Jump to content

Probleme instalatie incalzire


Recommended Posts

Salut tuturor! Am un e36 316 m43 faca A/C. Problema am intalnit-o anul trecut, deabea baga unpic de caldura,m-am tot gandit ce ar putea fi problema.Temperatura  motorului ii in parametrii lichid de racire ok de aerisit l-am aerisit pe la servis n am primit un raspuns ferm,asa ca m am gandit sa dau jos caloriferul sa l curat poate sunt ceva depuneri si de asta nu incalzeste. Am urmarit conductele....stiu cam pe unde este dar nu stiu cat de greu ii de ajuns la el. Poate a mai l a mai curatat cineva sau a intalnit alte cauze. Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor! Am un e36 316 m43 faca A/C. Problema am intalnit-o anul trecut, deabea baga unpic de caldura,m-am tot gandit ce ar putea fi problema.Temperatura  motorului ii in parametrii lichid de racire ok de aerisit l-am aerisit pe la servis n am primit un raspuns ferm,asa ca m am gandit sa dau jos caloriferul sa l curat poate sunt ceva depuneri si de asta nu incalzeste. Am urmarit conductele....stiu cam pe unde este dar nu stiu cat de greu ii de ajuns la el. Poate a mai l a mai curatat cineva sau a intalnit alte cauze. Va multumesc!

Demonteaza masca de plastic din bord care ocopera caloriferul, ca sa ai acces la fata radiatorului si verifica punand palma pe acesta, sa vezi daca apa fierbinte circula pe toata suprafata lui.Daca caloriferul este rezonabil de etans in tunelele de ventilare si ventilatorul functioneaza, atunci e imposibil sa nu ajunga aer cald in cabina,dar eu cred ca daca ajungi la fata radiatorului de caldura ai sa constati ca acesta nu primeste lichid cald atat de eficient pe cat crezi.Probabil trebuie sa mai insisti cu etanseizarea conductelor si aerisirea.Tine minte ca spre deosebire de alte masini BMW-urile au sistemul de racire care fuctioneaza in presiune tot timpul.

Link to comment
Share on other sites

ti-am modificat si titlul, pentru ca nu te intereseaza decat pe tine daca ingheti sau transpiri in masina.

dar o problema la instalatia de climatizare a masinii e interesanta pentru mai multi useri.

 

 

p.s. si incercati sa postati in sectiunea potrivita, conform regulamentului, pentru a evita stergerea fara preaviz a topicului, indiferent cat de urgenta este problema.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

ti-am modificat si titlul, pentru ca nu te intereseaza decat pe tine daca ingheti sau transpiri in masina.

dar o problema la instalatia de climatizare a masinii e interesanta pentru mai multi useri.

 

 

p.s. si incercati sa postati in sectiunea potrivita, conform regulamentului, pentru a evita stergerea fara preaviz a topicului, indiferent cat de urgenta este problema.

multumesc

 

Asa este merci.

 

am sa verific ,maine tot si am sa incerc sa dau si de calorifer

Link to comment
Share on other sites

sal ai rezolvat cu incalzirea , acceasi problema o am si eu nu baga aer cald a mea e cu clima ,clima merge dar a dat frigul si nu mai am nevoie acuma de ea asa ca inghet si nu stiu ce are .pun soba cum spunea colegul,ajuta-ma si pe mine daca ai gasit hiba.ms
Link to comment
Share on other sites

inca nu am facut nimic, am un cot pe _chiulasa_ ,si transpira pe langa el ,o sa l schim o sa inlocuiesc antigelul. la calorifer nu prea am ce umbla, nu prea ai ce curata la el. Verifica ti termostatul,asta o sa fac si eu . o sa revin cu detalii
Link to comment
Share on other sites

din ce am vazut/sesizat eu, la modelele fara clima, la cele simple daca dai sa vina aerul sa vina pe mijloc adica prin gurile de aerisire de deasupra casetofonului, cea de langa comutatorul de faruri, pe cele de langa torpedou o sa vina doar rece. doar la picioare si la parbriz vine cald. asta din ce am vazut la mine. chiar si pe rotita arata albastru in dreptul desenului.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am descoperit o problema similara. In mers baga aer cald foarte bine, dar daca ma opresc in loc si stau la relanti aerul se raceste si vine foarte dezmortit, aproape la temp de afara. O turez de doua trei ori pana in 3000rpm si iar vine cald... stau 20 sec, iar vine rece.

 

Imi explica cineva fenomenul? Nu am mai avut de-a face cu incalzirea pana acum.

Link to comment
Share on other sites

problema la mine cu incalzirea a fost de la antigel nu era suficient si nu isi facea circuitul l-am aerisit si merge.

 

Nu ai verificat nivelul? la mine ii la nivel ,l am si aerisit de vreo 3 ori deja

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.