Jump to content

Accident minor - intelegere amiabila


SorinTD

Recommended Posts

Acum ceva anisori am patit si eu cam aceeasi chestie.Eu ieseam din parcul Herastrau,de la Hard Rock d-acolo,cu intentia de a vira dreapta pe Kisselef.A fost o fractiune de secunda cat m-am asigurat ca din stanga nu vine nimic si am demarat virand dreapta.Intre timp din spatele meu un Cielo s-a bagat prin dreapta mea.Eu mi-am raschetat toata partea dreapta,el doar coltul barii.La politie singurul lucru care m-a intrebat a fost daca respectivul s-a urcat pe bordura sau altceva.Verdictul eu vinovat.In cazul tau daca spui ca celalalt conducator s-a urcat pe borduri si alte alea nu mi se pare normal.Eventual de ce nu schimbati declaratiile,mergeti la alt constatator,schimbati povestea astfel incat sa-l scoata vinovat pentru neasigurarea la schimbarea directiei de mers si gata. Edited by BDK
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Astazi am fost la asigurator si mi s-a zis ca dosarul urmeaza sa intre la "Dosare speciale", ne vor chema din nou pe amandoi pt declarati noi si ....tineti-va bine.... detectorul de minciuni. Da, ne vor pune la detectorul de minciuni cand vom da declaratiile. Am trait s-o aud si p'asta. Totul va dura pana la 3 luni de zile.
Link to comment
Share on other sites

singura ta vina este ca nu te-ai asigurat corespunzator.

dar logic ar fi ca si asiguratorul si politia sa il scoata pe el vinovat, pentru ca nu avea voie sa faca acea manevra, si daca ar sustine ca stationa acolo, din cate mai tin eu minte, este interzisa stationarea pe trotuar, oprirea sau CIRCULATIA CU UN AUTOTURISM pe trotuar. asta daca nu exista indicator care sa permita stationarea pe trotuar samd, dar chiar si asa, era la mai putin de 5 m de intersectie(si este interzisa oprirea/stationarea la mai putin de 5 metri de orice intersectie)!!!

si eu am avut un mic incident, eu am fost de vina, l-am lovit pe unu in spate si asiguratorul a vrut sa ne scoata pe culpa comuna! insa l-am convins intr-un final ca eu eram vinovat!!!

Link to comment
Share on other sites

Am impresia ca toata chestia asta cu constatarea amiabila e o facatura menita sa avantajeze tot pe asiguratori, nu mai e politia la misloc si ei reusesc astfel sa faca incat sa dea bani celui cu paguba mai mica, se inteleg intre ei si scot vinovat pe cel pagubit mai tare.

 

E usor sa tina intre ei o evidenta a sumelor cheltuite si unde se poate se revanseaza unul fata se altul cu despagubiri mai mici acordate celui cu paguba mai mica. Le vine de minune chestia asta cu constatarea amiabila, te dau in judecata ca ai masluit onstatarea, te plimba dupa acte si iti cer declaratii pana ajungi sa te lasi pagubas.

 

Sfatul meu e ca in astfel de cazuri sa se faca constatarea tot la politie, e mai bine.

Link to comment
Share on other sites

bai dar nu ai mai citit deloc legea?? te-ai asigurat cand ai iesit pe bulevard? bravo!doar asta ai avut de facut. legea spune in felul urmator:daca el era pe trotuar si el a pus masina in miscare EL TREBUIA SA SE ASIGURE SI IN STANGA

 

bai dar nu ai mai citit deloc legea?? te-ai asigurat cand ai iesit pe bulevard? bravo!doar asta ai avut de facut. legea spune in felul urmator:daca el era pe trotuar si el a pus masina in miscare EL TREBUIA SA SE ASIGURE SI IN STANGA. de ce? pt ca se considera ca a plecat de pe loc (parcat). in alt mod nu avea cum sa te depaseasca pe acolo ,deci te-a dublat. si tu cum lai ascultat pe politist? sa zica ca e vina ta? dale cu codul rutier in cap....sa il mai invete si politistii ca m-am saturat de dastia

Link to comment
Share on other sites

la intelegerea amiabila nu mai ai treaba cu politia. Oricum, acum am de asteptat, dar as vrea sa imi repar singur masina in astea 3 luni.

Intrebare ca sa nu mai deschid alt topic: Cum pot sa repar usa? nu as vrea sa mi-o umple de chit si sa se revopseasca (ca de indreptat nici nu se pune problema, e destul de adanc), se poate inlocui fata exterioara a usii?

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa te dezamagesc dar nimeni nu te va scoate pe tine 100% nevinovat. Sa fii multumit ca asiguratorul a dat culpa comuna in comparatie cu Politia care te scotea vinovat.Si sa stii ca PV-ul Politiei combate legal constatul amiabil. Si eu personal am patit o chestie similara acum vreo 2 ani. Pe o strada mai lata dar cu o singura banda pe sens am vrut sa fac dreapta pe o straduta si un idiot cu un Tico a vrut sa ma depaseaca pe dreapta in acel moment. Ne-am acrosat usor pt ca am apucat sa il vad pe idiot in momentul virajului. Si-a recunoscut vina imediat , mai ales ca daca nu il vedeam si apucam sa termin virajul il inghesuiam intr-un stalp. Dupa ce am pierdut timp la Politie am aflat cu stupoare ca doar eu sunt vinovat. (amandoi ne asteptam la culpa comuna). A fost exact motivatia cu biciclistul , si ca fapta mea e mai grava ca a lui ! Am lasat-o asa iar idiotului i-a fost rusine sa mai imi ceara RCA-ul, simtindu-se vinovat moral.

 

Deci, incearca sa iei in consideratie sfatul meu si las-o culpa comuna!

 

PS La ce firma de asigurari au detector de minciuni??? Lucrez ca inspector de daune si inca nu am auzit de asa ceva! Plus ca faza cu comisia e vrajeala. Comisia de mediere se intruneste doar in cazul regreselor intre asiguratori.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Dupa 6 luni de zile am primit o scrisoare de la ei in care mi se spune ca dupa ce mi s-a facut expertiza accidentului de catre expertii omniasig, acestia nu sunt deacord sa ma despagubeasca.

 

Deci am cam ramas cu ochii in soare. Oare mai pot face ceva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.