Jump to content

E90 320i - Nivel ulei.


vlad_3

Recommended Posts

Salut,

 

 

So... Am o intrebare/problema. Am un 320i (150 cp) din 2007, si i-a venit randul sa-i fac schimbul de ulei&filtre. Cum in Craiova nu e service reprezentanta, si cum m-am gandit cat de greu sa fie sa schimbi uleiul, am fost la un service din oras... Imi era prea lene sa merg pana la Bucuresti pt asta.

 

Am facut comanda la piese ulei + filtru de ulei, si filtru de aer. Toate BMW.

Masina avea 40800 km. Le-au schimbat oamenii... Au zis ca intra 4.25L de ulei (si eu tot asa stiam) cu filtrul pus?!.

Astazi idrive-ul imi arata nivelul la jumate. Acum am 41200. Huh? Adica a consumat juma de litru in 500 km? Se poate sa nu fi pus ala bine filtrul? Sau alte pareri?

 

Please help,

 

uleiul era BMW Longlife 04 5w-30. Am intrebat la Bavaria si cica asta e uleiul.

Primul schimb l-a facut fostul proprietar (germania) la 25000 km.

Al doilea schimb eu la 40000. L-am facut la 40000 pt ca trecusera 2 ani de la ultimul schimb.

 

Mi se pare cam mult 2 ani sau 25000, dar am intrebat peste tot... Acelasi raspuns... Iti spune idrive-ul. (offtopic)

 

LE: Am verificat uleiul de cand l-am schimbat, si cam de fiecare data era la 4 din 5 pe idrive.

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri,

Edited by vlad_3
Link to comment
Share on other sites

Depinde cand ai verificat nivelul pe idrive.Daca ai parcurs cu masina aprox 10km si arata la jumatate, mai pune niste ulei.

 

 

salut,

 

In primul rand multumesc pt promptitudinea raspunsului. Cred ca am facut vreo 50 km cand mi-a aratat 3 din 5 pe idrive.

Tu zici ca ar trebui sa completez... Curiozitatea mea era legata de faptul ca 4.25 L nu inseamna nivelul la limita superioara?

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am facut vreo 50 km cand mi-a aratat 3 din 5 pe idrive.

Tu zici ca ar trebui sa completez... Curiozitatea mea era legata de faptul ca 4.25 L nu inseamna nivelul la limita superioara?

 

Multumesc,

 

Dupa ce ai schimbat uleiul, ce indica i-drive-ul?Maxim, jumatate,...?

 

Cam tot timpul a indicat 4 din 5.

Intrebarea asta se poate sa ti se para stupida... dar joja nu are? Eu stiu ca nu, dar am zis sa mai cer o parere. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu are joja.

Daca indica mai putin inseamna ca nu au pus cat ulei trebuie.4 din 5 este ok.

Ai doua variante.Poti sa astepti pana iti indica pe i-drive sa pui 1l, sau poti sa completezi pana la maxim.

Este un pic mai dificil cu completatul cand este intre max si min.Computerul de injectie nu poate verifica nivelul imediat dupa ce ai completat cu ulei.In fine, poti sa pui 200-300ml si sa verifici in i-drive, dar numai dupa ce conduci aprox 10-20km.Daca verifici imediat iti va arata nivel scazut, vei pune mai mult ulei decat este nevoie.Apar alte probleme dupa.

Link to comment
Share on other sites

Nu are joja.

Daca indica mai putin inseamna ca nu au pus cat ulei trebuie.4 din 5 este ok.

Ai doua variante.Poti sa astepti pana iti indica pe i-drive sa pui 1l, sau poti sa completezi pana la maxim.

Este un pic mai dificil cu completatul cand este intre max si min.Computerul de injectie nu poate verifica nivelul imediat dupa ce ai completat cu ulei.In fine, poti sa pui 200-300ml si sa verifici in i-drive, dar numai dupa ce conduci aprox 10-20km.Daca verifici imediat iti va arata nivel scazut, vei pune mai mult ulei decat este nevoie.Apar alte probleme dupa.

