Jump to content

Problema ambreiaj


drekken

Recommended Posts

Detin un bmw e36 320i coupe din 1994 si saptamana trecuta am schimbat kitul de ambreiaj cu unul semisport(si pentru strada si pentru solicitari mai agresive). Am instalat totul inapoi perfect fara nici o problema, am aerisit cilindrul de la ambreiaj totul OK pana sa ma urc in masina si constat ca pedala prinde foarte sus, mai sus decat cel vechi pe care il aveam si era dus. Inainte sa le montez am masurat cu sublerul grosimea placii de presiune si a discului si toate corespund , discul nou este mai gros cu 0.5 mm decat cel vechi uzat. Daca este cineva care a mai intalnit asa o problema sau care imi poate zice daca se poate regla in vreun fel cursa pedalei(sa prinda mai jos) raman vesnic recunoscator. Am mai citit un topic asemanator de la un e46 tot aici pe forum si am verificat astazi lungimea tijei cilindrului principal de la ambreiaj: tija functioneaza cum trebuie si nu sunt pierderi de lichid si nici nu are aer. Va multumesc anticipat
Link to comment
Share on other sites

am si eu o problema cred ca tot de ambreiaj tine.nu am vrut sa mai deschid un alt topic.de vreo saptamana simt ca nu mai trage asa tare masina.e un E36 din 94.cateodata o accelerez se duce la 3000 de turatii dar nu ia viteza cum ar trebui.daca o iau incet cu acceleratia se duce.Se poate sa fie ambreiajul?Vreau un sfat.as merge la mecanic dar sunt plecat din tara si ma rup astia mai ales ca am nr de romania.

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca un ambreiaj sport asa tine, nu vad vreo rezolvare a problemei, in timp te vei obisnui.. mai nasol e ca nu se prea poate merge patinat si e destul de incomod in aglomeratie

 

chiar trebuia ambreiaj spor la 320i?

 

Salut, nu trebuie neaparat ambreiaj sport dar l-am prins la super-oferta de la un amic din anglia si nu puteam rata ocazia, cu tot cu shipping m-a costat 7 milioane de lei vechi.

 

Am schimbat lungimea tijei cilindrului principal de la ambreiaj in prima instanta cu una scurta si apoi cu una lunga rezultatele fiind urmatoarele: cu tija mai lunga aproape nici o diferenta, iar cu cea scurta ambreiajul tot sus tine dar cursa pedalei este mai scurta adica pedala nu mai atinge podeaua cand debraiez oricat de tare as apasa pedala nu atinge podeaua.

 

In concluzie il las asa ca e mai bine , o sa ma obisnuiesc cu timpul si asta este treaba, multumesc tuturor care au postat si daca pe viitor va pot fi de folos cu ceva cu mare placere.

 

Sanatate si bafta si Doamne Ajuta la toti.

 

am si eu o problema cred ca tot de ambreiaj tine.nu am vrut sa mai deschid un alt topic.de vreo saptamana simt ca nu mai trage asa tare masina.e un E36 din 94.cateodata o accelerez se duce la 3000 de turatii dar nu ia viteza cum ar trebui.daca o iau incet cu acceleratia se duce.Se poate sa fie ambreiajul?Vreau un sfat.as merge la mecanic dar sunt plecat din tara si ma rup astia mai ales ca am nr de romania.

Multumesc anticipat

 

Salut, te rog fii putin mai explicit cu problema ta. Daca de exemplu accelerezi si in turatii joase nu simti ca trage cum tragea inainte sau mai de mult iar dupa 3000 de ture parca trage dar tot nu la fel ca inainte si consumul iti este crescut e foarte posibil sa se fi bulit garniturile de la Vanos, asta in cazul in care ai 320,323,325,328, astept mai multe detalii.

Link to comment
Share on other sites

Problema lui Gerostar este simpla: daca accelerezi brusc si motorul se tureaza (3000+ ture) dar nu trage corespunzator (proportional cu turatia,ca sa zic asa) atunci cel mai probabil iti patineaza ambreiajul. Cu alte cuvinte e uzat; cu alte cuvinte pregateste-te de unul nou. Si mergi usor pana-l schimbi (fara accelerari bruste) ca sa fii sigur ca nu te lasa de tot inainte sa-l cumperi pe cel nou.
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptate.Asa patesc.Acum un an am schimbat rulmentul de presiune de la placa, fara sa schimb tot kitul de ambreaj.Si cred ca e si putin ovalizata placa ca imi face urat in trafic cu intaia.O sa caut sa cumpar kitul din tara si sa il montez aici.

Ce sfaturi imi dati pt un kit bun de ambreaj?

Va multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.