Jump to content

cum procedez la ridicarea masinii din service


BoSy

Recommended Posts

salutare, am un e39 care a fost grav avariat in partea fata si intr-un final masina e aproape gata. Seful de service m-a anuntat ca sambata sa ma duc sa iau masina asta dupa 6 luni de stat in service la ei. Acum nu stiu exact cum se procedeaza si intreb de teama sa nu imi dea teapa. Masina a fost avariata destul de rau si mi-e teama ca nu o sa iese tocmai bine si de aceea vreau sa stiu cum se acorda garantia lucrarii si in caz ca masina nu e completa sau ceva nu funcioneaza cum fac, unde ma duc. O pot lua in probe....

Va multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

pai ceri sa vezi conform devizului, toate operatiunile facute. Apoi cu siguranta ai dreptul sa o scoti la o proba cu cineva de la service, daca ceva nu iti place cum a iesit, refuzi primirea, nu semnezi si ii ameninti ca faci haos la ANPC.

 

Sau, o iei cum o fi si o vinzi pe autovit unde scrii, masina tzipla, motor piesa, full options si nelovita niciodata, km reali :)

Link to comment
Share on other sites

Daca s-au schimbat piese care tin de directie atunci s-a facut geometria 100%......Ei iti vor da sa semnezi de primire...insa tu sa verifici masina in detaliu cat poti de mult.....pentru orice mic defect observat de tine la primirea autoturismului (zgarietura care nu a fost semnalata la predarea auto pe certificatul de control, impuritate de praf sub vopsea, etc) ai dreptul sa refuzi semnarea documentului si sa ceri remedierea defectelor semnalate. In functie de marca se ofera si o garantie pe lucrarea efectuata sa zicem 3 luni la manopera si 1 an la piesele inlocuite.
Link to comment
Share on other sites

Nu e vina ta, el cand a bagat masina in service, trebuia sa faca si el un deviz, sa te anunte , si tu sau el, sa anunte asiguratorul, pentru ca evident, un mecanic auto gaseste mai multe defectiuni, decat un agent constatator cu aparat foto.

 

Daca ala cu aparatu foto, vede tabla indoita, mecanicu vede si ce-i sub tabla indoita..

Tipu de la service, tre sa-ti dea factura si deviz, si sa mergi la asigurator sa-ti acopere cheltuielile..

Link to comment
Share on other sites

asiguratorul si-a indeplinit sarcina...a platit suma pe care service-ul a cerut-o si si-au dat acceptul ca in banii aceia masina va vi gata...

 

 

 

Salut ti-am citit topicurile, in legatura cu problemele care le ai la aceasta masina...

 

Dar te rog nu mai da frate nici un leu, nu imi vine sa cred cat de nesimtiti sunt aia de la service...Sau tu esti prea moale (scuza-mi expresia)dar nu ii posibil asa ceva .....Stau si ma gandesc,chiar exista asa ceva in anul 2009 ..

 

Fa ceva reclamatie ,eu stiu la OPC sau la cine te poate ajuta in situatia asta ..cheamai in instanta ....Nu pot sa cred .... :)

Link to comment
Share on other sites

Traim in Romania si imi vine greu sa zic asta, dar IMI PARE RAU CA M-AM NASCUT IN ROMANIA!

 

 

 

Nu trebuie sa gandesti asa ..eu unu pot sa zic ,ca sunt bucuros ca m-am nascut in Romania ....si spun asta pt ca am fost in cateva tari din Europa ,si nici-unde nu m-am simtit ca acasa ...Problema este alta ..nu trebuie sa acuzi tara asta blestemata ,pt ca astfel de cazuri ca al tau exista in toate tarile ,nu putem gata sa spunem ca Romania este de vina . ...Trebuie sa incercam sa prevenim astfel neplaceri ,de exemplu la tine este cam tarziu sa pui piciorul in prag faptele rele au fost savarsite (ma refer la marsaviile cu bani,care le-a facut patronul de la service).Dar sti cum se spune omul din greseli invata ..

Nu se poate spune ca tu ai avut vre-o greseala ,pt ca tu ai mers la service ca un client ,un om de rand ,cu o problema pe care respectivul service avea obligatia sa rezolve problema avand in vedere ca tu ai lucrat cat se poate de corect..chiar prea corect :) ,pt ca ai semnat predarea banilor inainte de finalizarea lucrari (aici a fost greseala si vina ta )pur si simplu le-ai dat motive sa te insele ...iai fortat sa te pacaleasca ...

 

 

 

Dar tot nu am inteles ,masina este acuma la tine acasa ,sau nu ai reusit sa o iei de la service ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu am lovit un Clio sport acuma vreo 4 luni, putin in fata, am facut praf 3 masini + a mea etc, a fost haos in service, bataie de joc, miau dat masina fara apa, a luato mama, ea efmeie evident nu a vazut, de 5 ori am duso inapoi, am pleznit un electrician de acolo, apoi sa remediat totul.... oricum trebuie sa fi foarte atent inainte sa semnezi, o verifici de 30 de ori egal ca se uita aia la tine, daca se uita urat au ceva de ascuns clar....
Link to comment
Share on other sites

Eu am lovit un Clio sport acuma vreo 4 luni, putin in fata, am facut praf 3 masini + a mea etc, a fost haos in service, bataie de joc, miau dat masina fara apa, a luato mama, ea efmeie evident nu a vazut, de 5 ori am duso inapoi, am pleznit un electrician de acolo, apoi sa remediat totul.... oricum trebuie sa fi foarte atent inainte sa semnezi, o verifici de 30 de ori egal ca se uita aia la tine, daca se uita urat au ceva de ascuns clar....

 

ai pleznit un electrician ? fain, s-au facut si service-uri la voi la tara ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.