Jump to content

dilema - benzina sau motorina? - s1 sau s3 second


Nyklas

Recommended Posts

Salut,

 

Ma bate gandul sa-mi schimb masina. In prezent un benzinar de 1.4.

Cautand pe net, am ajuns la cele doua modele : s1 sau s3

Ceea ce inca nu imi e in clar, cu ce fel de motorizare as iesi mai bine? - benzinar sau motorina? Multi mi-au spus sa fac un calcul al cantit de combustibil/an + anumite componente (i.e. la diesel - turbina, filtru motorina) care difera intre cele doua motorizari......

Altii spun ca daca fac doar 12mii km/an, ar merita benzinar.Insa daca voi avea 10l/100km (urban) nici asta nu e bine ..... :-(

 

 

Pentru a putea sa imi raspundeti la aceasta intrebare, voi da cateva detalii necesare:

-- 75% trafic urban (25% extra)

-- fac aprox 12-13000km/an

-- prefer stilul de condus normal, fara scartait de roti, fara accelerari si franari inutile. Asta nu inseamna ca nu stiu sau nu se intampla:- ba da, dar foarte rar, si asta datorita traficului.

-- nu sunt un smecheras de cartier sa am talente :-), sunt insurat si probabil va urma si un copil in 1-2 ani.

-- ma intereseaza o intretinere rezonabila si un consum cat mai mic aferent tipului de trafic (urban).

 

Intrebare de mare valoare: s-ar merita un s1 sau s3 de 150.000km (din 2005-2006)??? sau deja sunt prea multi km la bord si deja de la acesti km, se baga bani grei in masina?

 

Mersi

Edited by Nyklas
Link to comment
Share on other sites

In pricipiu da.La km astia cred ca iesi mai bine daca cumperi motor pe benzina.Intretinerea la diesel este destul de mare si motoarele, sistemele de injectie, sunt departe de a fi fiabile.

 

Dar la benzinar uite ce date am la nivel de consum!!! Pentru oras clar un 10l cel putin,....daca nu creste si mai si in regin de iarna.... :)

 

Fuel consumption (extra-urban):

ca 5.5 l/100km

 

Fuel consumption (urban):

ca 9.9 l/100km

 

Fuel consumption combined:

ca 7.1 l/100km

 

Poti sa argumentezi si mai mult de ce ar merita benzinaru?

mersi

Link to comment
Share on other sites

Pai clar ca va consuma mai mult.BMW-urile consuma in general destul de mult.Daca consumul este foarte important pentru tine poate ar trebui sa te orientezi la alta marca.Sub 10-11% nu cred ca vei obtine cu un motor de BMW, in oras.

Eu cred ca motoarele pe benzina sunt mai fiabile, pe langa asta nu suport zgomotul si trepidatiile motorului diesel.Este chestie de gust, poate pentru tine nu conteaza acest aspect foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Pai clar ca va consuma mai mult.BMW-urile consuma in general destul de mult.Daca consumul este foarte important pentru tine poate ar trebui sa te orientezi la alta marca.Sub 10-11% nu cred ca vei obtine cu un motor de BMW, in oras.

Eu cred ca motoarele pe benzina sunt mai fiabile, pe langa asta nu suport zgomotul si trepidatiile motorului diesel.Este chestie de gust, poate pentru tine nu conteaza acest aspect foarte mult.

 

Ok. Sa trecem peste nivelu de zgomot, cu care cred ca m-as putea obisnui. Ce nu suport posibilii greierasi din bord. Din cate am inteles, la bmw nu e cazul, sau daca ar fi, prea putin sesizabili.

Inapoi la capitolul consum: - da. ar avea un impact psihologic asupra mea un consum asa mare. Oare totusi cu un astfel de consum as iesi mai ieftin la capitolul intretinere, decat la un diesel?

In balanta: -consum mare bezina+tarif intretinere este < decati consum mai mic diesel+tarif intretinere ??

 

La seria 3 - este bancheta spate rabatabila?

Link to comment
Share on other sites

Asta e o intrebare cu dus si intors...dar cam tot pe acolo esti desi inclin putin catre diesel chiar daca am masina pe benzina. De exemplu cu a mea am 25.000km de cand am luat-o si nu am schimbat nimic la motor. Doar consumabile. Merge impecabil. Si are peste 200.000km si 13 ani. Oricum parerile vor fi impartite. Va fi greu sa tragi o concluzie aici. Pana la urma eu zic sa iti iei ce iti place mai mult.

 

La mine (coupe) bancheta este rabatabila.

 

@Bavaria - dupa cum spuneam...parerile sunt impartite. La benzina conteaza mai mult si stilul de conducere zic eu. Una e sa schimbi vitezele la 2500-3000 cu, consum mai "mic" si alta e la 3500-4000...

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Trebuie tinut cont si de alt aspect care este destul de important.Conteaza mult si intretinerea masinii.Problemele la diesel sunt mai multe si mai greu de rezolvat.Se poate trage concluzia asta citind topicuri despre probleme la diesel.Probabil sunt si majoritare, si de aici si problemele mai mari/multe.Ori cei de la service sunt nepregatiti, ori problemele sunt dificil de diagnosticat, nu stiu, insa parca la benzina nu sunt asa de multe probleme greu de rezolvat.

Este greu de recomandat cuiva ce masina sa isi cumpere si in general evit acest lucru.

 

 

@Bavaria - dupa cum spuneam...parerile sunt impartite. La benzina conteaza mai mult si stilul de conducere zic eu. Una e sa schimbi vitezele la 2500-3000 cu, consum mai "mic" si alta e la 3500-4000...

 

 

Eu cred ca la diesel conteaza mai mult.

