Jump to content

PC in masina


Recommended Posts

Problemele de HDD montate in masina nu sunt atat de grave pe cum credeti, daca voi folosi un HDD compact cum sunt maxtor Slim, nu va face nici un BAD din cauza trepidatiilor, pretul unui flash exte exagerat, voi folosi 2XHDD Slim Compact(pe care le gasiti la toate magazinele de calculatoare si sunt cu vreo 10~20 RONi mai scumpe), care sunt vidate in carcasa, si care sunt facute pentru PC-urile din uzine unde sunt trepidatii mari, sau HDD de laptop, detin un HDD de laptop de 30 de Giga, care sunt de ajuns pentru inceput si care nu au nici un fel de probleme in masina, sau oriunde le-ai pune, ideea cu flashurile nu este rea dar este scumpa si imposibl de realizat la un pret decent, pe cand la HDD de laptop pot sa pun un Raiser pe PCI si il montez pe placa de baza cu costuri cuprinse intre 30 si 50 RON, nici ideea cu Live CD nu e rea, dar pot interveni probleme la prima groapa intalnita daca nu ai un CD-ROM G-Shock, deci ramane HDD clasic, sau HDD de laptop ca optiune convenabila si stabila.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Daca nu o ai shi o vrei, am schema care itzi permite sa flolseshti o unitate optica de laptop cu un cablu IDE normal.

 

De asemenea, itzi pot arata cum faci dintr-un touchpad un mouse PS2.

 

Mai ai de rezolvat problema semnalelor monitorului :blink: Ai citit http://www.geocities.com/p9019/lcdpanel ?

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca sunt necesare ledurile de infrarosu .... lumina de la faruri e suficienta... zic eu :) ..... acum nu stiu .... eu am filmat in infrarosu la lumina unei lumanari ...

93914[/snapback]

 

Exact, lumina farurilor contine mai mult decat radiatia vizibila cu ochiul omenesc... Iar partea de radiatie cu lungime de unda mai mare (zona dinspre verde a rogvaiv-ului) este captata de camerele alea. Ledurile mai mult incurca, shi trebuie opite, sa nu se reflecte de parbriz. Eventual faci o baterie de leduri undeva in grila :blink:.

Link to comment
Share on other sites

Eventual faci o baterie de leduri undeva in grila.

93916[/snapback]

Si sting toate luminile si le fac surprize celor din fata mea...fie de pe contrasens, fie din sensul meu de mers..cu un flash dat de la 5 metri de ei (vb de drumuri extra-comunitare) :blink:

Da...se poate folosi si LCD-ul de la o camera video bulita (pe partea de caseta), LCD pozitionat in bord in spatele unei lentile...care sa-i mareasca diagonala :D

Pe net, SH (seven-hand :lol:)se gasesc camere video cu caseta mica la preturi acceptabile pt experimentari ...intre 150euro si...cat o fi ...

O sa caut o camera bulita pe partea de caseta dar cu sistemul optic in functiune...si o sa-l adaptez...

Eu am 2 camere video de supraveghere miniaturale care dau semnal video si una si audio...dar nu am monitorul...inca...

La BMW si Mercedes am vazut niste sisteme de genul asta..

La BMW cu detector de radiatii termice...adica arata numai diferente de caldura (cam ceva in genul termoviziunii care se foloseste la supravegherea nocturna a granitei :)) si practic acel LCD era negru pana aparea un obstacol cu o temperatura mai mare decat a mediului inconjurator....adica o fiinta...fie umana, fie animala..

La Mercedes era un sistem ceva in genul a ceea ce am descris noi, in IR,

La teste s-a dovedit a fi mai obositor sistemul de la Mercedes...pt ca orice obiect de pe sosea era evidentiat pe ecranul LCD-ului....

Dezavantajul la BMW este, dupa mine, ca, daca aveai un copac sau un stalp sau o groapa...nu o vedeai...prea clar...mai spre deloc

O alta discrepanta observata de mine la ambele sisteme a fost faptul ca ambii constructori au pozitionat camerele la nivelul barii din fata...ceea ce denatura putin unghiul de vedere al soferului in adaptarea imaginii de pe LCD cu ce observai in realitate prin parbriz :)...bine, presupun ca dupa un timp te obisnuiaia cu dezechilibrul asta in unghiuri si interpretai corect datele obtinute...:bounce:

Deci, sa experimentam made in home cel mai bun sistem si mai accesibil...si sa ajungem, cu costuri f mici, la aceleasi rezulate ca cei care au investit mult mai mult decat ne imaginam noi in sistemele auto de vedere pe timp de noapte..

