Jump to content

Cocalarul de benzinarie. Drifturi printre pompe.


THX-1

Recommended Posts

Ce-o mai dau in diverse astia cu nr de BG...stim cu totii ca nu e vorba de valoarea taxei in RO,care e mare,ci ca nu aveti suficienti bani pentru ea.Nu inteleg pentru ce mai cumparati o masina daca nu aveti bani de inmatriculare.Cocalar e acela care isi inmatriculeaza masina in BG,si cumpara consumabile second.Putea avea respectivul din filmulet si M5 inmatriculat in RO,caci tot cocalar era,prin simplul fapt ca facea cerculete in benzinarie.

 

(p.s. nu va obositi sa dati cu pietre...)

 

Pai si ce eu daca am o duba cu nr de bulgaria inseamna ca sunt cocalar si ca nu mi-o permit ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest poleposition
Ce-o mai dau in diverse astia cu nr de BG...stim cu totii ca nu e vorba de valoarea taxei in RO,care e mare,ci ca nu aveti suficienti bani pentru ea.Nu inteleg pentru ce mai cumparati o masina daca nu aveti bani de inmatriculare.Cocalar e acela care isi inmatriculeaza masina in BG,si cumpara consumabile second.Putea avea respectivul din filmulet si M5 inmatriculat in RO,caci tot cocalar era,prin simplul fapt ca facea cerculete in benzinarie.

 

(p.s. nu va obositi sa dati cu pietre...)

 

Pai si ce eu daca am o duba cu nr de bulgaria inseamna ca sunt cocalar si ca nu mi-o permit ?

 

inseamna probabil doar ca nu ti-o permiti, daca te apuci insa, sa faci dansul pinguinului pe scaunul soferului in timp ce conduci, sau drifturi in spatii publice, atunci da, esti si cocalar. :)

Link to comment
Share on other sites

Cefi , si daca as avea acum 1 400 euro in buzunar (dar nu am) tot nu as inmatricula masina pe RO , de banii aia ii mai fac cate ceva , pentru siguranta mea in trafic si a masinii in timp , consider (momentan) inmatriculat-ul pe RO , bani aruncati pe fereastra.
Link to comment
Share on other sites

Poate fi inconstient, cocalar cum ziceti voi, dar le are cu volanul.... (spre deosebire de multi altii)

Da... mai ales cand se duce drept in pompa. :)

 

Eu observ un lucru... cainii aia doi au mai multa minte decat:

1) soferul

2) cameramanu'

3) angajatii benzinariei

Link to comment
Share on other sites

Am vazut Tuareg, Q7, X5, inmatriculate pe bulgaria. In orasele de la granita cu bulgaria sunt mai multe masini inmatriculate in bulgaria decat in romania. Eu am luat is din '92 pentru ca la momentul respectiv avea cea mai mica taxa (600E) fata de 500E cat ma costa in bulgaria. Daca ar fi sa cumpar azi masina m-as duce in bulgaria pentru ca taxa de inmatriculare nu exista, impozitul este mai mic, asigurarea mai ieftina. Daca as vedea ca banii mei dati la stat s-ar intoarce la mine in vreun fel (n-as mai schimba bucsi si pivoti in fiecare an, n-as mai face o zi de la Calarasi la Cluj, as avea unde sa parchez masina si multe altele care lipsesc) as fi mai patriot. Nu e vorba ca-ti permiti sau nu o masina, e vorba ca-ti permiti sa traiesti in romania sau nu.

Tot ce vedem pe strada si la televizor vedem pentru ca cineva nu-si face treaba. Cocalarul este produsul lipsei noastre de reactie la tot ce se intampla.

Link to comment
Share on other sites

"sper din tot sufletul sa moara toti soferii cu masini de bulgaria. si cat mai repede." :) :lol: :)

 

si eu sper din tot sufletul, nu sa moara, ci sa fie trimisi pe Pluto(sau pe Nibiru, ca-i mai la moda) toti de gandesc in felul asta infect...

 

LE: ...cat mai repede

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

atunci mutati-va in bulgaria

Am in vedere si aceasta varianta avand in vedere faptul ca anul viitor TVA va scadea cu 5% in bulgaria. De la oradea se vede altfel romania. Vino in sud si o sa intelegi de ce gandim asa.