 

Ok, pai atunci o sa astept sa-mi spuna idrive-ul sa completez cu 1L de ulei. Completatul acesta de ce trebuie facut? Se pierd proprietatile uleiului, sau mananca masina ulei? Sau poate putin din amandoua? Inainte de ultimul schimb, la 14000 mi-a spus sa completez cu ulei. Cred ca e ok... Nu?

Link to comment
Share on other sites

Completatul acesta de ce trebuie facut? Se pierd proprietatile uleiului, sau mananca masina ulei?

 

 

Nu ai mai avut masina pana acum, BMW-ul este prima ta masina? :)

Orice motor consuma ulei, este normal.

 

:lol: Am mai avut 2, dar la ultima s-a gripat motorul, s-a spart un piston (l-am scos bucati din baia de ulei), pistonul a f***t blocul motor, nici vibrochenul n-a scapat intreg... Sa zicem ca sunt patit.

 

Acesta este si unul dintre motivele pentru care mi-am luat BMW... reputatia de masina mai fiabila.

Sorry dar de atunci am ramas putin paranoic :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Daca ti-ai luat BMW pt ca are reputatia ca este fiabila, vei avea mari surprize in viitor :lol:

BMW-ul il iei pt "Sheer driving pleasure", in nici un caz pt fiabilitate.

 

Salut,

 

Am zis ca a fost unul din dintre motivele pentru care mi-am luat BMW... Nu motivul principal :lol:.

Anyway... e destul de fiabila... in afara de consumabile pana acum am schimbat doar 2 becuri :). Crede-ma ca n-ai vrea sa-ti fac o lista cu cate am schimbat la Alfa in 15.000 km... :)

Link to comment
Share on other sites

Primul schimb l-a facut fostul proprietar (germania) la 25000 km.

Al doilea schimb eu la 40000. L-am facut la 40000 pt ca trecusera 2 ani de la ultimul schimb.

 

Mi se pare cam mult 2 ani sau 25000, dar am intrebat peste tot... Acelasi raspuns... Iti spune idrive-ul. (offtopic)

 

LE: Am verificat uleiul de cand l-am schimbat, si cam de fiecare data era la 4 din 5 pe idrive.

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri,

 

 

NU FACI BINE CE FACI !

 

Uleiul si apa sunt viata motorului. Eu tot am mai dat sfaturi in stanga si in dreapta. E bataie de joc sa-i pui ulei la 25 de mii de km. PACAT DE MASINA.

 

Eu am masina din 93 si ii schimb uleiul la 3500 de km si tu nu-ti permiti sa-l schimbi macar la 8000 ? Ce-i drept merg si foarte sportiv dar nu conteaza...

 

Schimba-ti atitudinea vis-a-vis de masina ca e pacat de ea. Mai bine schimbi uleiul prea devreme decat prea tarziu !

 

 

Si ce daca mobil one zice ca tine 40 000 de km ? Pai poate tine in reclame dar toate reclamele sunt mincinoase.

PHAaaaaa si zici ca dobitocul de neamtz la schimbat la 25 000 ? Pai tocmai cand e in rodaj trebuie sa-i schimbi uleiul des ca raman spanuri sau calamine sau alte chestii in primele mii de km....

 

SCHIMBA ULEIUL MAI DES !!!!

Link to comment
Share on other sites

Primul schimb l-a facut fostul proprietar (germania) la 25000 km.

Al doilea schimb eu la 40000. L-am facut la 40000 pt ca trecusera 2 ani de la ultimul schimb.

 

Mi se pare cam mult 2 ani sau 25000, dar am intrebat peste tot... Acelasi raspuns... Iti spune idrive-ul. (offtopic)

 

LE: Am verificat uleiul de cand l-am schimbat, si cam de fiecare data era la 4 din 5 pe idrive.

 

Multumesc anticipat pt raspunsuri,

 

 

NU FACI BINE CE FACI !

 

Uleiul si apa sunt viata motorului. Eu tot am mai dat sfaturi in stanga si in dreapta. E bataie de joc sa-i pui ulei la 25 de mii de km. PACAT DE MASINA.

