Jump to content

Recommended Posts

mi s`a intamplat acum o ora.eram in trafic si la un moment dat am claxonat.dupa aproximativ 20 de min, cand am vrut sa claxonez iar am constatat ca nu mai functiona.sa fie din volan sau de sub capota? nu inteleg de ce nu mai merge... Edited by phixsius
Link to comment
Share on other sites

mi s`a intamplat acum o ora.eram in trafic si la un moment dat am claxonat.dupa aproximativ 20 de min, cand am vrut sa claxonez iar am constatat ca nu mai functiona.sa fie din volan sau de sub capota? nu inteleg de ce nu mai merge...

 

Vezi ca l-am auzit acum 1 luna pe un mecanic care spunea ca daca nu merge claxonul si se aprinde si senzorul de la airbag... atunci e un colier de la volan.

Acum nu stiu ce sa zic.. dar sa ai in vedere si acel colier. E cam scump.. cam 4 milioane unul nou.

Link to comment
Share on other sites

mi s`a intamplat acum o ora.eram in trafic si la un moment dat am claxonat.dupa aproximativ 20 de min, cand am vrut sa claxonez iar am constatat ca nu mai functiona.sa fie din volan sau de sub capota? nu inteleg de ce nu mai merge...

 

Vezi ca l-am auzit acum 1 luna pe un mecanic care spunea ca daca nu merge claxonul si se aprinde si senzorul de la airbag... atunci e un colier de la volan.

Acum nu stiu ce sa zic.. dar sa ai in vedere si acel colier. E cam scump.. cam 4 milioane unul nou.

nu s`a aprins niciun martor,nimic..o sa incerc cu siguranta.dar poate ma ajuta cineva si imi spune care siguranta este..

Link to comment
Share on other sites

Pai uitete la tabloul de sigurante ca trebuie sa ai o hartie pe care e scris nr sigurantei si la ce foloseste ea.

 

Asta ai vazut la mine :)

 

 

Ce daca e in germana .. Uite-te si tu pe unde scrie "Hupen" si ala e..

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Cum care bara din fata ?

 

bara din fata :)

 

Ca sa scoti volanul:

 

deconectezi bateria

 

apoi scoti air bag (are in spatele volanului 4 suruburi tip imbus parca)

 

se scoate mufa si aia e. air bagul iese cu tot cu capacul ce actioneaza ca si claxon, deci iese dintr-o bucata.

 

apoi cu o cheie tubulara de 19 parca, se desurubeaza piulita din centrul volanului si se scoate prin tragere.

 

acolo dedesubt ar trebui sa fie un inel metalic, ce face atingere cu un contact metalic situat pe volan (poate fi si invers.

 

Totusi, cred ca s-a parlit claxonul, o fi luat apa.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca l-am auzit acum 1 luna pe un mecanic care spunea ca daca nu merge claxonul si se aprinde si senzorul de la airbag... atunci e un colier de la volan.

Acum nu stiu ce sa zic.. dar sa ai in vedere si acel colier. E cam scump.. cam 4 milioane unul nou.

 

Panglica de la volan pica mai greu.

 

Cel mai probabil s-a ars siguranta sau unul dintre claxoane.

In general sunt doua, unul de inalte si unul de joase.

Link to comment
Share on other sites

Care bara din fata? Nu e de la sigurante. S-a verificat. O sa desfacem volanul, dar nu prea ne pricepem. Il desfacem, dar mai departe? :)

 

N-ai de ce sa desfaci volanul, panglica pica rar.

 

Cel mai probabil este ars unul dintre claxoane.

 

Merita sa umbli la panglica doar dupa ce ai verificat claxoanele.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Stiam ca se deconecteaza bateria si se desface volanul. Dar suna aiurea 2 claxoane sub bara din fata :)

Deci ori claxonul, ori nu fac alea contact intre ele.

Got it!

 

Merci!

 

Panglica poate fi intrerupta dar sunt slabe sanse.

In general se strica dupa ce a umblat cineva la ea si a fortat-o sau a desfacut-o.

Link to comment
Share on other sites

vezi ca e posibil sa ti fi mers doar un claxon si ala sa se fi ars atunci, sau poate i a cazut mufa, asa era la mine mergea doar unul-adica cele de joaseiar celalat de pe dreapta era ars de cand am luat masina,acum doar ce le am schimbat, am pus altele noi si suna super, succes! daca vrei iti explic cum e mai simplu sa ajungi sa le verifici
Link to comment
Share on other sites

vezi ca e posibil sa ti fi mers doar un claxon si ala sa se fi ars atunci, sau poate i a cazut mufa, asa era la mine mergea doar unul-adica cele de joaseiar celalat de pe dreapta era ars de cand am luat masina,acum doar ce le am schimbat, am pus altele noi si suna super, succes! daca vrei iti explic cum e mai simplu sa ajungi sa le verifici

explica`mi, te rog, ca sa ma duc la sigur

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.