Jump to content

Masina mea: E60 530xd LCI


V_I_C_T_O_R

Recommended Posts

Ajung si eu sa postez aici, pe un forum BMW, ca proprietar de BMW si mai nou ca iubitor de BMW - nu-mi vine sa cred. Spun asta pentru ca desi imi placeau intr-o oarecare masura nu ma regaseam deloc in acesta categorie. Pot sa spun ca am fost de 3 ori japonez si de 2 ori francez :) - am la activ 1 Toyota, 2 Subaru si 2 Pejo-uri. In momentul de fata suntem la capitolul 2 BMW, E60 eu si E90 sotia. Parca aud si acum vocile prietenilor care ma tot agasau cu comentarii si sfaturi gen "Ce dracu tot arunci banii pe cacaturi in loc sa-ti iei odata o masina serioasa?!" dar eu nu plecam urechea si imi vedeam de ale mele. Cu toate astea intotdeauna intorceam capul dupa un E60 frumos si ma gandeam oare cum o fi sa ai unul?

 

Odata cu caderea preturilor la masini si a unei manevre care nici acuma nu-mi vine sa cred ca am reusit-o - adica am vandut ultimul Subaru pe care-l aveam mai scump decat l-am cumparat de nou :) , si am gasit frumusetea pe care o am acuma la bani aproximativ egali. Aveam niste minime pe care le vroiam de la masina. Trebuia sa aiba cel putin: garantie, xenon, climatronic (scuze daca jignesc pe cineva dar nu inteleg cum poti sa cumperi asa o masina cu climatic - nu ca n-ar merge la fel de bine dar butoanele alea sunt :) ), minim 200 cp, 4x4 - veneam dupa 2 Subaru, scaune comfort, schimbator automat, kombi cu panoramic, si sa nu fie neagra sau albastru inchis. In fiecare seara eram calare pe mobile cautand masina pe care mi-o doream pana cand intr-un final am gasit-o desi avea 3 mari minusuri, era sedan, fara trapa si albastru inchis. Restul era in parametrii.

 

A doua zi dimineata am pus mana pe telefon si am sunat la BMW Munchen, ca acolo era masina, si dupa o scurta negociere am rezervat masina. A doua zi am zburat la Munchen si ata la reprezentanta. Eram foarte fericit si in exaltarea mea am intrat in vorba cu soferul de taxi care ne ducea de la aeroport. Dupa un scurt dialog a aflat scopul vizitei noastre si primul lucru care m-a intrebat a fost daca imi iau X5 sau X6, pentru ca asta isi cam iau romanii si rusii care vin pe aici, mi-a zis el. S-a mirat foarte tare cand a auzit ca imi iau seria 5, dar n-am mai avut timp de alte explicatii pentru ca intre timp ajunsesem. Eram cu adevarat emotionat si nerebdator sa o vad odata. Am ajuns la receptie, am fost preluat de omul cu care vorbisem la telefon si am mers la etajul 2 din 4 :) caci acolo erau E60-urile. Cand am ajuns in drept cu ea si mi-a zis omul ca asta e cred ca aveam spre 200 pulsul si abia asteptam sa o deschida sa urc in ea. Nu mica mi-a fost mirarea cand am constatat ca va trebui sa platesc masina, daca doresc evident, fara sa fac un test drive macar. Si el a fost la randul lui mirat si putin jignit cand am pus tot felul de intrebari gen "daca si cu parca". A incercat sa ma linisteasca explicandu-mi cum stau lucrurile la ei, ca aceasta este procedura etc, plus ca mai aveam inca un an garantie. Pana la urma am virat banii si am primit termen de ridicare peste 2 zile - o alta chestie ciudata. Va dati seama ca astea 2 zile am stat ca pe ace, si parca au fost cinci, nu doua.

