Jump to content

probleme alternator e39 520d touring 2001


Recommended Posts

Acum o luna s-a dus pe copca alternatorul si a trebuit sa-l schimb. Solutia cea mai la indemana a fost sa pun un alternator sh de la dezmembrari si asa am si procedat. Partea proasta e ca acum doua zile s-a dus si astalalt si back to square 1. Electricianul zice ca s-a prajit puntea de diode si ca nu-mi recomanda sa schimb doar puntea pt ca dupa o sa se duca releul si dupa.... :) Acum stau cu masina pe dreapta si circul cu a lu' nevasta-mea. Deocamdata nu pot sa comand piesa de noua ca ma cam trage curentul prin buzunare (sarbatori, cadouri, criza...). Ce sfaturi imi puteti da? sa schimb doar puntea de diode? Sau sa astept pana dupa sarbatori si sa pun alternator nou?

Meseriasul mi-a propus sa astept pana dupa sarbatori ca imi pune el un alternator de pe un Audi A4 care ii vine din Germania pentru piese...Se potrivesc oare? Stiu ca solutia cea mai buna ar fi piesa noua, dar si 300 sau 400 de euro sa dau acum... :lol:

Vreau sa aflu daca a mai facut careva combinatii de genu asta cu alternator de pe Audi. Astept opinii de la voi si va urez la toti Sarbatori Fericite si La multi ani!!!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate asta e problema cu finantele...Electricianul spune ca nu ar fi prblema de vreun scurt sau ceva de genul asta ca a verificat.Singura chestie care poate sa mai fie e un bazait care se aude cand deschid usile din central si care se opreste dupa cateva secunde. La fel si la inchidere si sunetul parca vine din partea dreapta fata sofer, dar asa am luat masina acum 2 ani si nu s-a manifestat in niciun alt fel...adica nu am avut probleme electrice pana acum o luna...
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema. Am gasit in sfarsit un electrician care s-a priceput si mi-a desfacut alternatorul si l-a facut apoi sa merga. Intrerupea la un colector de la rotor si in plus erau si carbunii dusi de tot. In fine, sunt multumit ca am rezolvat problema si asta inainte de revelion ca sa ma pot plimba in liniste cu masinuta mea. Operatia n-a durat mai mult de 2 ore jumate si m-a costat 220 de lei, ceea ce e super ok fata de varianta propusa de primul electrician care presupunea niste operatii cam dubioase sau inlocuirea cu o piesa noua.

La multi ani si sanatate la toata lumea!!!!

Link to comment
Share on other sites

salut vad ca esti din timisoara esti putin cam departe de bucuresti in bucuresti exista cateva serviceuri specializate pe asa ceva electromoatoare si alternatoare iti desfac piesa bucatii si iti schimba tot nu iti mai ramane decat carcasa si cred ca cu vreo 150 de euro il faci nou si it dau si garantie oamenii la ce iti schimba ideea este ca este ff departe pentru tine nu te sfatuiesc cu improvizatii cu piese de audi este in sine tot o carpaceala si nu rezolvi problema decat temporar mai bine mai astepti dar este mai ieftin la bucuresti daca ai vreo cunostiinta te duci pe strada baicului si iti rezolva problema trebui doar sa demontezi alternataorul de pe masina si il trimiti la bucuresti cu microbuzele care fac curse zilnice te transport public daca iti este imposibil sa ajungi in bucuresti
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
salut vad ca esti din timisoara esti putin cam departe de bucuresti in bucuresti exista cateva serviceuri specializate pe asa ceva electromoatoare si alternatoare iti desfac piesa bucatii si iti schimba tot nu iti mai ramane decat carcasa si cred ca cu vreo 150 de euro il faci nou si it dau si garantie oamenii la ce iti schimba ideea este ca este ff departe pentru tine nu te sfatuiesc cu improvizatii cu piese de audi este in sine tot o carpaceala si nu rezolvi problema decat temporar mai bine mai astepti dar este mai ieftin la bucuresti daca ai vreo cunostiinta te duci pe strada baicului si iti rezolva problema trebui doar sa demontezi alternataorul de pe masina si il trimiti la bucuresti cu microbuzele care fac curse zilnice te transport public daca iti este imposibil sa ajungi in bucuresti

 

sal,

ai vreo adresa, nr. tel., adresa web ceva a celor care repara electromotoare/alternatoare, in Buc??

mrs

Link to comment
Share on other sites

salut da am adresa de la un service care se ocupa special de elctromotoare si alternatoare ptr orice tip de masina adresa este .strada baicului ,nr116,sector 2 bucuresti,numar de telefon pentru informatii,0212530253./0721258636.mai mult ca sigur iti vei rezolva problema ,sper ca tiam fost de ajutor .salut la toti.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.