Jump to content

Oglinzi furate - statistica


LiviuB

Furatul oglinzilor  

1325 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pe seria 5 e39 mi-au fost furate de 4 ori: le-au furat de doua ori la rand, apoi le-am inscriptionat, au fost furate si asa, apoi le-am inscriptionat si spart, le-au furat si asa....apoi le-am decupat in forma ovala din oglinda simpla si de ciuda mi le-au rupt de tot...

Am schimbat masina cu un e60, mi-au fost furate de vreo 3 ori la rand inscriptionate, iar intr-o zi am gasit oglinzile scoase si atarnate in fire...cred ca vroiau sa le fure cu totul...

La X5 mi le-a furat de 2 ori inscriptionate...dar pe rand...o data cea din dreapta, apoi cealalta...:| Patronul de la magazinul de piese auto era incantat cand ma vedea...stia ca vin sa cumpar olginzi :|

In Bucuresti daca vrei BMW prima data trebuie sa ai garaj...Oricum am vazut ca "baietii" s-au reprofilat...Fratele a ramas fara oglinzi pe Cayenne, si doua cunostiinte au fost "facuti" de oglinzi pe A6 si S classe..

Edited by corado
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

vad ca topicul asta este mai activ.

si va intreb cu rugamintea sa nu intrepetati altceva,

cum demontez si eu oglinzile la un e36, fara sa le sparg,,vreau sa ma uit peacolo ptr ca nu-mi functioneaza incalzirea.

am mai intrebat pe un topic specific oglinzilor incalzite insa nu mi-a raspuns nimeni.

stie cineva ? de la sigurante nu este, asa ca vreau sa ma uit sub sticla sa vad ce si cum?

Link to comment
Share on other sites

Traiesc o strare profunda de frustrare...

Mi-am dorit E46 coupe, l-am luat si la mai putin de o luna mi s-au furat oglinzile (Heliomate si incalzite).Nici macar nu am apucat sa inmatriculez masina, si deci, nici sa sablez oglinzile.

Atentie!!! Mi s-au furat din Sectorul 6, Drumul Taberei, in intervalul orar 16:00-18:00. Asadar, nu trebuie sa fie nopate. Nici chiar pietonii nu cred ca-i mai sperie pe hoti. Un alt mare dezavantaj cu care ma confrunt este ca oglinzile de E46 coupe sunt la fel ca cele de serie 7 E65 si deci mai scumpe decat cele de E46 sedan/combi! De 3 zile merg fara oglinzi si este horror. Ma gasesc serios la un sistem antifurt eficient si gasirea unui loc de parcare mai luminat.

Link to comment
Share on other sites

din cate vad e jale in bucuresti cu furtul oglinzilor , este chiar o afacere pot spune.sunt din btaila si nu am patit-o niciodata , si sper sa nici nu o patesc.

 

Ii ajuta mult pe hoti si faptul ca li se cumpara oglinzile, tot de catre cei pagubiti...

Link to comment
Share on other sites

practic isi cumpara oglinzile intre ei , este ceva de genul cum pateam in armata ,,pt cine a facut-o stie despre ce e vorba,, cum nu erai putin atent iti furau ba masca , ba scurta , ba chinga , apoi veneau altii mai ,,batrani si ti le vindeau (bineinteles ca erau furate de la altii) , iar tu erai obligat sa le cumperi , ca na trebuia sa le ai.ceva de genul se intampla si cu oglinzile.pacat.e totusi o suma asa de mica...70 lei o sticla heliomata si cu incalzire.pacat.
Link to comment
Share on other sites

Oglinzile originale sunt la preturi inimaginabile. Ma gandesc la "saracii" posesori de X5, X6 samd care trebuie sa plateasca reprezentantelor peste 2500RON pentru oglinzi! Si, cum aceastea sunt indispensabile, disperarea face ca unii sa-si cumpere propriile oglinzi , ce-i drept la jumatate de pret, chiar de la hoti. Si acest lant se pare ca functioneaza... :(

 

Ma intreb cum este posibil asa ceva...

post-57693-0-22867500-1352217926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Belea Bucurestiul ( si nu numai ).

