Jump to content

sfat 320i e46


Recommended Posts

Salut, va cer si voo o parere pentru ca am auzit parerilor mecanicilor si cred ca vor sa ma fure. Am deschis un topic nou pentru ca este o problema diferita si nu are legatura cu celalalt.

Am o problema care se manifesta in felul urmator: Cand bag in viteza 1 sau 2 se aude un mic zgomot in spatele masini, un sunet de frecventa joasa ca de subwofer, ceva de genul "zbum" scurt. In acelas timp cand apas pe ambreiaj, se simte in pedala tot la vitezele astea o mica vibratie. In viteza intra normal, adica intampin putina rezistenta insa fara nici un zgomot de la cutie. Precizez ca sunetul din spate cat si vibratia sunt abia sesizabile. Cand merg prin ors, o data la 2-3 zile cand bag in viteza 1 incepe sa vibreze, nu am reusit sa imi dau seama si sa reproduc, parerea mea este ca accelerez prea putin.

Acuma vine si intrebarea, unul mi-a zis sa schimb uleiul din cutia de viteze, altul mi-a zis sa schimb cutia, volanta, ambreiajul. Tinand cont de faptul ca diferenta dintre cele doua variante la pret este considerabila, voi ce recomandati?

Credeti ca este de ajuns sa schimb uleiul din cutie tinand cont ca zgomotele sunt minore?

Link to comment
Share on other sites

Pãrerea mea este cã te agiÞi degeaba ... calcã pedala de ambreiaj pânã la fund când bagi În vitezã ºi nu o sã mai auzi subwooferu`...

 

Nu are nicio treabĂŁ cutia, volanta sau ambreiajul ... ar trebui sĂŁ se manifeste altfel ...

 

Incearca sa aerisesti cilindrul de ambreiaj ... s a rputea sa aiba aer pe instalatie si sa nu ti faca ambreiajul cursa pana la decuplare

Link to comment
Share on other sites

Pãrerea mea este cã te agiÞi degeaba ... calcã pedala de ambreiaj pânã la fund când bagi În vitezã ºi nu o sã mai auzi subwooferu`...

 

Nu are nicio treabĂŁ cutia, volanta sau ambreiajul ... ar trebui sĂŁ se manifeste altfel ...

 

Incearca sa aerisesti cilindrul de ambreiaj ... s a rputea sa aiba aer pe instalatie si sa nu ti faca ambreiajul cursa pana la decuplare

eu zic ca are harman kardon pe masina

diferentialul

Link to comment
Share on other sites

zgomotul din spate e din seria asa fac toate , si la an 2001 si la 2004 am patit la fel , e un sunet infundat , se aude ca un bum , la vit 1 si marsarier . Vibratia poate fi de la flansa cardan , pana nu o desfaci nu vezi daca e crapata sau are joc in bucse , la o simpla inspectie vizuala poate parea ok .
Link to comment
Share on other sites

zgomotul este produs aproape sigur de catre bucsele de la diferential. cam asa fac toate intr-adevar. pentru remediere ar trebui sa schimbi bucsele insa dupa o perioada o sa revina zgomotul. nu prea ai de ce sa-ti faci probelem....si nici sa le schimbi decat daca iti stau pe creier!

 

bucsele sunt ieftine....gen vreo 300 ron am dat pe 3 bucse de la diferential....chestia e ca dureaza mult si trebuie mecanici priceputi :)

eu le-am luat la scurt timp dupa ce am luat masina, dar apoi m-am obisnuit , si le plimb in portbagaj de atunci, nu le-am mai schimbat

Link to comment
Share on other sites

mie mecanicul mi-a spus sa iau piesa 2 si 2 bucati de piesa 7 :)

de fapt, toata treaba e din bucsa nu numarul 2, aia cica se crapa repede, celelalte sunt intacte, dar mi-a zis sa le iau preventiv.

 

flansa de cauciuc de la cardan se vede si cu ochiul liber daca e afectata, doar trebuie ridicata masina pe elevator. si e si mai usor de schimbat decat bucsile de la diferential

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.