Jump to content

asigurare casco


mihaiciuca

Recommended Posts

Prieteni , am innebunit de cateva zile . :blink: :)

incerca sa imi asigur casco noua mea achizitie , un e 46 2003 318 d si nu mai stiu ce sa fac ....

masina e condusa atat de mine cat si de sotie ( care are permis numai de 2 ani si are talpa mai grea ca a mea si injura mai mult la volan ) si am zis ca ar fi mai bine sa o asigur .

si dai si cauta asiguratori si prime ..................

:D

pana la urma soramea care este la allian a reusit sa imi faca o polita cu fransiza la furt total si dauna totala ( nu iau decat 15000 de eur daca o fac bucati sau e furata ) dar tot m-a costat 1100 eur .......

asta acum ca de la 1 iulie se schimba modalitatea de calcul si era 1700 ca cica am 30 de ani si am bmw si = risc maxim ................ :) :)

Link to comment
Share on other sites

e ok la plata , nu e asta o problema , dar ce m-a deranjat a fost ca la bmw si sub 30 de ani riscul cica este prea mare . In state unde am stat un an avau o modalitate de calcul similara dar sa stiti ca nu era atat de mare asigurarea ( queens , ny , zona de risc mediu si no tickets )
Link to comment
Share on other sites

pretul pe care mi-l ofera este in regula tinand cont ca eu amdat 13.500 pe masina . Calculul de pret este din swacke si reprezinta 70% din valoarea din nou la care mai ai fransiza la furt sau dauna totala de 15 % . In ceea ce priveste calculul primei de asigurare de la 1 iulie se schimba modalitatea de calcul a primei ( cel putin la allianz ) in sensul ca nu mai este % din valoarea masinii ci se calculeaza in fuctie de :

- masina , marca , model , optiuni ;

- ani de la obtinerea permisului ( in cazul meu 12 ani ) ;

- nr amenzi ;

- baza de date allianz ( daca ai avut daune cu ei ) ;

- varsta soferului ;

- nr de km parcursi anual ;

- nr de utilizatori ;

etc

sunt o gramada de date pe care ti le cer .

Eu am facut asigurarea acum pana in 1 ca dupa imi iesea aproape dublu .......

Link to comment
Share on other sites

pretul pe care mi-l ofera este in regula tinand cont ca eu amdat 13.500 pe masina . Calculul de pret este din swacke si reprezinta 70% din valoarea din nou la care mai ai fransiza la furt sau dauna totala de 15 % . In ceea ce priveste calculul primei de asigurare de la 1 iulie se schimba modalitatea de calcul a primei ( cel putin la allianz ) in sensul ca nu mai este % din valoarea masinii ci se calculeaza in fuctie de :

- masina , marca , model , optiuni ;

- ani de la obtinerea permisului ( in cazul meu 12 ani ) ;

- nr amenzi ;

- baza de date allianz ( daca ai avut daune cu ei ) ;

- varsta soferului ;

- nr de km parcursi anual ;

- nr de utilizatori ;

etc

sunt o gramada de date pe care ti le cer .

Eu am facut asigurarea acum pana in 1 ca dupa imi iesea aproape dublu .......

99065[/snapback]

Ca in occident.Nu cred ca vor mai asigura tineret cu motoare de peste 2.5.

Link to comment
Share on other sites

pai inseamna ca la 2l e tocmai bine :blink: ... sau trebuie sa "vand" masina parintilor sa ma simt si eu bine ca nu dau mii de euro la asigurari ...

 

ce vor astia sa ne luam logan ??

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

pai parca 530 tau e in leasing si acolo ai contractul de leasing ca baza . nu se pot lega de majorarea ratei cat inca esti sub contract . Prblema va fi la terminarea ontractului , insa atunci poate ca iti va da un discount pt ca nu ai avut daune ( sau poate nu ...........).
Link to comment
Share on other sites

pai parca 530 tau e in leasing si acolo ai contractul de leasing ca baza . nu se pot lega de majorarea ratei cat inca esti sub contract . Prblema va fi la terminarea ontractului , insa atunci poate ca iti va da un discount pt ca nu ai avut daune ( sau poate nu ...........).

99134[/snapback]

 

Pai in cazul asta inseamna ca singura solutie este cumpararea masinii in leasing. Ca doar nu ma apuc acuma sa dau 2000 pe an la casco, asta dupa ce am dat toti banii jos pe masina...

 

Bine zic? Ma gandesc ca merita, avand in vedere ca vreau musai motor de peste 2000.

 

Chiar nu stiam de schimbarile astea. Poate cineva sa confirme?

Edited by gbu
Link to comment
Share on other sites

cel putin asta stiu eu de la sora-mea care lucraea la allianz . programul asta nou va intra in vigoare cu 1 iulie 2006 .

de celelalte firme nu stiu insa am primit prime relativ la fel si toti au zis ca nu pra mai au discounturi de dat si ca se vor produce schimbari ....

de ce sa zic poate ca mai gasiti voi alti seriosi si care sa nu fie batuti in cap la prime .....

Link to comment
Share on other sites

pai toate trebuie sa fie operationale in 2007 si in plus tu daca ai putea sa faci un profit mai mare acuma nu ai face ? tocmai ce am vorbit azi cu un coleg si el area acum o problema si mai mare .

A avut o octavia tour in leasing pe un an si a platiti casco in rata la HVB ( asigurarea era la generali ) . totul ok , a avut ceva daune ( iau furat cd cu geam spart lateral etc ) .

Buna acuma a vrut omul ca de a terminat leasingul si a luat numerele lui sa prelungeasca polita , tot la generali numai ca iau dat un pret de a innebunit : cica 6 milioane pe luna s a zis ca sunt nebuni .

 

Nu e sigur inca dar a zis ca mai discutam . astia nu sunt normali fratilor

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.