Jump to content

Probleme lampa spate e46


bogdanradu

Recommended Posts

Salut, am si eu o problema pt cei care au mai trecut prin asta...Este vorba de un 316 i/1.9/e46/1999...lampa spate dreapta are tensiunea mai mik...adica se vede clar ca becurile nu lumineaza cu aceeasi intensitate ca in partea stanga!

De multe ori se mai aprinde si martorul in bord...apoi se stinge, iar se aprinde...dar chiar dc e aprins sau nu tensiunea e mai mica...becul lumineaza mai slab!

Si am obs de curand ca s-au topit protectiile alea de plastic care lumineaza numarul...chiar s-a si ars unul din ele!

Care ar fi rezolvarea problemei?

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

scuze ,dar daca inlocuiesti becurile normale de la numar cu unele cu led , o sa iti arate in bord ca sunt arse. trebuie sa pui rezistente. crede-ma am pus eu pe al meu. tre sa legi rezistentele in paralel. rezistente cu valoare de 82 ohmi si 5 watts

 

Depinde daca ai OBC sau nu, eu nu am si nu imi apare eroare :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze pt off-topic dar am si eu cam aceeasi problema, imi apare eroare cum ca as avea becurile de la stopuri arse dar ele merg fara probleme. Eroarea apare si dispare cand doreste dansa, dar de 2 zile nu s-a mai oprit. Am inteles ca trebuie sa curat contactele sau eventual sa fixez mai bine becurile in soclu doar ca problema este ca nu stiu cum sa umblu la partea din spate a unui stop. Care ar putea sa ma ajute eventual cu un link DIY as fi recunoscator. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Salut, am si eu o problema pt cei care au mai trecut prin asta...Este vorba de un 316 i/1.9/e46/1999...lampa spate dreapta are tensiunea mai mik...adica se vede clar ca becurile nu lumineaza cu aceeasi intensitate ca in partea stanga!

De multe ori se mai aprinde si martorul in bord...apoi se stinge, iar se aprinde...dar chiar dc e aprins sau nu tensiunea e mai mica...becul lumineaza mai slab!

Si am obs de curand ca s-au topit protectiile alea de plastic care lumineaza numarul...chiar s-a si ars unul din ele!

Care ar fi rezolvarea problemei?

Va multumesc!

 

 

am avut si eu aceasi problema lumina slaba si martor aprins in bord ....mufa din lapa.era topit plasticul din jurul picioruslui , am curatat si totul e ok. acu...lumineaza perfect

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.