Jump to content

consum 318i


the rocket

Recommended Posts

va salut,

 

Acest topic as vrea sa se adrese numai posesorilor de bmw 318i e46 non-facelift (1.9 118cp), sau a celor care stiu despre consumul real al acestor masini.

Eu de cand am masina (adica in jur de 2 ani) imi consuma cam 12-13 asa la mers normal in Bucuresti si in jur de 15-16 daca merg mai sportiv (schimb viteza la turatii mai mari, pe la 4000-4500 ture). Cred ca daca merg aproape blana e posibil sa sara si de 20. Afara imi ia in jur de 8-9.

Nu mi-am pus niciodata problema asta...pana acum am crezut ca este un consum normal pentru un Bmw benzinar si in special intr-un oras ca Bucurestiul.

Acum va intreb, nu vi se pare totusi cam mare un consum pentru un asa motor? este totusi un 318i doar.

Astept raspunsuri, pareri si pentru posesori de acelasi motor un eventual consum al lor.

Link to comment
Share on other sites

pai sa ne facem si noi forum separat astia cu 320D 150CP ?

 

daca vrei statistici si date despre consum DOAR la 318i cauta si o sa gasesti cel putin doua site-uri unde zeci de posesori de 318i E46 isi pun consumul pe ultimii 500 sau 2000 sau chiar 30.000km.

 

TU trebuie sa selectezi opiniile avizate ! Daca NU ... macar putem sa intram si sa citim ?

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

nu prea inteleg rostul ironiei tale jacobs. E normal sa nu ma intereseze consumul de la alt gen de masina, cum ar fi un 320D. Am spus ca as vrea sa isi dea cu parerea numai cei cu asemenea masini, pentru ca stiu ca mai este un topic pentru consumul seriei 3, si nu voiam sa fiu trimis pe acel topic sau acuzat de faptul ca nu folosesc functia search inainte. In cazul in care esti nerabdator sa iti exprima parerea despre consumul masinii tale te poti duce pe acel topic.
Link to comment
Share on other sites

Nu ai nimerit bine aici. In curand o sa apara colegi care vor spune ca lor le consuma maxim 10 in bucuresti dusa in 5000-6000 rpm frecvent. Si vei primi tot felul de sfaturi la care nu te-ai fi gandit niciodata: schimba stergatoarele, stopurile spate, butonul de la radio, centurile spate etc. Asa ca m-ai bine ai cere moderatorilor sa inchida repede topicul pana nu iti distrugi masina. Multa bafta!
Link to comment
Share on other sites

OK the rocket. Dar din numele topicului reiese dorinta ta. Clar ca nu o sa discutam despre ciuperci [si] aici :)

 

Din 269 de 318i care au declarat consumul rezulta o medie [a consumului mediu] de 8,51%. Dar sunt multi [evident] care au media peste 10%.

Edited by Jacobs
Link to comment
Share on other sites

Eu am 316 cu acelasi motor. Chiar daca nu va vine sa credeti, afara la o viteza de 100-120 Km/h reusesc un 6,4-6,6 l/100Km. In oras, la mers normal 11-12 l/100 Km. Parerea mea este ca atunci cand sare de 12-13 l/100Km la un mers normal in oras, ar fi doua motive: masina sau stilul de condus.

PS. cine v-a spus voua ca in oras se schimba la 4-5000 de ture. Atunci sa nu va mai mirati fratilor!!!

Link to comment
Share on other sites

Asta n-am sa inteleg niciodata... De ce doar posesorii de motoare mici isi pun problema consumului. Luati-va fratilor scutere ca au cilindreea si mai mica. Ce ati vrea? sa mearga cu duh divin ?

Trebuie sa bagi ceva in rezervor... asta e... N-avem incotro...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

consuma cam 12-13 asa la mers normal in Bucuresti si in jur de 15-16 daca merg mai sportiv. Afara imi ia in jur de 8-9.

 

Asa imi consuma si mie; cred ca e normal,eu unul nu mi-am pus niciodata in gand sa scot un consum bun,probabil as putea sa scot mai putin,dar nu cred ca merita chinul

Edited by beemve
Link to comment
Share on other sites

Asta n-am sa inteleg niciodata... De ce doar posesorii de motoare mici isi pun problema consumului. Luati-va fratilor scutere ca au cilindreea si mai mica. Ce ati vrea? sa mearga cu duh divin ?

Trebuie sa bagi ceva in rezervor... asta e... N-avem incotro...

 

Nu e vb ca noi astia cu "motoare mici" vrem sa mearga si fara sa bagam benzina....insa am intrebam daca nu cumva e un consum usor exagerat? Asta a fost rostul intrebarii si nu daca am vrea sa mearga cu apa sau sa consume 2. Tie nu ti se pare cam mica diferenta de consum cam mica intre un 318i si un 320i? iar ca motoare e diferenta maricica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.