Jump to content

Pareri motor N52B25


ktod_16

Recommended Posts

Salut

Vreau sa achizitionez pana la vara un E92 cu motor N52B25. Am inceput sa ma interesez pe net de masina si am gasit urmatorul post depre N52.

 

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=13504

As vrea sa stiu daca a mai auzit cineva de problema asta sau e intalnita doar la modelele vandute in America de N, majoritatea celor ce au postat sunt de pe continetul american.

Link to comment
Share on other sites

Motoarele au castigat premiile respective pe buna dreptate.Tehnologia folosita este foarte avansata daca se compara cu alti producatori.Bineinteles ca au anumite probleme, insa daca nu ma insel au fost rezolvate pe timpul garantiei.

O problema din fabricatie apare pana sa expire garantia.Cel putin in cazul asta.

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Pai oare a luat premii doar din cauza ca e un motor f complex (valvetronic si vanos) sau din motive de performata si fiabilitate.

Pe mine nu ma satisface cu nimic faptul ca am cel mai avansat motor de pe piata dar la care chiulasa devine "consumabil".

 

Oricum toata tehnica din ziua de azi a luat-o razna. Logic ar fi sa incerci sa simplifici lucrurile nu sa le faci din ce in ce mai complicate, asta ar fi adevaratul progres.

Injectia de benzina exista pe avioane ce au luptat in al 2-lea razboi mondial, iar acum au facut-o atat de complicata incat daca s-a stricat trebuie sa tarai harbul pana in service sa conectezi j-demii de cabluri la masina sa iti zica ca nu merge un injector.

Cu cat un sistem este mai complex cu atat are mai multe surse de defectiuni. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Pai oare a luat premii doar din cauza ca e un motor f complex (valvetronic si vanos) sau din motive de performata si fiabilitate.

Pe mine nu ma satisface cu nimic faptul ca am cel mai avansat motor de pe piata dar la care chiulasa devine "consumabil".

 

Pai tocmai daia a luat, deoarece aceasta tehnologie a dus la fabricarea unui motor usor, care emite noxe putine, care este fiabil si relativ puternic.

Pai daca nu te satisface este simplu, nu mai cumpara BMW.Parerea mea. :)

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Cam asa facea motorul meu pe care tocmai l-am schimbat si era din 93 cu vrei 300 de mii de km...

Sa-mi iau bmw din 2006 si sa fac la fel e cam de cacao...

Tot ce e vechi e durabil ... Indiferent de produs...

 

 

Marea diferenta e la mentalitate... Pana in 1999 ( ultimul E36 ) motoarele erau teste pe bancul de lucru... Incepand cu E46 testarea s-a facut direct in "piata"...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.