 

Ok, am mers dupa 2 zile si dupa un scurt intructaj mi-a fost predata masina cu toate actele, chei, accesorii etc. Toata lumea, inclusiv cea de la caserie unde am platit numerele, mi-a urat Viel Spass!! Eram foarte fericit in noua mea masina si la exact 2 secunde dupa ce am iesit pe poarta mi s-a instalat un ranjet tamp care a persistat cam pana acasa, ba chiar si dupa ce m-am dat jos din masina. Evident drumul spre casa l-am ales pe cel lung care mergea vreo 350 de km pe autostrada din Germania - motivele cred ca sunt evidente :lol: Motorul este exceptional la toate capitolele. M-a impresionat mai ales raportul performante/consum, cu alegerea asta nu prea ai cum sa dai gresh.

 

Nu dupa mult timp a aparut si fratele mai mic, 320-ul sotiei, foarte apreciat de catre ea. Era in plan un seria 1 dar din nou mobile a facut minuni si am gasit o super-oferta pe care n-am putut sa o ratam. Nu i-am facut inca poze dar urmeaza. Promit ca povestea va fi mult mai scurta :D

 

Niste date:

 

E60 530xd - 235 cp

54.800 km cand am luat-o; 71000 km in prezent

cutie automata

culoare monacoblau

dublu climatronic

scaune comfort cu piele maro + masaj

xenon adaptiv

navi mic

volan sport cu comenzi

pachet crom si lumini

pdc fata/spate

senzori lumini/ploaie

+ altele care nu-mi vin acum in minte

 

Ce nu are si imi lipseste:

Linia audio de top

Oglinda din interior heliomata

Roata de rezerva

Trapa

Perdea la luneta

Alte trimuri

 

Ce nu are si nu imi lipseste:

head-up display

nightcam

 

Poze

post-24663-1256762270_thumb.jpg

post-24663-1256762302_thumb.jpg

post-24663-1256762311_thumb.jpg

post-24663-1256762636_thumb.jpg

post-24663-1256762644_thumb.jpg

post-24663-1256762651_thumb.jpg

post-24663-1256762658_thumb.jpg

post-24663-1256762734_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Intr-adevar panoramic-ul era o smecherie ,dar faptul ca este sedan si culoarea... din punctul meu de vedere, zic ca a fost mai bine asa. Sa o stapanesti sanatos,ca dotari ai destule...de satisfactii nu mai vorbesc(le ai oricum).
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Intr-adevar panoramic-ul era o smecherie ,dar faptul ca este sedan si culoarea... din punctul meu de vedere, zic ca a fost mai bine asa. Sa o stapanesti sanatos,ca dotari ai destule...de satisfactii nu mai vorbesc(le ai oricum).
Link to comment
Share on other sites

zuper duper masinuta. Sa o stapanesti sanatos. Apopo...cati taietei ai dat pe ea? (pret).

 

A fost 25.500 + taxa

 

Foarte tare masina, sa o stapanesti sanatos !!!

 

p.s.: Presupun ca e si foarte economica, in comparatie cu fostele Subaru?!

Da, decat primul care a fost un Impreza pe benzina consumul e la jumate. Decat al doilea nu, pentru ca era un boxer diesel, un motor foarte reusit cu performante impresionante, mai ales ca era doar un 2.0 cu 150 de cai. Era foarte ciudat pentru un diesel sa accelereze aproape constant pe toata plaja de turatie intre 2000 si pana in rosu. L-am dat ca nu-mi placea dinamica masinii - era prea inalta.

 

Superba masinuta. Bine ca nu ai gasit E61 ca era alta treaba. La cati mai multi km fara probleme.

 

De ce e bine ca nu am gasit E61? Era mai incapatoare la bagaje + ca era kombi ceea ce la noi e exclusivism, ca pe la noi nu se prea agreeaza masinile kombi :)

 

 

 

Oricum ma bucur mult ca si pe forumul BMW vad ca sunt oameni la fel de pasionati ca si pe forumul Subaru unde inca activez din cauza ca inca sunt un pasionat Subaru.

 

P.S. Multumesc din nou tuturor pentru aprecieri. Totusi astept si ceva bagatori de vina :lol:

Edited by V_I_C_T_O_R
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.