PS: am vazut recent si niste binocluri cu vedere pe timp de noapte care aveau iesire...USB sau video...nu mai stiu sigur :) la vreo 200euro :lol:

PPS: sunt pe net niste camere web cu LED-uri in IR...oare merg pe USB la un laptop...? macar pt probe si teste si satisfacerea curiozitatii :w00t:..sau camerele de la videointerfoanele obisnuite...sunt pe la 200ron la....supermarketuri...si au si monitorul...chestia e ca nu stiu la ce tensiune se alimenteaza...dar presupun ca tot cu un transformator...pt ca nu poate trimite tensiune periculoasa printr-un cablu obisnuit la videocamera de la poarta...si ecranul e micut...deci nu-i trebuie tensiune mare de alimentare a bobinei de deflexie ...trebuie verificata si aceasta varianta...au cate 6 LED-uri IR pe fiecare camera..si se pot cupla si mai multe camere le acelasi monitor...pt fata si pt parcare...doar apesi pe butonul video si comuti intre ele..(am la serviciu un sistem din acesta cu 2 camere si 2 monitoare...si poti vedea pe ambele monitoare imaginea de la ambele camere..la alegerea ta :D )

Link to comment
Share on other sites

Camerele web cu leduri in mod sigur au o forma de comunicare in digital, ca daia sunt "web" :) .

 

Sistemele de supraveghere de la magazie sunt de rezolutzie mica shi au fps redus, k sa nu ocupe spatiu mare inregistrarea.

 

Cele mai bune pt. night vision sunt cele cu amplificare a luminii ambientale, alea cu care se filmeaza animalele in savana noaptea. Care pe langa pretul prohibitiv, mai au shi beleaua k (,) daca itzi baga unu xenoanele aprinse in camera, o sa orbeasca o perioada... :) Iar cand o sa ai ceva trafic pe contrasens nu o sa mai vezi nimic.

 

Cele mai adevarate camere video le gaseshti... la surveillance-ul unui cazinou. Am muncit 1 an jumate la un astfel de surveillance shi pot sa va zic ca vedeam tot. :blink: Mai ales cele mobile aveau o rezolutie + miscare lina + ZOOM de citeam sms-urile unuia printr-o fereastra de peste drum de cazino. :)

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Daca nu o ai shi o vrei, am schema care itzi permite sa flolseshti o unitate optica de laptop cu un cablu IDE normal.

 

De asemenea, itzi pot arata cum faci dintr-un touchpad un mouse PS2.

 

Mai ai de rezolvat problema semnalelor monitorului :blink: Ai citit http://www.geocities.com/p9019/lcdpanel ?

93900[/snapback]

 

Am citit tot ce scria acolo, si probabil voi incerca sa folosesc un monitor TFT de 15" pe care l-am gasit la Flanco care are si alimentare la 220V si la 12V de la bricheta masinii, pretul era marishor dar merge, problema asta am rezolvato, schema cu HDD nu imi trebuie pentru ca am gasit placuta PCI care are 2 sloturi de HDD Laptop, 2 de IDE, si inca unul care banuiesc ca este de Floppy de laptop, dar acea schema pentru tableta laptopului pe PS2 mi-ar prinde bine, si vreau sa mai folosesc inca un monitor de 7" pe care sa il montez pe volan si cel mai probabil sa pun tableta tot pe volan pentru avea acces la PC si in timpul mersului, sa nu scot tastatura doar pentru a schimba o melodie, dar asta inseamna ca tastatura cu bila aceea in loc de mouse va trebuii sa o gasesc pe USB pentru a avea cum sa pun si tableta.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai gasit monitor cu alimentare la bricheta e super. Eshti rezolvat. :blink: Pentru touchpad: demonteaza-l pe cel care il ai shi spune-mi ce scrie pe palcutza cu integrate al lui. Dupa acee itzi sic cum sa pui firele :)

 

O chestie mishto de folosit pt. controlul calculatorului mi se pare un trackball fixat pe consola dintre scaune.

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Daca ai gasit monitor cu alimentare la bricheta e super. Eshti rezolvat.  :blink: Pentru touchpad: demonteaza-l pe cel care il ai shi spune-mi ce scrie pe palcutza cu integrate al lui. Dupa acee itzi sic cum sa pui firele :)

94140[/snapback]

 

 

K, o sa il demontez in seara asta, merci. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.