 

Eu am masina din 93 si ii schimb uleiul la 3500 de km si tu nu-ti permiti sa-l schimbi macar la 8000 ? Ce-i drept merg si foarte sportiv dar nu conteaza...

 

Schimba-ti atitudinea vis-a-vis de masina ca e pacat de ea. Mai bine schimbi uleiul prea devreme decat prea tarziu !

 

 

Si ce daca mobil one zice ca tine 40 000 de km ? Pai poate tine in reclame dar toate reclamele sunt mincinoase.

PHAaaaaa si zici ca dobitocul de neamtz la schimbat la 25 000 ? Pai tocmai cand e in rodaj trebuie sa-i schimbi uleiul des ca raman spanuri sau calamine sau alte chestii in primele mii de km....

 

SCHIMBA ULEIUL MAI DES !!!!

 

Salut,

 

Nu am zis ca nu-mi permit sa-l schimb. Nu se pune problema asta. Dar si mie mi s-a parut cam mult 2 ani sau 25.000 (cum zice masina) asa ca am intrebat. La service la Bavaria... La MHS... toti mi-au spus aceeasi chestie. "Iti spune masina cand trebuie schimbat".

 

Am inteles ce spui tu, si iti multumesc pentru sfat...

Dar totusi... Ce Dumnezeu se intampla cu "joja" mea de ulei? Se poate sa o fi luat-o razna?

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

A-ti permite sa-l schimbi era un fel de a spune.... Trebuia sa trec si ghilimelele de rigoare.... Lasa-i pe dobitocii de la AB sa vorbeasca dar sa nu te puna dracu sa repari ceva la ei ca o sa vii si cu cateva suruburi in batista.... Asa ca lasa-ma cu bavaria ca multi stiu ce se intampla pe acolo....

 

Stai pe forum, baga la cap si de la unul si de la altul , treci prin filtrul gandirii informatiile si intr-un scurt timp iti vei forma o parere proprie despre anumite aspecte tehnice....

Vei auzi si sfaturi utile si multe aberatii. Tot ce conteaza este sa le treci prin filtrul gandirii...

Eu am distrus un motor in 50 de km ca am mers fara ulei.... Mi s-a parut dubios dar am ascultat de alte sfaturi de genul " Lasa-o asa ca merge..."

 

Probabil ca nu e aceeasi situatie dar sa fii foarte atent cu uleiul...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

A-ti permite sa-l schimbi era un fel de a spune.... Trebuia sa trec si ghilimelele de rigoare.... Lasa-i pe dobitocii de la AB sa vorbeasca dar sa nu te puna dracu sa repari ceva la ei ca o sa vii si cu cateva suruburi in batista.... Asa ca lasa-ma cu bavaria ca multi stiu ce se intampla pe acolo....

 

Stai pe forum, baga la cap si de la unul si de la altul , treci prin filtrul gandirii informatiile si intr-un scurt timp iti vei forma o parere proprie despre anumite aspecte tehnice....

Vei auzi si sfaturi utile si multe aberatii. Tot ce conteaza este sa le treci prin filtrul gandirii...

Eu am distrus un motor in 50 de km ca am mers fara ulei.... Mi s-a parut dubios dar am ascultat de alte sfaturi de genul " Lasa-o asa ca merge..."

 

Probabil ca nu e aceeasi situatie dar sa fii foarte atent cu uleiul...

 

 

Daca zici ca nu la Bavaria... poti sa-mi recomanzi un service? Daca sti unul in Craiova ar fi ideal (desi ma cam indoiesc).

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar.... in Craiova nu stiu.

La Bavaria e bine sa te duci pt ca iti dau garantie iar problema ta nu este una de nerezolvat.

Iti doresc noroc cu rezolvarea problemei.

 

Oricum incep sa cred ca e in mintea mea. De atunci a aratat tot timpul plin.

BMW trebuia sa lase si joja, macar pana vedeau ca sistemul e stabil. Parca Porsche a facut asta pana si-a perfectionat acest senzor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.