Edited by bdani
Link to comment
Share on other sites

"sper din tot sufletul sa moara toti soferii cu masini de bulgaria. si cat mai repede." :) :lol: :)

 

si eu sper din tot sufletul, nu sa moara, ci sa fie trimisi pe Pluto(sau pe Nibiru, ca-i mai la moda) toti de gandesc in felul asta infect...

 

LE: ...cat mai repede

Rhaziel....sper ca ai vazut GHILIMELELE.........

Link to comment
Share on other sites

Cefi , si daca as avea acum 1 400 euro in buzunar (dar nu am) tot nu as inmatricula masina pe RO , de banii aia ii mai fac cate ceva , pentru siguranta mea in trafic si a masinii in timp , consider (momentan) inmatriculat-ul pe RO , bani aruncati pe fereastra.

 

Inseamna ca voi n-ati auzit de Norvegia,Finlanda,Suedia...unde taxa auto poate ajunge si la 300% din valoarea masinii;asa ca la noi inca e bine! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Cefi , si daca as avea acum 1 400 euro in buzunar (dar nu am) tot nu as inmatricula masina pe RO , de banii aia ii mai fac cate ceva , pentru siguranta mea in trafic si a masinii in timp , consider (momentan) inmatriculat-ul pe RO , bani aruncati pe fereastra.

 

Inseamna ca voi n-ati auzit de Norvegia,Finlanda,Suedia...unde taxa auto poate ajunge si la 300% din valoarea masinii;asa ca la noi inca e bine! :)

 

spune si la ce sume "ajung" salariile in tariile nordice si ce nivel de trai au aia micutii fata de noi...

Link to comment
Share on other sites

spune si la ce sume "ajung" salariile in tariile nordice si ce nivel de trai au aia micutii fata de noi...

 

Salariul mediu este de vreo 2000 de Euro/luna(24-28de miiE/an)

Si totusi chiar si la banii astia eu zic ca nu ti-ar conveni de exmplu sa dai 20 de mii de euro pe o masina si inca vreo 30 de mii taxa!Stai linistit ca in tarile scandinave vezi mai rar masini de lux ca la noi chiar si la salariile lor.

 

Citeam de curand intr-un articol despre tarile scandinave care spunea cam asa:

In Danemarca de exmplu taxa auto pentru un Logan e 10,000E adica 105% din valoarea masinii.

 

La masinile de peste 10.000de E taxa auto ajunge la 180% urmand sa creasca in functie de valoare si motor astfel uneori taxa unui Mercedes S-klasse poate ajunge si la 400.000E(TAXA)!

Deci oricat ai avea salariul tot este o taxa uriasa!!!

Link to comment
Share on other sites

Ms! :)

 

deci la urma urmei tot la noi e mai bine? :lol:

 

:)

Foarte tare mi s-a parut pasajul asta:

 

"Incredibil, 402.031 de euro! Atat reprezinta diferenta de taxa pentru aceasta superba limuzina Mercedes S 65 AMG L dintre Romania si Danemarca. Daca la noi in tara, taxa e de 4.600 de euro, in Danemarca, pentru acelasi autoturism, se plateste nu mai putin de 406.631 de euro.

Link to comment
Share on other sites

spune si la ce sume "ajung" salariile in tariile nordice si ce nivel de trai au aia micutii fata de noi...

 

Salariul mediu este de vreo 2000 de Euro/luna(24-28de miiE/an)

Si totusi chiar si la banii astia eu zic ca nu ti-ar conveni de exmplu sa dai 20 de mii de euro pe o masina si inca vreo 30 de mii taxa!Stai linistit ca in tarile scandinave vezi mai rar masini de lux ca la noi chiar si la salariile lor.

 

Citeam de curand intr-un articol despre tarile scandinave care spunea cam asa:

In Danemarca de exmplu taxa auto pentru un Logan e 10,000E adica 105% din valoarea masinii.

 

La masinile de peste 10.000de E taxa auto ajunge la 180% urmand sa creasca in functie de valoare si motor astfel uneori taxa unui Mercedes S-klasse poate ajunge si la 400.000E(TAXA)!

Deci oricat ai avea salariul tot este o taxa uriasa!!!

Povesti! Am pe cineva in Norvegia care lucreaza mecanic la un service auto si are un A6. A plecat ca multi dintre romanii nostri la munca. Concluzia: daca un mecanic isi permite un A6 2.4 benzina eu zic ca taxele sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.