Jump to content

Pedala ambreiaj


byrev

Recommended Posts

Inainte de a conduce BMW-ul de'l detin acum am avut un Mercedes c220 si inainte de asta am avut un Kadett. Cel mai confortabil mers l'am avut in Mercedes, greu de egalat.

 

Problema mea de acum este confortul la pedale si special ambreiajul, ma streseaza de mor ca pedala e prea sus si trebuie sa tin piciorul prea ridicat. Cad las piciorul si'l trag in spate, trag si presul dupa el. Indiferent cum as incerca tot se agata calcaiul la ghete de podea sau covoas.

 

Intrebarea este: exista vre'o pedala care se potriveste intocmai dar sa fie mai mare, mai lunga ca sa ajungi cu piciorul stand cu calcaiul pe podea ? Ceva elemente de tunning pentru niste pedale mai "sport" :)

 

Cat pe ce sa arunc presul pe geam de nervi ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

la E46 tine foarte sus .

 

la mine,inainte de ai schimba kitul,tinea cam la trei sferturi de jos in sus,nu patina.

dupa ce iam schimbat kitul,iam pus sachs,am mentionat asta pt ca am vazut la luk multe cu piesa la schimb,ceea ce ma duce cu gandul ca sant reconditionate,tine la un sfert de jos in sus,ceea ce e normal,la orice model auto.

acuma sa fim seriosi si la dacie daca e bun kitul tine de jos,trebue sa tinem cont si de volanta.

Link to comment
Share on other sites

si mie mi se pare ca tine foarte sus la e46 fata de alte masini. m-am obisnuit, dar mi-ar placea sa fie mai jos pedala cu totul.

 

@byrev....daca te deranjeaza asa de mult....pedala e curbata....nu ai decat sa o tai, o lasi un pic mai jos, si o sudezi asa.....dar am un feeling ca nu vei face asta. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce model de masina ai? Presurile sunt originale sau luate din targ?

 

Este un E36 din 93 ... presurile habar nu am daca sunt originale, dar se incadreaza cum trebuie (ca idee). Am vazut ca proprietarul anterior le'a avut prinse in suruburi de podea :) (cate o gaura mica in fiecare colt)

 

@byrev....daca te deranjeaza asa de mult....pedala e curbata....nu ai decat sa o tai, o lasi un pic mai jos, si o sudezi asa.....dar am un feeling ca nu vei face asta. :)

 

Ba chiar m-am gandit la solutia asta insa parca sa ma pun cu polidiscul pe ea , sa o prelunges si sa o sudez nu e tocmai o solutie ideala :) !

 

ps-lasa presul in pace.

 

Da l-am lasat : ACASA ... decat sa-mi fac 1000 de nervi zilnic mai bine fara pres , dar tot mi se agata calcaiul de podea cand las piciorul de pe ambreiaj. De ce nu l-o fi pus neamtul mai jos nu am idee, poate ca a fost testata de un neamt cu numarul 45 la pantofi :lol:!

Edited by byrev
Link to comment
Share on other sites

ambreiajul difera de la masina la masina (asta am observat eu) . cred ca tine de obisnuinta, eu unu sunt obisnuit pe a mea si cand conduc o alta mi se pare ca la mine tine cel mai corect ambreiajul. poate despre obisnuinta este vorba si la tine. la mine incepe sa prinda de la 2-3cm de jos si complet cam la jumatate. nu mi s-a agatat calcaiul niciodata in pres.. ce imi place cel mai mult la pedale e ca sunt destul de distantate intre ele spre deosebire de alte masini spre exemplu opel. Edited by freeone
Link to comment
Share on other sites

ambreiajul difera de la masina la masina (asta am observat eu) . cred ca tine de obisnuinta, eu unu sunt obisnuit pe a mea si cand conduc o alta mi se pare ca la mine tine cel mai corect ambreiajul. poate despre obisnuinta este vorba si la tine. la mine incepe sa prinda de la 2-3cm de jos si complet cam la jumatate. nu mi s-a agatat calcaiul niciodata in pres.. ce imi place cel mai mult la pedale e ca sunt destul de distantate intre ele spre deosebire de alte masini spre exemplu opel.

 

Am observat azi ca pedala de ambreiaj sta cu 2-3 cm mai sus decat frana si are un mic joc pana cand se simte putina forta in ea, adica pana cand ajunge cu 1 cm mai jos decat frana spre exemplu. Cred ca e ceva neinregula la ea da sta mai ridicata decat celelalte pedale. Eram invatat de la mercedes sa tin calcaiul pe podea ... pe cand aici risc sa'mi alunece piciorul sub pedala, nu ajunge piciorul f bine. Al 2-lea dezavantaj este ca'i prea ingusta, parca daca era cu 2-3 cm mai lata era mult mai bine.

 

O sa verific mai atent de ce e prea sus, poate ca acolo e "defectul" si nu trebuie decat o mica atentie :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.