Jump to content

CP600BMW - alternativa CD Changer Mp3 pentru BMW cu I-Bus


Recommended Posts

Cautam sa inlocuiesc CD Changer-ul original cu ceva de calitate care sa redea mp3 si sa fie usor de folosit.

Am inspectat alternativele:

- Intravee + Ipod (nu sunt fan Ipod si nu mi s-a parut o solutie simpla)

- Dension Gateway/Grom/Xcarlink (toate au anumite probleme de compatibilitate pe BMW, de la o latenta la schimbarea pieselor pana la zgomot de fond)

- HU aftermarket (nu renunt la 16:9 pentru ceva ce imi strica aspectul original al bordului)

- Cd Changer Mp3 (nu mai am chef de scris cd-uri de cate ori vreau sa schimb muzica).

 

De 2 saptamani folosesc un CP600BMW. (SD Card)

L-am instalat in locul Cd Changerului original, foloseste mufele acestuia (alimentare, date, DSP - daca e cazul), citeste .mp3, .wav, .aac, .pls de pe carduri SD/SDHC.

Am testat cu un A-Data de 16Gb si il vede ok.

Merg comenzile de pe volan iar prin ultimul update de firmware afiseaza si ID3 TAG pe navigatie si display-ul din bord (daca se aprind pixelii bineinteles :) ).

post-15635-1260294473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ai testat tu Grom / Dension gateway sa observi zgomot de font, latenta, probleme de compatibilitate? pentru ca fac acelasi lucru la un pret mai bun...cat priveste bluebird, xcarlink...no comment :lol:

 

Personal nu am testat nici unul dintre ele. Am citit in schimb review-uri pe internet ale acestor produse (asa am aflat de zgomotul de fond si intarzierea la schimbarea pieselor).

La partea de compatibilitate, ma refeream ca nu am gasit nici Grom nici Gateway cu mufe fix pt BMW, plug and play, instalarea se facea prin tapping la firele existente pe masina.

Dension-ul poate face chiar mai mult decat ce mi-am cumparat eu, exemplu partea video pt. Ipod, dar nu asta ma interesa initial. :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt pe ebay o gramada de adaptari pentru ipod la 100E, poate e buna alternativa ta dar e prea scumpa.

 

de acord cu tine, dar acele interfete presupun existenta unui ipod (care costa si el ceva)

+ ca la ipod esti limitat de capacitatea initiala a device-ului, aici limitarea e data doar de dimensiunea cardului.

 

eu am ales solutia asta pentru ca arata si se comporta cel mai aproape de OEM, fara alte fire trase prin masina :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt pe ebay o gramada de adaptari pentru ipod la 100E, poate e buna alternativa ta dar e prea scumpa.

 

de acord cu tine, dar acele interfete presupun existenta unui ipod (care costa si el ceva)

+ ca la ipod esti limitat de capacitatea initiala a device-ului, aici limitarea e data doar de dimensiunea cardului.

 

eu am ales solutia asta pentru ca arata si se comporta cel mai aproape de OEM, fara alte fire trase prin masina :)

 

Foarte interesanta solutia. Asa ceva mi-as pune si eu pe masina acum am un cass cu navi monocrom dar cred ca ar trebui sa mearga.

 

L-ai comandat in Germania?

 

Pentru a reda numele melodiai a trebuit sa faci update la soft?

Link to comment
Share on other sites

da, l-am comandat din Germania.

 

El vine original cu firmware-ul 1.0 (fara suport al titlului melodiei).

 

Ultima versiune am downlodat-o de aici:

 

http://www.online-rubin.de/cp600bmw2.htm

Adauga suport pentru Artist/Nume Album/Titlu.

 

Am facut update-ul de firmware si acum functioneaza fix ca in filmul de pe youtube (am 16:9) pe masina.

 

Site-ul este in germana.

Link to comment
Share on other sites

@SorinTD: da, e nevoie de cabluri. nu au fost incluse in pret. (aveam deja pe masina). De pret... nu stiu cat costa, pune o intrebare la Mica publicitate

 

@danbmw: nu, este un esenta un emulator de magazie de CD-uri, nu are TV-Out. Pentru ce vrei tu sunt alte interfete la care poti lega o sursa video (un dvd player de exemplu). Ce mi-am cumparat inlocuieste exclusiv magazia.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@lupescu: nu are legatura cu MK-ul de navigatie. merge daca ai buton de mode (comutarea sursei audio) pe unitatea radio / monitorul din bord. nu are lag.

schimbarea melodiilor se face mai rapid decat la cd-changerele clasice.

 

@bzk: nu este compatibil cu E60, E90, E65...

 

sunt si alternative mai ieftine pentru masinile cu I-Bus (E46, E39, E53, E38...) Grom-ul de exemplu este mai ieftin si ok.

Eu mi-am cumparat CP600-le pentru ca atunci era cea mai buna solutie, GROM-ul inca mai avea probleme (care au fost corectate ulterior prin update-uri de firmware).

Nu mi-a facut nici o problema, afiseaza ID3Tag-ul corect, suporta playlisturi. Il folosesc cu un card de 8GB

Pentru cine are DSP pe masina, GROM-ul are un add-on ce ii furnizeaza suportul pt DSP, costa 70 usd. CP600 suporta din start DSP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.