Jump to content

adaptare bara fata m`tech 2


rain

Recommended Posts

Nu am avut sorti de izbanda cu functia search ...in consecinta va intreb aici: ce anume mai trebuie schimbat la un e46 nfl pentru bara m`tech 2 ( cu bandouri grila si proiectoare)? din cate am inteles s`ar potrivi prinderile existente la nfl, mufele de asemenea ( bara stock este echipata cu becuri proiectoare HB4), din cate am inteles trebuiesc schimbate neaparat traseele air`duct de la frane... in afara de acestea mai este nevoie si de altceva? aparatoarele noroi de la roti se potrivesc ? rog pe cei care au facut aceasta operatiune sa`mi impartaseasca din experienta lor ..de asemenea va rog sa luati in considerare ca este model NON`FACELIFT si nu FACELIFT. Va multumesc anticipat!
Link to comment
Share on other sites

Nu am avut sorti de izbanda cu functia search ...in consecinta va intreb aici: ce anume mai trebuie schimbat la un e46 nfl pentru bara m`tech 2 ( cu bandouri grila si proiectoare)? din cate am inteles s`ar potrivi prinderile existente la nfl, mufele de asemenea ( bara stock este echipata cu becuri proiectoare HB4), din cate am inteles trebuiesc schimbate neaparat traseele air`duct de la frane... in afara de acestea mai este nevoie si de altceva? aparatoarele noroi de la roti se potrivesc ? rog pe cei care au facut aceasta operatiune sa`mi impartaseasca din experienta lor ..de asemenea va rog sa luati in considerare ca este model NON`FACELIFT si nu FACELIFT. Va multumesc anticipat!

Bara m"tech 2 este facuta pe modelul nfl deci nu mai trebuie sa schimbi decat canalele de frana, cat despre aparatorile de noroi: eu am pus pe fl asa ca nu am schimbat aparatorile de noroi si s-au potrivit perfect, totusi am vorbit cu alt user care a zis ca la el nu s-a potrivit si crede ca trebuie sa le schimbe, oricum de lucrul asta nu poti sa iti dai seama decat dupa ce montezi bara pe masina!

Canalele de frana m-au costat pe original de la bmw 400 ron, totusi vorbeste cu userul robytza pentru ca a zis ca poti sa le pui cumva invers astea existente si se potrivesc pe noua bara! :)

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

canalele de aer de M nu-s facute (din pacate) decat pe OEM.

ar fi foarte fain sa fie si pe producator sau aftermarket ca sa nu dam 100 euro pe ele.

 

un prieten mi-a zis la telefon ca se potrivesc perfect pe bara M canalele vechi daca le pui invers (stanga-dreapta). nu prea mi-a venit sa cred si nu am apucat sa incerc asta deoarece eu le-am taiat pe ale mele ca sa intre bara de ele urmand in viitorul apropiat sa-mi iau de M sau sa incerc varianta cu cele originale invers.

va rog care urmeaza sa monteze bara M sa incerce chestia asta cu inversarea lor. sunt si eu curios daca e adevarat.

daca nu merge asa taiati partea din varf cauciucata de la canalele vechi, precum si buza de sus a canalului central - tot cauciucata - pentru ca va lovi in grila barei de M si nu va intra chiar de tot.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic....dar iti dau un exemplu, acum o luna am schimbat grilele de pe capota pentru ca am avut un mic incident cu o caprioara, exact ca si tine am zis si eu "de ce sa iau oem cand pot sa iau grile de producator cu 200 ron" (nici nu era mare diferenta pentru ca cele oem direct de la bmw cluj erau 320 ron) si vreau sa iti zic ca in momentul in care le-am pus pe masina toate urechiusele alea care le tin fixate acolo s-au rupt, erau facute din cel mai ordinar plastic pe care l-am vazut in viata mea, cand le-au vazut cei de la bmw mi-au zis ca plasticul ala crapa si daca scadea temperatura sub 0 grade :lol: asa ca mai bine mai pui un banut si cumperi ceva mult superior calitativ, mai ales ca este vorba de partea din fata unde cea mai mica pietricica sau vibratie o sa-ti rupa acele plasticuri :) !
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic....dar iti dau un exemplu, acum o luna am schimbat grilele de pe capota pentru ca am avut un mic incident cu o caprioara, exact ca si tine am zis si eu "de ce sa iau oem cand pot sa iau grile de producator cu 200 ron" (nici nu era mare diferenta pentru ca cele oem direct de la bmw cluj erau 320 ron) si vreau sa iti zic ca in momentul in care le-am pus pe masina toate urechiusele alea care le tin fixate acolo s-au rupt, erau facute din cel mai ordinar plastic pe care l-am vazut in viata mea, cand le-au vazut cei de la bmw mi-au zis ca plasticul ala crapa si daca scadea temperatura sub 0 grade :lol: asa ca mai bine mai pui un banut si cumperi ceva mult superior calitativ, mai ales ca este vorba de partea din fata unde cea mai mica pietricica sau vibratie o sa-ti rupa acele plasticuri :) !

 

da stiu ca mi-ai zis la telefon. ai dreptate.

dar tu probabil ai luat aftermarket made in turcia, china, india.

 

pe producator german (care face pt original) e aceeasi calitate in principiu, in afara de stanta BMW.

 

oricum ar fi nasol sa pui canale de aer aftermarket deoarece pe ele se prind aparatoarele noroi si scutu de plastic din fata.

plastic toate plasticele din bot is tinute de aceste canale de aer.

daca ar fi casante iarna s-ar duce instant.

Link to comment
Share on other sites

Da ... decat sa pun canale din material foarte prost mai bine le las pe cele existente si asta e ..oricum nu merg cu 300 km/h sa trebuiasca cine stie ce ventilatie la frane ..pentru mers normal prin oras nici nu cred k am nevoie .. e ceva de genu mi`am pus discuri perforate/ventilate si eu am 316 si merg cu 50 km/h.. in alta ordine de idei, am intrebat azi la bavaria de aceste canale si costa undeva in jur de 115 ron bucata+ aprox 180 ron cel pentru radiator, cumulul fiind undeva la aproape 400 ron setul.
Link to comment
Share on other sites

E bine atunci ...pe viitor cred ca le voi cumpara si eu ..deocamdata m`au terminat cu banii toate piesele care au fost de schimbat, si e bine de intrebat grozadan la ce pret le aduce, pentru ca eu personal am luat toate elementele pe care le`am schimbat ( in afara de bara m`tech2 pe care o iau de producator de la brandex) si au fost cu preturi considerabil mai bune decat la reprezentanta, iar omul este cat se poate de serios! Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 years later...

Dintre cei care au facut operationea pe NFL, cu mtech 2, ati reusit sa inversati stanga dreapta canalele alea de aer cum se spune mai sus ca s-ar putea?

Cum se vand barele astea la 150E, ar fi relativ ok daca in plus s-ar plati doar vopsit bara/

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.