Jump to content

Bmw e38 725 automatic


dibla

Recommended Posts

un coleg de la Cluj are un 725 si chiar l-am intrebat daca simte aceea submotorizare si daca se simte stinjenit in trafic . Nici pomeneala nu face suta in 3.8s sau 7 , 8 s pt simplu fapt ca la vremea respectiva acest model nu a fost dedicat liniutelor si fumuri la stop. daca doresti o masina eleganta si cat de cat un + la siguranta si confort pasagerilor cred ca este o alegere buna. Cred ca acest model al trebui sa poarte patratelul rosu ( minim 30 ani si un IQ rezonabil ). Al dreq ca numa motoare de 5 l si M-uri au unii in cap si sute de ponei iar prima intrebare a lor ii citi cai are si inevitabil cat consuma nu lipsete de la interogatoriu, iar mai trz ii vad cum se plang cum ca trebuie sa dea la impozit 30-40 mil /an + un RCA maricel si in loc de rezervor au doar un lighean ( la ce bun un rezervor daca tot de 20ROn bagi benzina)

 

 

Am condus 728iA e38 si era putoare... nu vreau sa ma gandesc cum e asta... Daca vine omul cu 750i nu ma mir cat d emare e motorul si cat consuma, ci o apreciez si o admir, pentru ca este ceva ce intalnesti mai greu. In desisul de TDI, CDI, D, DI-D, un 750i e o raza superba de soare :)

 

 

 

ete ai condus tu.. sigur era e38? :D k stiu ca nu prea le ai cu bmw-urile :) zic si eu nu dau cu parul dar stiu ca masina fuge.

 

... totusi ce se copuleaza lumea pe threadul omului. el vrea sa vanda o masina nu sa auda pareri despre motorizari de 5.0...

 

 

succes, bun pret!

 

Itaaa la el! Ce te bagi buey pitzi-n seama pe forum, huh? Ce-i aici? Haifaiv? :lol: am condus bueyyy, la Cluj un 728iA, daaaa? :)

 

 

 

sustin cele firmate de MAS, i-am dat PUTOAREA mea sa se plimbe prin Cluj.

 

 

MAS cand mai treci pe la Cluj am sa te plimb eu cu putoarea :) sa poti face o comparatie corecta - ( daca te dai jos de pe un 330, 535 nu prea am ce sa-ti arat :D)

 

 

 

da este mai molcoma comparativ cu versiunile mai noi si mai bine motorizate iar ca o comparatie cu un 740 biturbo ( e38) performantele stau cam asa:

http://www.zeperfs.com/en/duel754-105.htm

Edited by WeTe
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

-faruri autoreglabile au, aproape, toate bmw'urile, cu xenon, sau fara xenon

-lumini adaptive NU sunt luminile care se orienteaza in curbe, alea sunt CORNERING LIGHTS

-luminile adaptive sunt luminile care se regleaza in deal/vale, pentru a nu incomoda participantii la trafic

spal-o, ma colegule, ca sigur o vinzi...e pacat de ea

Link to comment
Share on other sites

adica steptronic. tiptronic era daca avea si selector manual

si nu are modul manual? oricum tiptronic e doar la Audi, e patentul lor. Frumoasa masina, daca stiam ca esti din HD te vizitam sa o vad cand am trecut pe acolo, m-am uitat la anunt inca de cand l-ai pus, imi place modelul asta.

Link to comment
Share on other sites

adica steptronic. tiptronic era daca avea si selector manual

 

Nu, nu, adică automată clasică.

 

Faci confuzie ĂŽntre mai multe lucruri.

 

Pe scurt:

 

Automată clasică are următoarele poziţii:

 

P-R-N-D-2-3-4 / P-R-N-D-3-2-1

 

Unele au şi un mod de iarnă şi unul economic.

 

Steptronic:

 

http://www.redlinegoods.com/images/E46-05.jpg

 

Adică poţi schimba şi manual.

 

Tiptronic este aceeaşi cutie steptronic, ĂŽnsă cu alt soft.

Cutiile tiptronic se găsesc pe maşinile fabricate de VW Audi Group. (VW, Skoda, Audi etc)

 

Cutie tiptronic:

 

http://www2.uol.com.br/interpressmotor/imagens/16834.jpg

Cutie multitronic:

 

http://www.autobild.de/ir_img/58864712_2d80cca3cc.jpg

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.