Jump to content

Probleme cutie steptronic 318i din 2000


Recommended Posts

Am achizitionat de curand un bmw 318i e46 din 2000 care este echipat cu cutie steptronic , masina a mers in regula pana cand am dus-o la autotest2000 pentru o verificare completa , acolo dupa cum poate stiti include si un test dyno , eh dupa ce am iesit cu masina de acolo mi s-a aprins in bord becul martor din chenarul transmisiei (!) care indica citez din cartea masinii " problema mecanica a cutiei va rugam sa va indreptati catre cel mai apropiat service " . Eh am vazut acolo pe loc , l-am intrebat pe mecanicu de acolo de ce s-a aprins si a zis , aaa stai linistit ca asa se aprinde dupa ce o bagi pe tester o sa se stinga pana acasa , dar bineinteles ca nu s-a stins nimic , si masina merge execrabil , schimba vitezele cu soc , se si aude un pocnit in momentu in care schimba , masina a devenit extrem de lenesa , se simte soc si cand schimb din N in D , becul de atentionare sta aprins in bord .

 

Am sunat azi la AB si cel din militari si cel din Baneasa , la ala din Baneasa mi-au spus ca au timp luni de mine la telefon mi-au zis ca nu e neaparat sa fie vorba de ulei si filtru de la cutie se poate sa fie si altceva dar in cazul in care este uleiul si filtru o sa ma duca undeva la 2000 ron schimbarea lor ( 325 ron filtru , 100 ron L / ulei si imi trebe 7 L , 200 ron verificarea ) restu pana la 2000 ron habar nam ce e , probabil manopera . La service'ul din militari in schimb mi-au spus ca au timp sa se uite la ea undeva pe 26 ianuarie , si ca nu are cum sa imi zica nici un pret estimativ al reparatiei pana nu constata problema , si ma costa doar 200 ron verificarea . In schimb m-au rugat daca pot sa aduc masina tractata ca sa evit dauna si mai mare a cutiei .

 

Ce alte recomandari mai aveti pentru mine in afara de reprezentantele BMW ? sau ce e posibil sa aiba cutia ?

 

Mersi .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.