Daca nu conduci turat un diesel apar probleme mari, se strica turbina, se obtureaza admisia si este necesara demontarea chiulasei, numai grozavii de genul asta am citit. :lol:

Eu cred ca sunt mai pretentioase motoarele diesel. :)

Link to comment
Share on other sites

Fa-ti un calcul estimativ daca poti. Cati km faci pe luna si unde ii faci? In oras sau in afara? Ca daca faci mult in oras pana la urma cu toate probleme lor tot dieselul e mai bun. Dar nu e o lege.

 

Si eu stau si ma gandesc ce motorizare va fi urmatoarea masina...benzina sau diesel. Greu de raspuns oricum. :)

 

@Bavaria - nu te contrazic pentru pentru ca, cunosc mai putin dieselul desi inainte de actuala am avut diesel dar nu BMW.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Intradevar suna ciudat. Ma necajeste consumul dar sunt multumit de fiabilitate in schimb la diesel consumul e mai mic dar si fiabilitatea mai mica. Ma gandesc la un 525D dar e doar o varianta. Sau un 525i dar si aceasta la fel. Ramane de vazut.

 

Ca si fapt divers. Azi am fost cu un e38, 740d din 2003 si nu am auzit motorul deloc. Era si automata. Am ramas putin mai mult surprins.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

salut eu mi am luat anul trecut o seria 1 mai exact 118 d din germania cu 33900 km acum am aproape 50000 cu ea si nici o problema.masina e super pt oras sunt suficienti cei 122 de cai si sincer la drum lung mergi daca vrei cu 210 atata am mers cu ea cand am luat o de la nemti :) fara nici o problema.consum in oras imi arata 8 iar in afara 5.de ex am fost pana la mare si inapoi aceeasi zi cu jumate de rezervor adica aprox 25 l,deci bine.eu parerea mea si numai a mea este sa ti iei o seria 1 diesel mai ales daca optezi pt 120 si are mai putini km ca seria 3 la care te gandesti.oricum bafta
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Pai clar ca va consuma mai mult.BMW-urile consuma in general destul de mult.Daca consumul este foarte important pentru tine poate ar trebui sa te orientezi la alta marca.Sub 10-11% nu cred ca vei obtine cu un motor de BMW, in oras.

Eu cred ca motoarele pe benzina sunt mai fiabile, pe langa asta nu suport zgomotul si trepidatiile motorului diesel.Este chestie de gust, poate pentru tine nu conteaza acest aspect foarte mult.

 

fabulezi, un procent ridicat din membrii forumului au sesizat consumuri la BMW-urile lor, undeva intre 4% si 6%, astea sunt rautati menite sa descurajeze un viitor pasionat si membru bmwclub :)

 

Eu sunt in mod constant cu seria 1 in service , deoarece consuma app 11% (si 11-15% este consumul la M-uri, asta tot de pe forum am invatat) in oras si sigur e stricata, dar tot ma trimit astia la plimbare, gen "fugi domle d-aici", asta cand le spun cat consuma BMW-urile altora... :lol: am facut si mail in Germania dar nici un raspuns inca :lol:

Link to comment
Share on other sites

Pai clar ca va consuma mai mult.BMW-urile consuma in general destul de mult.Daca consumul este foarte important pentru tine poate ar trebui sa te orientezi la alta marca.Sub 10-11% nu cred ca vei obtine cu un motor de BMW, in oras.

Eu cred ca motoarele pe benzina sunt mai fiabile, pe langa asta nu suport zgomotul si trepidatiile motorului diesel.Este chestie de gust, poate pentru tine nu conteaza acest aspect foarte mult.

 

fabulezi, un procent ridicat din membrii forumului au sesizat consumuri la BMW-urile lor, undeva intre 4% si 6%, astea sunt rautati menite sa descurajeze un viitor pasionat si membru bmwclub :)

 

Eu sunt in mod constant cu seria 1 in service , deoarece consuma app 11% (si 11-15% este consumul la M-uri, asta tot de pe forum am invatat) in oras si sigur e stricata, dar tot ma trimit astia la plimbare, gen "fugi domle d-aici", asta cand le spun cat consuma BMW-urile altora... :lol: am facut si mail in Germania dar nici un raspuns inca :lol:

Tot pe sotii esti pus,nici duminica n-ai stare :)

Link to comment
Share on other sites

Adaug din nou informatiile de baza, de la care putem continua acest topic:

 

-- seria 1 sau seria 3 (din 2005-2006)?

-- 75% trafic urban (25% extra)

-- fac aprox 12-13000km/an

-- prefer stilul de condus normal

- ma intereseaza o intretinere rezonabila si un consum cat mai mic aferent tipului de trafic (urban)

-- intrebare: indiferent de motorizare (benzina sau diesel),

ar merita sa iau una second cu 150mii km la bord?

sau sa caut totusi pana in 100mii?!?!?!

 

In balanta: -consum mare bezina+tarif intretinere este < decati consum mai mic diesel+tarif intretinere ??

 

 

Astept si alte pareri, pe baza informatiilor de mai sus

Link to comment
Share on other sites

salut!

eu cu 120D (masina din semnatura) scot in oras un consum de 10% iar afara mers sanatos 7%

o revizie ma costa undeva la 800 lei (ulei + filtre)

 

probabil ca un 320D care are un motor identic va scoate aproximativ aceasi cifre...acum e o chestie de gust. mie imi place f mult designul seriei 1, nu mi-as lua seria 3 niciodata, plus ca seria 1 a iesit masina care isi tine cel mai bine pretul la revanzare

Link to comment
Share on other sites

un calcul facut de mine acum cateva minute:

 

-- privind consumul / an de litrii (benzina/motorina) si valoarea in lei (estimativa).

Iata diferenta. --- atasament!

 

Posesorii celor doua motorizari pot completa aceste info privind intretinerea

post-13660-1254654491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.