Jump to content

Modele de motociclete BMW


zixx

Recommended Posts

Este vorba de diferenta de putere,greutate etc.

De exemplu o motocicleta de incepatori este bine sa nu fie asa puternica,pentru ca risti sa plece de sub tine la o acceleratie mai puternica,sau poti sa te dezechilibrezi etc.

De asemenea este bine sa fie mai usoara,pentru a o putea controla in curbe,unde este nevoie sa-ti deplasezi greutatea pe partea interna a virajului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu mi-as dori sa vad plin de motoare pe strazi pe la noi, numa ca doi ani de acu inainte as vrea sa vad motoare de maxim 250-350cmc. Problema e ca cine e destul de nebun sa vrea un motor, strange si banii si isi ia unul cat de mare. Iar un motor mare la un incepator e sinucidere aproape sigura. Si va spun eu, ca am sarit de pe un pod langa Caransebes cu o Honda de 500. :blink:

 

Preferata mea e R1200C Independent. Cu mici :) modificari: ghidon, fender spate, tevi esapament, de dat jos paravantul ala sci-fi, etc. Am avut ocazia sa ma dau pe un Clasic si ghidonul ala ma dispera.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
preferata mea este(m-am si urac pe una la un salon) R 1150 R ROCKSTER. bine nu tre sa aiba neaparat motorul ala, poa sa aiba si 850. e suficient. am incredere in BMW si la motoare. nu vit. max. e totul. Edited by neamih
Link to comment
Share on other sites

Motocicleta (de oras) pentru un incepator este una care:

- sa nu aibe reprize bruste de accelerare (lipsa experientei poate duce f usor la accidentari)

- sa-ti ofere o pozitie cat mai dreapta in sa (nu sport, nu chopper)

- sa aiba centrul de greutate bine echilibrat inspre mijloc (nici prea jos, nici prea sus, nici prea in fata, nici prea in spate)

- greutatea motocicletei tine si de greutatea utilizatorului:

a. motocicleta usoara - utilizatorul greu -> motocicleta este influentata de greutatea utilizatorului;

b. motocicleta grea - utilizator usor -> face dificila manevrarea motocicletei (cu mult efort fizic)

oricum, ambele variante fac dificila conducerea motocicletei la viteze f mici cat si in viraje (la orice viteza)

 

ex. de motoare bune pentru incepatori:

- first level:

BMW F650 (l-am trecut primul asa de hatarul site-ului), Honda CB5000, Suzuki GS500, Kawasaki GPZ500

- second level:

BMW R850 R (...tot asa :blink: ), Honda Hornet 600, Yamaha Fazer 600, Suzuki Bandit 600, Ducati Monster 600

 

Mentionez ca modelele de mai sus sunt modele alese pe criterii personale si nu fac din modelele alese doar motociclete de incepatori... ele sunt niste motociclete foarte bune si pot fi folosite o viata intreaga, dar pentru o persoana caruia ii curge sange de BMW in vene :) ele nu vor fi folosite decat in maxim primii 2 ani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Care e diferenta dintre o motocicleta de incepatori si una normala? Doar capacitatea cilindrica?

735[/snapback]

 

si capacitatea si tipul motocicletei. cred ca un enduro este cel mai indicat pt. un incepator. merge si una naked, un ducati monster 600cc de ex. am auzit de la cei care au inceput cu asa ceva ca le-a fost de mare ajutor. e bine sa fie o motocleta care stie sa ierte greselile. nu sunt bune cele supersport (carenate), chopper-ele (gen HD), chiar daca au capacitate mai mica.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Bai nu le mai dati ma sfaturi la toti ............, ca ii ajutati sa moara mai devreme.ma uitam si eu asa un pic pe la discutii,multi pierde- vara care nu stiu nici sa mearga cu asa ceva.Cu asa ceva nu e de gluma.Trebuie sa o iei de la varste fragede si cu tot felul de fiare.Numai asa iti faci experienta necesara pt. a supravietuii.

Da bine acu e o moda sa ai motor.Multi isi iau sa fie priviti si sa agate gagici.Prea putini din pura pasiune.Dovada si cerintele publicului: motoare( carenate sa fie ){aud asta la toata lumea}, super sport , sa fie puternice si "sa bage mult la ora", numai bombe de peste 100cp, habar-navand ce inseamna 50 de cai la doua roti.

Am si eu cunostinte de genul asta.Am influentat multi sa-si cumpere asa ceva si nu am facut decat sa le creez probleme. Cati vor enduro sau naked-uri "din alea cu faru ala rotund si urat"???

Pe toti ii auzi: Ce dracu faci cu caprele alea inalte si schiloade,cu cauciucul ala subtire pe spate? Nu spun asta ca sunt eu endurist. Mie de exemplu nu-mi plac choperele,cu toate ca ii apreciez pe posesori si cred ca acelea sunt adevaratele motociclete.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
oare cand va scoate bmw un choper pur/clasic, eu unul pe astea le prefer, ca pe restul cat or fi ele de tari stai cocarjat caco maimuta ne mai vorbind ca sunt colorate ca pt circ,  e ca si cud as compara un E24 635csi cu un serie 1 sau in cel mai nefericit caz cu un serie 3 compact
Cea mai performanta motocicleta BMW.

[right][snapback]1289[/snapback][/right]

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

My baby: Theo

post-1459-1144097246_thumb.jpg

General information

Model: BMW K 75 S

Year: 1986

Category: Sport touring

Rating: 60.9 out of 100. Show full rating and compare with other bikes

Engine and transmission

Displacement: 740.00 ccm (45.15 cubic inches)

Engine type: In-line three

Stroke: 4

Power: 75.00 HP (54.7 kW)) @ 8500 RPM

Compression: 11.0:1

Bore x stroke: 67.0 x 70.0 mm (2.6 x 2.8 inches)

Valves per cylinder: 2

Fuel control: DOHC

Cooling system: Liquid

Gearbox: 5-speed

Transmission typefinal drive: Shaft drive (cardan)

More details Consult a BMW repair manual.

Physical measures

Weight incl. oil, gas, etc: 235.0 kg (518.1 pounds)

Chassis and dimensions

Front tyre dimensions: 100/90-18

Rear tyre dimensions: 130/90-17

Front brakes: Dual disc

Rear brakes: Single disc

Speed and acceleration

Top speed: 199.0 km/h (123.7 mph)

Other specifications

Fuel capacity: 21.00 litres (5.55 gallons)

 

post-1459-1144097311_thumb.jpg

 

post-1459-1144097380_thumb.jpg

 

post-1459-1144097497_thumb.jpg

 

post-1459-1144097600_thumb.jpg

Edited by Mishu_Canishu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.