confort.

 

Am atasat o poza cu modulul meu (cum arata la interior). A se remarca metoda aleasa pentru a lega firele la modul spre alarma. (de preferat asa decat sa belesti fire pe sub bord)

 

Apropo, cat ti-a iesit la RAR ? NON-EURO sau EURO 1 ? Sau l'ai luat inscris !?

post-30898-1259625837_thumb.jpg

Edited by byrev
Link to comment
Share on other sites

Cred ca releul la care te referi e modulul confort. care ridica geamurile dintr-o atingere si in interior, si din telecomanda.

te-am intrebat daca se schimba si modulul de inchidere pentru ca am tot citit ca unitatea aceea centrala are cam toate functiile, de la usi, trapa si geamuri (ca sa inchizi de exemplu geamurile din cheie cand tii mai mult spre dreapta in broasca)

 

despre modulul asta e vb: http://www.bmwgm5.com/RMIV.htm

la mine se ridica geamurile din interior doar dintr-o singura atingere dar din cheie trebuie sa tin apasat

Link to comment
Share on other sites

Eu am e46 coupe ,daca tin apasat pe deschidere,se deschid toate...fata ,spate(in lateral) inclusiv trapa,dar la inchidere...cele de pe state raman deschise,am tot incercat tot felul de "solutii"...dar nimic...vreo idee?!

Nu'mi dau seama mai ales ca e si e46, schema electrica e posibil sa fie diferita fata de e36 la care am analizat schema si din care nici nu'mi dau seama daca geamurile din spate se pot actiona !!!

Link to comment
Share on other sites

:) eu am un e36 din 93 si nici eu nu am geamuri electrice , o sa verific eu pe modulul meu de inchidere daca exista comanda ptr releleul de confort.

 

Am atasat o poza cu modulul meu (cum arata la interior). A se remarca metoda aleasa pentru a lega firele la modul spre alarma. (de preferat asa decat sa belesti fire pe sub bord)

 

Apropo, cat ti-a iesit la RAR ? NON-EURO sau EURO 1 ? Sau l'ai luat inscris !?

 

mie deja mi-a legat cineva alarma, dar mai mult ca sigur ca a lipit pe fire si nici nu mi-a facut treaba buna ca n-am fost multumit.

cu inscrisul si euro2 a fost o intreaga poveste, am scris-o si pe forum. am montat euro2 in germania sa fiu sigur, si am venit cu toate actele la identificare la RAR, si a iesit euro2 dupa o asteptare de o saptamana.

 

Eu am e46 coupe ,daca tin apasat pe deschidere,se deschid toate...fata ,spate(in lateral) inclusiv trapa,dar la inchidere...cele de pe state raman deschise,am tot incercat tot felul de "solutii"...dar nimic...vreo idee?!

 

asa e din fabricatie, chiar si la sedan am impresia ca gemurile de pe spate nu se inchid, doar se deschid pe confort. cred ca e o chestie de siguranta.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

byrev, mai exact ce iti trebuie , pentru ca am eu o carte scanata cu tot sistemul electric la e 46.....pt fiecare sistem in parte

 

practic e nevoie de

- Power Windows

- Power Door Locks

- Central Locking

- Anti-Theft

 

sunt cam multe dar daca ai avea PDF-u e mai simplu :)

 

Dar si la E46 ca si la E36 trebuie sa existe un Releu de Confort prin care se pot inchide geamurile automat. Comanda trebuie data probabil de acelasi modul de inchidere centralizata.

Link to comment
Share on other sites

din pacate nu am gasit decit pt e 36....dar mai caut......cartea de care v-am zis nu include tot sistemul electric la e 46......

http://www.wedophones.com/Manuals/BMW/1999...ng%20Manual.pdf

 

 

http://www.bmwfaq.com/f8/instalar-kil-tele...728/index3.html

asta e instalarea telecomanda la usi e 36.....

 

 

ar mai fi asta....dar nu pot deschide pagina ( din cauza macului :) ).......

http://wds.qclt.com/

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

din pacate nu am gasit decit pt e 36....dar mai caut......cartea de care v-am zis nu include tot sistemul electric la e 46......

http://www.wedophones.com/Manuals/BMW/1999...ng%20Manual.pdf

 

 

http://www.bmwfaq.com/f8/instalar-kil-tele...728/index3.html

asta e instalarea telecomanda la usi e 36.....

 

 

ar mai fi asta....dar nu pot deschide pagina ( din cauza macului :) ).......

http://wds.qclt.com/

 

Ptr E36 am si eu manualul, l-am tras si la imprimanta sa-mi fie mai la indemana. Insa pentru E46 nu am gasit :lol: ... ma intereseaza mai ales modulu de inchidere (ZV-ul)

Am ptr E36 si varianta de manual full (~ 800 de pagini) ptr modele din 1992 pana in 1998 (M3, 3xxi), sedan, coupe si decapotabil -- adica cam tot. Insa E46 este dupa 98, probabil e secretizat :)

Link to comment
Share on other sites

In ce limba ai manualul?

 

Engleza desigur ...

 

---

 

Si inca ceva ... cred ca am gasit manualul si la E46 ... care nu e chiar un manual , e un DVD si are 3.9Gb. O sa va anunt cand am DVD-ul daca e ceea ce trebuie :) Maine probabil ca o sa'l am.

Edited by byrev
Link to comment
Share on other sites

Am gĂŁsit si pt e 46 dar e pe bani, 99€, am ĂŽnĂželes ca se gĂŁseÂşte prin alte metode neortodoxe :)

 

in manualul care il am eu sunt schemele electrice la geamuri fata, airbag, clima, lumini...

mai am sistem inchidere usa pasager si conductor, mai jos in poza.......

post-28912-1259833582_thumb.jpg

Edited by bolyboly
Link to comment
Share on other sites

Am gĂŁsit si pt e 46 dar e pe bani, 99€, am ĂŽnĂželes ca se gĂŁseÂşte prin alte metode neortodoxe :)

 

in manualul care il am eu sunt schemele electrice la geamuri fata, airbag, clima, lumini...

mai am sistem inchidere usa pasager si conductor, mai jos in poza.......

...sper sa ajute la ceva!

Link to comment
Share on other sites

Am facut rost de DVD-ul cu documentatia tehnica (pana in 2007) de care vb mai sus, o sa analizez cat se poate din imagini si text, pacat ca nu am model de E46 la dispozitie :).

 

Din ce am observat pana acum:

- pozitia maxima/minima a geamurilor este controlata de curentul absorbit de motor cand atinge limitele inferioare si superioare. De asemenea exista si protectie la tempeatura prea mare precum si o limitare de functionare la 8 secunde.

- directia de miscare a motoarelor , inchis/deschis pentru actionare la o singura atingere este "simulata" folosind activarea simultana a semnalelor de inchidere/deschire dar cu o intarziere de ordinul milisecundelor pentru cel de-al 2-lea semnal , dar nu mai mica de 5 ms. Inchis+Deschis simultan => Inchis Automat; Deschis+Inchis simultan => Deschis Automat

- Ridicarea printr-o singura atingere (sau automata) la geamurile din spate este intrerupta daca protectia pentru copii este activata (child safety lock) . Exceptie se face cand senzorul de impact a fost activat.

- Inchiderea geamurilor nu se mai efectueaza daca senzorul de blocare al geamului (care detecteaza daca ai mana prinsa in geam) este apasat in permanenta, scurtcircuitat sau intrerupt

 

cand am timp o sa mai anailzez manualul!

Edited by byrev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.