Jump to content

Vand BMW E46 316i


cos

Recommended Posts

Dotari.

Lucruri evidente pt un e46 316i: Motor 1895 cmc, 105 cai putere, oglinzi electrice incalzite cu tenta albastruie, 6 airbaguri. 6 boxe.

In plus: tapiserie piele/textil bej, climatronic, faruri cu xenon, calculator de bord, cotiere, proiectoare, alarma viper (e una obijnuita; are activata optiunea de inchidere a geamurilor fata la armare), semnale albe, trimuri piano black (cred….), jante Ronal pe 15 inci.

 

Ce am mai schimbat de cand am cumparat-o:

Vas de expansiune (+ diverse coturi de plastic sau cauciuc de pe instalatia de racire).

Cand am avut problema cu vasul de expansiune am mers cam 1Km cu acul de temperature pe rosu pana sa imi dau seama si din cauza asta am schimbat cuzinetii si arborele cotit a fost rectificat (anul trecut prin Mai-Iunie, adica acum 15K km). Cu ocazia aia am inlocuit cam ce era “putred” sub capota si pe la articulatii, si anume:

Am curatat supapele.

Discuri + placute fata; placutele mai au cam 50% (Ferodo)

Kit de ambreiaj (Sachs)

Bascula dreapta fata (Lemfoerder)

Bielete (Lemfoerder)

Amortizoare fata (Sachs)

 

Discuri + placute spate; placutele mai au 40-50%...am facut cam 30K Km cu ele si sunt marca Mintex.

Valva PCV + furtunul afferent (schimbata la 105K Km).

Senzorul de la axa cu came (camshaft sensor) (schimbata la 105K Km).

Sonda lambda (schimbata la 105K Km).

Bendixul de la alternator (schimbat pe la 120K Km)

Rola de la intizatorul de la alternator (am cumparat si intinzatorul pt ca nu se vand separat; il am in portbagaj; schimbat cam pe la 120K Km)

Debitmetru (schimbat de fostul proprietar)

Pompa de la spalatorul de parbriz (schimbata cam pe la 135K Km)

Volanul de piele (avea unul normal) (schimbat pe la 110K Km)

Maneta pentru OBC

Cam atat imi vine in minte acum.

 

Defecte:

Estetic: din prima saptamana am o zgarietura pe capota de vreo 20 cm (nu a ajuns pana la tabla, dar nici la polish nu a iesit). zgarieturi pe usa stanga spate la fel: nu sunt pana la tabla, si e posibil sa iasa la polish (vin de la o gramada de zapada intarita de asta-iarna; vezi poza). Zgarieturi pe bara spate produse de alta bara spate (autor necunoscut). Alte mici ciupituri ale vopselei pe ici pe colo. Mansonul de la schimbator are vreo 2 taieturi de la cute.

Tehnic: trebuie schimbata bascula stanga fata, flansa de la cardan, un semering de la cutie (nu am gasit niciodata urme sub masina, dar la controlul de alaltaieri cutia avea un aspect umed). Amortizoarele spate nu trebuie schimbate, dar nici viata lunga nu mai au.

 

Altele:

- fata de la usa dreapta fata are un mic defect (posibil airbag sarit) dar nu a iesit nici o eroare la tester pe partea de airbag-uri cand am luat-o; de la o vreme incoace martorul se aprinde/stinge cand vrea el. Suspectez ca airbagul din usa dreapta a fost sarit si martorul din bord manarit inainte sa iau eu masina (Doamne Ajuta, ca nu am avut nici un incident) si/sau plasa de sub scaunul pasagerului.

- martorul de la placutele de frana sta aprins de vreo 15K Km de cand am schimbat discurile si placutele de pe fata (inclusiv senzorul). Discurile si placutele sunt in stare buna, asa ca cel mai probabil senzorul de pe fata e defect.

- MP3 playerul e acum CD-player (citeste cursiv doar CD-uri Audio..la mp3-uri se intrerupe ca si cum ar fi zgariate). Nu stiu cum se aude un CD-player OEM, dar eu sunt multumit de asta.

- eroare de becuri arse din cauza xenonului (instalatia cred ca e neoriginala dar arata la fel ca cea OEM)

- macaraua de la usa din dreapta fata mai face figure (scuate cate un zgomot). Pentru asta fostul proprietar mi-a dat o macara noua pe care insa nu am montat-o pt ca cea din usa si-a facut treaba fara probleme; eu o dau si pe cea noua ca oricum n-am ce face cu ea.

- In 2 randuri am fost lovit din spate si bara impreuna cu armatura au fost inlocuite de fiecare data pe RCA-ul vinovatului.

 

De 2 saptamani am pus cauciucurile de iarna (Fulda nu mai stiu cum) 195/55/R15. Cauciucurile de vara sunt Goodyear Hydragrip 205/55/R15. Cele de iarna mai merg vreo 2 sezoane. Le dau si pe cele de vara (pt uzura, vezi poze).

Mai am si casetofonul si volanul original cu care nu am ce face.

Alte nimicuri incluse: lopata de plastic “rabatabila”, trusa de prim ajutor, extinctor, triunghi.

 

 

E prima mea masina si motivul pt care o vand e ca la anu’ ma insor, avem 1 masina in plus, si ne trebuie bani de avans pt prima noastra casa (sunt inca in cautari).

 

Consumul e unul obijnuit (zic eu) pt un 316i: 12-14 prin Bucuresti; 6-7 afara.

Reviziile le-am facut la minim 7K Km, maxim 10K Km.

Mai sunt aproximativ 2K Km pana la urmatoarea revizie (acum kilometrajul arata 141140 KM).

Am 3 chei: una normala, una de urgenta si una de service (asa am preluat stafeta de la proprietarul anterior); brelocul din poza nu il includ :)

 

Data fabricatiei: Septembrie 1999 (cand am luat-o eram entuziasmat si am crezut ca anul e 2000).

Cand am luat masina avea 99.000 si ceva Km. Fostul proprietar avea cartea service din Germania cu ultima revizie la 75K KM facuta inainte sa vina masina in RO in 2005. Intre ianuarie 2007 si astazi eu am facut cei 41K Km.

Masina o vand asa cum e acum, iar viitorul proprietar stie ce are de inlocuit (din ce am estimat e cam 600 EUR). Merg la orice tester pentru a 2/3/4/x-a parere.

Pretul cerut e 5000 EUR.

 

 

Scuze pt postul lung.

 

Pt alte intrebari raspund pe forum cand am timp (lucrez intr-un domeniu cam stresant si nu am mereu timp sa intru ziua) sau la telefon: 0744-781-795 - Cosmin

 

Poze:

post-3655-1257714486_thumb.jpg post-3655-1257714507_thumb.jpg post-3655-1257714529_thumb.jpg post-3655-1257714562_thumb.jpg post-3655-1257714597_thumb.jpg post-3655-1257714624_thumb.jpg post-3655-1257714667_thumb.jpg post-3655-1257714696_thumb.jpg post-3655-1257714715_thumb.jpg

post-3655-1257714736_thumb.jpg post-3655-1257714755_thumb.jpg

 

Nu stiu de ce nu mai pot pune poza cu cauciucurile de iarna si kilometrajul. Incerc mai incolo.

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu fie considerat un up, dar am niste corectii:

- macaraua de la usa din dreapta fata mai face figure (scuate cate un zgomot

i, respectiv o

 

Kilometrajul e 146.140, nu 141.140 iar Kilometrii facuti de mine cu masina sunt 46K, nu 41K

 

Sunt obosit...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.