Jump to content

cu doi hoti mai putin


Marius Ionut

Recommended Posts

Comunicat de presa IPJ BV:

In noaptea de 19/20.11.2009,ora 03.30,o patrula mixta formata din politist al Sectiei 4 Politie Brasov si jandarm din Gruparea Mobila de Jandarmi,i-a depistat,pe strada Liviu Babes,pe G.Catalin,20 ani si F.Ionut,19 ani,care aveau asupra lor mai multe componente auto(oglinzi retrovizoare,senzori parcare,ornamente),in valoare totala de 6000 lei.Primul dintre ei a incercat sa fuga,drept pentru care politistul,dupa efectuarea somatiei legale,a executat un foc vertical,cu pistolul din dotare,dupa care suspectul a fost retinut,alaturi de celalalt tanar.Din primele verificari efectuate a rezultat faptul ca cei doi sunt suspecti de furtul componentelor respective,din trei autoturisme parcate in zona depistarii.Ei au fost retinuti si vor fi prezentati instantei de judecata cu propunere de arestare preventiva,sub aspectul savarsirii infractiunii de furt calificat.

 

Ce nu au spus in acest comunicat o sa spun eu, din sursa sigura. Baietii astia aveau in traista doar obiecte de bmw, oglinzi retrovizoare,senzori parcare,ornamente etc. Si nu erau doar doi, erau cel putin trei la furat, unu le-a sacapat.

Si eu am fost furat de unu din acesti hoti, mai exact mi-au furat oglinzile. Iar un alt prieten tot cu bmw a fost praduit de doua ori in aceeasi saptamana.

Cert este ca hotii sunt bine informati despre nevoile noastre, ale posesorilor de bmw, si fura exact ce se cere, ori aici pe forum, ori in altele. Doamne ajuta sa prinda cat mai multi, poate stam si noi mai linistiti...desi... imi e greu sa cred.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Nu ma bucura prea mult vestea, era mai important sa afle politia si sa aresteze persoanele pentru care "lucrau" acesti indivizi.

 

Astia nu fura oglinzi/ornamente sau senzori de parcare la intamplare, fura la comanda.

 

Apoi, nu iti imagina ca vor infunda puscaria, vor fi eliberati fara discutie.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Nu ma bucura prea mult vestea, era mai important sa afle politia si sa aresteze persoanele pentru care "lucrau" acesti indivizi.

 

Astia nu fura oglinzi/ornamente sau senzori de parcare la intamplare, fura la comanda.

 

Apoi, nu iti imagina ca vor infunda puscaria, vor fi eliberati fara discutie.

 

Fura de foame, nu cred ca lucreaza pt cineva. Astazi m-a sunat cineva sa ma intrebe daca cumpar oglinzi de BMW. Am ramas masca cat tupeu au ajuns sa aibe.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Nu ma bucura prea mult vestea, era mai important sa afle politia si sa aresteze persoanele pentru care "lucrau" acesti indivizi.

 

Astia nu fura oglinzi/ornamente sau senzori de parcare la intamplare, fura la comanda.

 

Apoi, nu iti imagina ca vor infunda puscaria, vor fi eliberati fara discutie.

 

Fura de foame, nu cred ca lucreaza pt cineva. Astazi m-a sunat cineva sa ma intrebe daca cumpar oglinzi de BMW. Am ramas masca cat tupeu au ajuns sa aibe.

 

in curand vor avea si call center probabil, oferte la "pachet" sau de sarbatori etc :)

Link to comment
Share on other sites

si sa inteleg, ca pana iti onoreaza tie comanda, ar fi bine sa ne tinem masinile ascunse. :) :lol:

 

Ma gandeam sa ne strangem o gasca de pagubiti si sa le dam un telefon si sa ne distram putin cu ei, nici nu s-au complicat sa sune cu nr ascuns, dar o dam in altele dupa.

Link to comment
Share on other sites

si totusi cu piesele confiscate ce face politia , dupa condamnarea indivizilor ?

 

ii vor suna pe cei ce au depus plangere, pentru furtul respectivelor obiecte.

daca corespund estetic cu cele descrise in plangeri, se vor restitui propietarilor, cel putin la mine asa a fost...

Link to comment
Share on other sites

Astia nu fura oglinzi/ornamente sau senzori de parcare la intamplare, fura la comanda.

 

Din pacate nici macar la comanda nu mai fura... au ajuns sa lucreze si pe "stoc".

Mergi prin Autovit si vei vedea baieti cu ornamente si oglinzi puse pe patura - orice model, orice an. Mai mult, au ajuns sa dea anunturi si la mica publicitate. Eu personal invinovatesc reprezentanta pentru apetitul hotilor pentru astfel de obiecte - este un fenomen intretinut de ei prin preturile aberante pe care le cer atunci cand doresti sa iti cumperi o astfel de piesa. De ce ar face altfel - e o adevarata industrie care prospera: ei, dealerii, hotii, cei care propun tot felul de sisteme de securizare, etc. Toti traind foarte bine pe spatele nostru, al proprietarilor unor astfel de utilaje.

Am mai intrebat intr-un topic - oare ce s-a intampla daca BMW ar vinde la pret de cost aceste "nimicuri"? Fenomenul ar disparea, iar eventualele castiguri nerealizate vor fi balansate foarte rapid de un numar mai mare de masini vandute (stiu persoane care nu isi cumpara BMW sau Mercedes tocmai pentru ca nu isi doresc stressul de a fi o tinta a unor jeguri de genul celor prinse in Brasov).

Edited by AlterEgo
Link to comment
Share on other sites

ma numar si eu printre pagubitii de azi-noapte cu doua oglinzi retrovizoare.

am gasit bilet in parbriz de la politia romana cum ca hotii au fost prinsi si oglinzile recuperate si mi-am petrecut dimineata dand extemporale la sectia 4.

oglinzile mi le-au aratat dar nu mi le-au inapoiat, mai dureaza cateva zile pana le recuperez, probabil constituie proba la dosar si pana atunci stau si ma uit la masina fara oglinzi

tura asta am avut noroc si sper sa le recuperez, data viitoare nu se stie...

Link to comment
Share on other sites

Astazi m-a sunat cineva sa ma intrebe daca cumpar oglinzi de BMW. Am ramas masca cat tupeu au ajuns sa aibe.

 

Nu impartasesti cu noi nr. de telefon al aluia de te-a sunat???

Poate vrea cineva sa-i dea o comanda, iar la ridicare sa-i plateasca in bornau....

 

PS

Sunt 90% sigur ca avem printre useri persoane care sunt mari amatoare de topicuri ca si "Masina mea"...

Daca sunt prea subtil sa-mi spuneti...

Edited by Cristi B.
Link to comment
Share on other sites

Astazi m-a sunat cineva sa ma intrebe daca cumpar oglinzi de BMW. Am ramas masca cat tupeu au ajuns sa aibe.

 

Nu impartasesti cu noi nr. de telefon al aluia de te-a sunat???

Poate vrea cineva sa-i dea o comanda, iar la ridicare sa-i plateasca in bornau....

 

0768845832

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.