Jump to content

Help plz


Ady 3

Recommended Posts

Salut la toata lumea si bine v-am gasit.

Am o rugaminte poate stie cineva si ma poate ajuta.

Am un M3 din 2004 si mergeam astazi cu el cand am inceput sa aud un zgomot in spate , am oprit masina si am apasat pe partea stanga spate a masinii dar nu se aude un zgomot ci mai mult un scartiit ca un arc neuns.Nu ma prea pricep la mecanica si poate cineva se pricepe si ma poate ajuta cu un raspuns.

N-as vrea sa dau o gramda de bani la vreun dealer ca apoi sa-mi spuna ca nu avea nimic defapt.

Multumesc anticipat .

Link to comment
Share on other sites

de obicei scartaitul se aude cand e trasa frana de mana si masina bineinteles e oprita.

84702[/snapback]

[/quote

 

Mda se poate sa ai dreptate dar oare zgomotul care-l auzeam din spate ce poate fi ??

Nu mergeam cu viteza ca sa spun ca e din cauza asta si zgomotul nu e mare dar numai gandul ca ar fi ceva wrong cu masina ma ''sperie'' la b$$$$ar.

Link to comment
Share on other sites

da si tu mai multe detalii... ce fel de zgomot, bazait, carait... la ce viteza...

cum de te-ai gandit sa te apesi pe masina ?

84776[/snapback]

 

Pai cum am spus la viteze mici si banuiesc ca ar fi vorba despre arc dar nu sunt sigur si nici nu vreau sa fiu :blink: .Zgomotul e mic dar ca si cum ceva s-ar bate de altceva .....si il auzeam de cate ori simteam denivelari .

Ideea sa apas pe spate o am de pe un BMWsite din UK unde sunt membru si multi de acolo spuneau ca arcurile se rup repede la M3 fiind rigide.

Sper sa nu fie nimic am sa ma duc maine pana la un service sa se uite pe dedesubt .

Daca e ceva wrong sper sa nu ma coste o gramada de bani ...............ehh eu sper

Link to comment
Share on other sites

Daca e ceva wrong sper sa nu ma coste o gramada de bani ...............ehh eu sper

84780[/snapback]

 

offtopic:

 

Pai cel mai sigur o vinzi si iei ceva Dacie, ca sigur nu o sa te coste o gramada de bani. :blink: Parerea mea .....

Link to comment
Share on other sites

gratis SIGUR nu e... arcurile sunt ieftine... 100 eur si eu le-am schimbat.

84795[/snapback]

 

Tocmai. :blink: Si oricum nu e neaparat sa fie originale de M3, sunt destule firme care fac suspensii sport.

Link to comment
Share on other sites

Arc rupt la M3 din 2004? :blink:

 

Oricum nu ar fi problema,masina este in garantie.Cred...

84798[/snapback]

 

M-am trezit astazi si m-am invartit cu masina de cateva ori pe ici pe colo ca sa vad daca se mai aude si to se aude asa ca am fost la un service dar aia au spus ca nu are nimic rupt si nu se vede nimic in neregula :) :) .

Se aude totusi ceva numai ca nu e ceva grav ''thank god'' acuma ramane sa indentific zgomotul care m-a pe jar.

Multesc pt raspunsuri si pt promtitudine .

Am sa pun poze dar stai sa fie oleaca de soare ca de 4 zile n-am vazut cerul :)

Cum vine soarele am sa fac ceva poze

Link to comment
Share on other sites

Auzi daca stii cumva daca e diferentialul de vina face zgomot mare daca e bulit ?

Zgomotul care-l aud e mic nu e mare .......

84928[/snapback]

de unde esti ? in primul rand daca se duce diferentialul trebuie sa ii curga ulei pe la simerig oricum mai mult ca sigur zgomotul pe care il auzi tu este de la frana de mana

Link to comment
Share on other sites

de unde esti ? in primul rand daca se duce diferentialul trebuie sa ii curga ulei pe la simerig oricum mai mult ca sigur zgomotul pe care il auzi tu este de la  frana de mana

84933[/snapback]

 

Dupa expresia "oleaca", tind sa cred ca de undeva din Moldova. "Oleaca" e marca inregistrata. :blink:

Link to comment
Share on other sites

:D  :D  :)

84959[/snapback]

LOL da eu sunt din bacau de loc dar sut placat din tara de 6 ani :blink:

Am de gand sa vin acasa de tot anul asta :) :)

Nu stiam ca e marca inregistrata dar ma bucur ca n-am uita ''moldoveneste''

Multumesc pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

de unde esti ? in primul rand daca se duce diferentialul trebuie sa ii curga ulei pe la simerig oricum mai mult ca sigur zgomotul pe care il auzi tu este de la  frana de mana

84933[/snapback]

 

Nu curge ulei deci n poate fi diferentialul am sa fac o tura mai lunga maine sa vad daca mai aud ceva .

Link to comment
Share on other sites

Ei bine am gasit buba in final.Am luat masina si am m-am dus un pic pe motorway sa vad daca face zgomotul si nimic si cum eram eu dezamagit intorcandu-ma acasa hop si garda cu luminite in spatele meu.Asta imi mai lipsea cand eu ma gandeam ce naiba se auzea...... ma dau jos si imi trage o amenda si 3 punct de pe carnet ca am depasit viteza in locul respectiv(fiind preocupat am uitat ca am iesit de pe motoway :)).

Mai suparat ma intorceam spre masina si ma tot uitandu-ma prin spate portbagaj si pe dedesunt dau fara sa vreau cu mana peste nr de inmmatriculare lol................nenoroctu de nr era desprins intr-o parte si '' balanganea'' in voia lui lu-ar-al dracu' sa-l ia :D. :) :)

Baieti multumesc mult pt raspunsurile care mi le-ati dat si spear ca nu v-am irosit timpul degeaba... :blink:

Multam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.