Sunt patit si eu de 2 ori, o data in Bucuresti ( am stat 3 zile acolo, in ultima, bau ) si o data in Rm Valcea. Nu ma gandeam ca se fura si-acolo. Probabil m-au vazut cu nr de TM.

Le-am cumparat de 2 ori, furate cred (desi la telefon s-au dat dezmembrari)..... Probabil le-am cumparat pe ale mele, deoarece in ambele cazuri, mufa de la oglinda din dreapta era rupta si la furat si la cumparat

Ceea ce vreau sa subliniez:

- In 4 ani jumatate ( dintre care 3 cu ele neinscriptionate ) , in TM nu mi le-au luat niciodata.

- In Buc am vazut mai nou la un X5, scris pe primu rand si sters, si scris mai sus. Probabil ca se va urca pana sus. Dupa ce am vazut sistemele de furt cu lacat si spargerea intentionata, sau luarea lor acasa seara... nu ma mai mira nimic. Iar faza cu furatu stemelor.. wow, nu m-as fi gandit niciodata. Damn, nasty shit.

- Chestiile astea se intampla mai mult in zonele Buc, si limitrofe, sau unde au drum aceste ciurucuri de oameni, scursuri.

- Nu este interes din partea politiei... eu mi-am gasit oglinzi in 2 ore de la furt, probabil chiar si faptasul sau un buyer care stia de faptasi.

- Am vrut sa depun plangere la politie prima oara in Buc, la care ei ma intreaba senini: Dar de ce faci asta? Ai casco sau ce vrei sa obtii ??? "WTF ? "

- Mi-as baga ... sincer in el de BMW decat sa stau cu oglinzile sparte, cu ele in buzunar, sau cu sistemu de lacat.

- La achizitionarea unui bmw in bucuresti, as lua in considerare ca si costuri de intretinere si costul unui garaj privat.

- Prea multi tigani in Bucuresti... incluzand aici si tigania, nu neaparat etnia.

Mortii ei de tara, urat am ajuns, si-acuma sunt masca cand am vazut colegu care si-a spart singur oglinda si si-a pus leduri. Inteleg motivatia, dar s-a ajuns prea departe.

Facem o petitie pentru cei care ii cunosc pe samsarii de oglinzi, sa punem toti de pe forum ( cei interesati ) o suma, si sa platim unuia care vrea, are motivatie ( financiara sau personala ) sa le rupa degetele la lichelele astea. Eu zic, ca ar fi necesar maxim 10-20 de maini rupte.

Ar fi interesant de vazut dk se mai fura atunci, sau cu cat ar scadea.

Numai bine

Edited by CooLmaN
Link to comment
Share on other sites

Belea Bucurestiul ( si nu numai ).

Sunt patit si eu de 2 ori, o data in Bucuresti ( am stat 3 zile acolo, in ultima, bau ) si o data in Rm Valcea. Nu ma gandeam ca se fura si-acolo. Probabil m-au vazut cu nr de TM.

Le-am cumparat de 2 ori, furate cred (desi la telefon s-au dat dezmembrari)..... Probabil le-am cumparat pe ale mele, deoarece in ambele cazuri, mufa de la oglinda din dreapta era rupta si la furat si la cumparat

Ceea ce vreau sa subliniez:

- In 4 ani jumatate ( dintre care 3 cu ele neinscriptionate ) , in TM nu mi le-au luat niciodata.

- In Buc am vazut mai nou la un X5, scris pe primu rand si sters, si scris mai sus. Probabil ca se va urca pana sus. Dupa ce am vazut sistemele de furt cu lacat si spargerea intentionata, sau luarea lor acasa seara... nu ma mai mira nimic. Iar faza cu furatu stemelor.. wow, nu m-as fi gandit niciodata. Damn, nasty shit.

- Chestiile astea se intampla mai mult in zonele Buc, si limitrofe, sau unde au drum aceste ciurucuri de oameni, scursuri.

- Nu este interes din partea politiei... eu mi-am gasit oglinzi in 2 ore de la furt, probabil chiar si faptasul sau un buyer care stia de faptasi.

- Am vrut sa depun plangere la politie prima oara in Buc, la care ei ma intreaba senini: Dar de ce faci asta? Ai casco sau ce vrei sa obtii ??? "WTF ? "

- Mi-as baga ... sincer in el de BMW decat sa stau cu oglinzile sparte, cu ele in buzunar, sau cu sistemu de lacat.

- La achizitionarea unui bmw in bucuresti, as lua in considerare ca si costuri de intretinere si costul unui garaj privat.

- Prea multi tigani in Bucuresti... incluzand aici si tigania, nu neaparat etnia.

Mortii ei de tara, urat am ajuns, si-acuma sunt masca cand am vazut colegu care si-a spart singur oglinda si si-a pus leduri. Inteleg motivatia, dar s-a ajuns prea departe.

Facem o petitie pentru cei care ii cunosc pe samsarii de oglinzi, sa punem toti de pe forum ( cei interesati ) o suma, si sa platim unuia care vrea, are motivatie ( financiara sau personala ) sa le rupa degetele la lichelele astea. Eu zic, ca ar fi necesar maxim 10-20 de maini rupte.

Ar fi interesant de vazut dk se mai fura atunci, sau cu cat ar scadea.

Numai bine

 

Tinand cont ca tu cumperi oglinzi de la hoti, de ce te mai miri ca se fura??? Daca nu ar avea cui sa vanda alta ar fi treaba...

Link to comment
Share on other sites

Nu as cumpara in veci de la hotzi, anuturile le-am luat de pe site-uri de piese, de la d-astea de dezmembrari. Probabil hotii s-au reprofilat si vand dezmembrarilor, acestia putand sa le vanda mai rpd. Am aflat ca sunt furate cand am vazut mufa rupta la oglinda djn dreapta...
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa nu cumpar de la hoti, asa ca am dat comanda la un magazin de piese. Din pacare mi-au venit oglinzile de sedan, in conditiile in care eu am specificat ca am nevoie de cele de coupe. Pana la urma, dupa multe cautari am gasit la dezmebrari un set. Deocamdata nu am montat oglinzile pentru ca nu le-am inscriptionat. Imi poate recomanda cinve un loc in care sa le pot sabla (scrisul sa fie aspru la mana)? Ma gandesc ca in felul asta, chiar noapte fiind, hotii simtind la deget scrisul ar putea abandona ideea de a le fura.

Deasemenea, daca cineva cauta oglinzi pentru E46 in 4 usi, il pot ajuta cu un set. Sunt noi noute, in cutie.

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa nu cumpar de la hoti, asa ca am dat comanda la un magazin de piese. Din pacare mi-au venit oglinzile de sedan, in conditiile in care eu am specificat ca am nevoie de cele de coupe. Pana la urma, dupa multe cautari am gasit la dezmebrari un set. Deocamdata nu am montat oglinzile pentru ca nu le-am inscriptionat. Imi poate recomanda cinve un loc in care sa le pot sabla (scrisul sa fie aspru la mana)? Ma gandesc ca in felul asta, chiar noapte fiind, hotii simtind la deget scrisul ar putea abandona ideea de a le fura.

Deasemenea, daca cineva cauta oglinzi pentru E46 in 4 usi, il pot ajuta cu un set. Sunt noi noute, in cutie.

 

Pentru Bucuresti eu am apelat la http://www.sablare-oglinzi.ro/. Baieti foarte seriosi, rapizi si destul de ieftini. Suni, te programeaza de regula a doua zi, iti vin acasa si iti fac treaba bine si repede. Eu unul am fost foarte multumit.

 

si ce daca sunt de plastic cele la 70 , se vede la fel de bine prin ele iti garantez

 

Crede-ma ca am luat de plastic pentru E46 dupa ce mi-au furat de vreo 5 ori oglinzile si nu se vede deloc la fel. Nu au niciun fel de unghi, vezi doar drept, zici ca e oglinda pentru machiaj. Ca sa nu mai vorbim de aburire, inghetare sau alte minuni d-astea.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mi s-au furat oglinzile de pe E39. Pur si simplu le-a smuls, cu tot suportul de oglinda de pe motoras. Au fost sablate cu numarul meu de inmatriculare. Ce se intampla in Arad? Se transforma in Bucuresti? Oare maine ma trezesc cu bandourile furate? Daca vede cineva AR25ZUM, sablat pe oglinda cuiva, va rog sa-i spargeti fata.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.